حیواناتخزندگان

گونه جدیدی از مارهای "گیج کننده" در میانمار کشف شد

گونه جدیدی از مارهای “گیج کننده” در میانمار کشف شد -یافتن و توصیف گونه های جدید می تواند یک تلاش دشوار باشد. دانشمندان معمولاً به دنبال شخصیت های متمایز هستند که بتوانند یک گونه را از گونه دیگر متمایز کنند.

 با این حال، تنوع یک پیوستار است که کمیت کردن آن همیشه آسان نیست. در یک افراط، چندین گونه می توانند شبیه به هم به نظر برسند، حتی اگر آنها گونه های متفاوتی باشند – این گونه ها به عنوان گونه های مرموز شناخته می شوند.

 از سوی دیگر، یک گونه واحد می تواند بسیار متغیر باشد و توهم گونه های متفاوتی را ایجاد کند. اما چه اتفاقی می‌افتد که همزمان با هر دو افراط مواجه شوید؟

هرپتولوژیست دکتر چان کین اون (قبلاً در موزه تاریخ طبیعی لی کنگ چیان، سنگاپور، اکنون با مؤسسه تنوع زیستی دانشگاه کانزاس و موزه تاریخ طبیعی، ایالات متحده آمریکا) رهبری مطالعه ای را انجام داد که گونه جدیدی از افعی گودال را از میانمار توصیف کرد که هم مشابه و هم مشابه است. متفاوت از گونه خواهرش این کشف در مجله دسترسی آزاد ZooKeys منتشر شده است .

چالش‌ها در تمایز افعی‌های گودال آسیایی

افعی گودال آسیایی از جنس Trimeresurus بسیار دشوار است که از هم جدا شوند، زیرا آنها طیفی از تنوع مورفولوژیکی را دارند.

 برخی از گروه ها حاوی گونه های متعددی هستند که شبیه هم هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است بسیار متفاوت به نظر برسند اما در واقع همان گونه هستند.

افعی گودال قرمز ( Trimeresurus erythrurus ) در امتداد سواحل شمالی میانمار دیده می شود و همیشه سبز است و هیچ علامتی روی بدنش ندارد.

 گونه متفاوتی به نام افعی حفره ای حرا ( Trimeresurus purpureomaculatus ) در جنوب میانمار وجود دارد.

 این گونه به طور معمول دارای لکه های پشتی مشخص و رنگ های پشتی فوق العاده متغیر از جمله خاکستری، زرد، قهوه ای و سیاه است، اما هرگز سبز نیست.

 جالب اینجاست که در مرکز میانمار، بین پراکندگی افعی گودال قرمز و افعی مانگرو، جمعیت منحصر به فردی وجود دارد که به رنگ سبز با درجات مختلف لکه‌بودن است، که به نظر می‌رسد ترکیبی بین افعی گودال قرمز و افعی حفره‌ای حرا است.

افعی چاله ای Ayeyarwady، گونه جدیدی که در میانمار توسط دکتر چان کین اون کشف شد، پیچیدگی های تمایز گونه ها در افعی های گودال را نشان می دهد. این گونه، که ویژگی‌های افعی گودال قرمز و حرا را نشان می‌دهد، در ابتدا تصور می‌شد که یک هیبرید است، اما از طریق تجزیه و تحلیل ژنومی مشخص شد
افعی چاله ای Ayeyarwady، گونه جدیدی که در میانمار توسط دکتر چان کین اون کشف شد، پیچیدگی های تمایز گونه ها در افعی های گودال را نشان می دهد. این گونه، که ویژگی‌های افعی گودال قرمز و حرا را نشان می‌دهد، در ابتدا تصور می‌شد که یک هیبرید است، اما از طریق تجزیه و تحلیل ژنومی مشخص شد

فرضیه اولیه و وحی ژنومی

محققان گفتند: “این جمعیت مرموز در مرکز میانمار ما را گیج کرد و ما در ابتدا فکر کردیم که می تواند یک جمعیت ترکیبی باشد.” در مقاله‌ای جداگانه ، دکتر چان از تکنیک‌های ژنومی مدرن استفاده کرد و تشخیص داد که جمعیت مرکز میانمار در واقع یک گونه متمایز است و نه یک جمعیت دورگه.

اما این پایان ماجرا نبود. محققان با بررسی ویژگی‌های مورفولوژیکی مار متوجه شگفتی دیگری شدند: آنها دریافتند که گونه جدید نیز بسیار متغیر است.

 برخی از جمعیت‌ها سبز تیره با لکه‌های مشخص هستند که به راحتی از نزدیک‌ترین خویشاوندش، افعی سرخ‌دمیل، که سبز روشن و بدون لکه است، قابل تشخیص است.

 با این حال، برخی از جمعیت‌های گونه‌های جدید به رنگ سبز روشن و بدون لکه هستند و تقریباً شبیه به افعی‌های گودال قرمز هستند.

“این یک پدیده جالب است، که در آن یک گونه به طور همزمان مشابه و متفاوت از نزدیکترین خویشاوند خود (افعی گودال قرمز) است.

 دکتر چان می‌گوید: ما فکر می‌کنیم که در مقطعی در گذشته، گونه‌های جدید ممکن است با افعی گودال قرمز از شمال و افعی حفره‌ای حرا از جنوب، ژن‌ها را مبادله کرده باشند.

گونه جدید افعی گودال آییاروادی ( Trimeresurus ayeyarwadyensis ) نامیده می شود که به رودخانه آیاروادی که بزرگترین و یکی از مهم ترین رودخانه های میانمار است اشاره دارد.

 این رودخانه یک دلتای وسیع را تشکیل می دهد که از غرب به رودخانه پاتین و از شرق به رودخانه یانگون محدود می شود.

 این رودخانه‌ها و حوضه‌های مرتبط با آن‌ها همچنین غربی‌ترین و شرقی‌ترین مرزهای توزیع افعی گودال آیاروادی را مشخص می‌کنند.

منابع: “گونه جدیدی از افعی گودال از مناطق Ayeyarwady و Yangon در میانمار ( Viperidae، Trimeresurus )” توسط Kin Onn Chan، Shahrul Anuar، Ananthanarayanan Sankar، Ingg Thong Law، Ing Sind Law، Rasu Shivaram، Ching Christian، Daniel G. Mulcahy و Anita Malhotra، 13 دسامبر 2023، ZooKeys.
DOI: 10.3897/zookeys.1186.110422

گونه جدیدی از مارهای “گیج کننده” در میانمار کشف شد

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا