زیست شناسی بچه ها

کلروپلاست های سلولی گیاهی

کلروپلاست های سلولی گیاهی – کلروپلاست ها ساختارهای منحصر به فردی هستند که در سلول های گیاهی یافت می شوند که در تبدیل نور خورشید به انرژی مورد استفاده گیاهان تخصص دارند.

 این فرآیند فتوسنتز نامیده می شود . اندامک کلروپلاست ها اندامک هایی در سلول های گیاهی محسوب می شوند.

 اندامک ها ساختارهای خاصی در سلول ها هستند که وظایف خاصی را انجام می دهند. وظیفه اصلی کلروپلاست فتوسنتز است.

 ساختار کلروپلاست اکثر کلروپلاست ها حباب هایی بیضی شکل هستند، اما می توانند در انواع مختلفی مانند ستاره، فنجان و روبان ظاهر شوند.

 برخی از کلروپلاست ها در مقایسه با سلول نسبتاً کوچک هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است بیشتر فضای داخل سلول را اشغال کنند.

 • غشای خارجی – قسمت بیرونی کلروپلاست توسط یک غشای بیرونی صاف محافظت می شود.
 • غشای داخلی – فقط در داخل غشای خارجی غشای داخلی قرار دارد که کنترل می کند کدام مولکول می تواند به داخل و خارج از کلروپلاست عبور کند. غشای خارجی، غشای داخلی و مایع بین آنها پوشش کلروپلاست را تشکیل می دهند.
 • استروما – استروما مایع داخل کلروپلاست است که در آن ساختارهای دیگری مانند تیلاکوئیدها شناور هستند.
 • Thylakoids – شناور در استروما مجموعه ای از کیسه های حاوی کلروفیل به نام تیلاکوئیدها است. تیلاکوئیدها اغلب به صورت پشته هایی به نام گرانوم مرتب شده اند که در تصویر زیر نشان داده شده است. گرانوم توسط ساختارهای دیسک مانندی به نام لاملا به هم متصل می شوند.
 • رنگدانه ها – رنگدانه ها به کلروپلاست و گیاه رنگ می دهند. رایج ترین رنگدانه کلروفیل است که به گیاهان رنگ سبز می دهد. کلروفیل به جذب انرژی از نور خورشید کمک می کند.
 • دیگر – کلروپلاست ها DNA و ریبوزوم های خاص خود را برای ساخت پروتئین از RNA دارند.

فتوسنتز

کلروپلاست ها از فتوسنتز برای تبدیل نور خورشید به غذا استفاده می کنند.

 کلروفیل انرژی نور را جذب می کند و آن را در یک مولکول ویژه به نام ATP (که مخفف آدنوزین تری فسفات است) ذخیره می کند.

 بعداً ATP با دی اکسید کربن و آب ترکیب می شود تا قندهایی مانند گلوکز تولید کند که گیاه می تواند از آنها به عنوان غذا استفاده کند.

عملکردهای دیگر

سایر عملکردهای کلروپلاست عبارتند از مبارزه با بیماری ها به عنوان بخشی از سیستم ایمنی

سلول ، ذخیره انرژی برای سلول و ساخت اسیدهای آمینه برای سلول.

 حقایق جالب در مورد کلروپلاست ها

 • سلول های ساده، مانند آن هایی که در جلبک ها یافت می شوند، ممکن است فقط یک یا دو کلروپلاست داشته باشند. با این حال، سلول های گیاهی پیچیده تر ممکن است حاوی صدها سلول باشد.
 • گاهی اوقات کلروپلاست ها در داخل سلول حرکت می کنند تا در جایی قرار بگیرند که بتوانند نور خورشید را به بهترین شکل جذب کنند.
 • “کلرو” در کلروپلاست از کلمه یونانی chloros (به معنای سبز) گرفته شده است.
 • فراوان ترین پروتئین موجود در کلروپلاست، پروتئین روبیسکو است. روبیسکو احتمالاً فراوان ترین پروتئین در جهان است.
 • سلول های انسان و حیوان به کلروپلاست نیاز ندارند زیرا ما انرژی خود را از خوردن و هضم غذا به جای فتوسنتز دریافت می کنیم.
 • دانشمندان تخمین می زنند که در یک میلی متر مربع از برگ حدود 500000 کلروپلاست وجود دارد.
 • در واقع رنگ های مختلفی از کلروفیل وجود دارد. کلروفیل A رایج ترین نوع و سبز است. کلروفیل C یک رنگ طلایی یا قهوه ای است.
کلروپلاست های سلولی گیاهی
مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا