پستاندارانحیوانات

کدام حیوان باهوش ترین است؟

کدام حیوان باهوش ترین است؟ به بیان دقیق، انسان‌ها باهوش‌ترین حیوانات روی زمین هستند – حداقل طبق استانداردهای انسانی.

 ما در تمام وظایفی که به عنوان شاخص‌های اطلاعاتی تعیین کرده‌ایم ماهر هستیم و از هوش خود برای انجام همه چیز از بهبود کیفیت زندگی خود به عنوان یک گونه و ساختن جوامع بزرگ تا دستیابی به پیشرفت‌های علمی مانند فرستادن مردم به ماه استفاده کرده‌ایم.

اما در مورد میلیون ها گونه حیوانی دیگر چه می شود؟ چگونه به آنها امتیاز می دهیم؟ اندازه گیری هوش حیوانات می تواند دشوار باشد زیرا شاخص های زیادی وجود دارد، از جمله توانایی یادگیری چیزهای جدید، توانایی حل پازل، استفاده از ابزار و خودآگاهی. تعیین باهوش ترین حیوانات می تواند منجر به بحث و شگفتی شود.

اختاپوس را در نظر بگیرید . در نگاه اول، ممکن است خیلی هوشمندانه به نظر نرسد، اما مطالعات نشان داده اند که انواع خاصی از سرپایان دارای کنجکاوی و توانایی حل مسئله هستند.

 در یک آزمایش، یک اختاپوس متوجه شد که چگونه درب ظرف را باز کند تا لقمه خوشمزه داخل آن را بازیابی کند. در موردی دیگر، اختاپوس یاد گرفت که افراد انسانی را بشناسد، به یک فرد دوستانه پاسخ مثبت می‌دهد در حالی که فردی را که غیرشخصی عمل می‌کند نادیده می‌گیرد. شناخت افراد نشانه هوشی است که کبوترها نیز به اشتراک می گذارند .

شاید بتوان تصور کرد که شامپانزه‌ها – یکی از نزدیک‌ترین خویشاوندان ژنتیکی ما – در مقیاس هوشی ما امتیاز بالایی می‌دهند، و اینطور است.

 در مطالعه‌ای در سال 2007، محققان به شامپانزه‌های بزرگسال، شامپانزه‌های نوجوان و دانش‌آموزان آزمون شناختی مشابهی دادند که شامل به خاطر سپردن محل قرارگیری 9 عدد بر روی صفحه نمایش لمسی پس از دیدن اعداد برای کمتر از یک ثانیه بود.

 شامپانزه‌های بالغ و دانش‌آموزان تقریباً یکسان امتیاز گرفتند، اما شامپانزه‌های نوجوان امتیاز بالاتری گرفتند و موقعیت‌های عددی را با دقت بسیار بیشتری به خاطر داشتند.

بزها ، مانند اختاپوس ها، ثابت کرده اند که در حل مشکلات مهارت دارند، به خصوص زمانی که غذا پاداش آنها باشد.

 در یک آزمایش، بزها مجبور بودند از دندان های خود برای پایین کشیدن طناب استفاده کنند و اهرمی را فعال کنند که باید با دهان بلند می کردند.

 در مجموع 9 بز از 12 بز توانستند پس از 4 بار تلاش، این ماده را کشف کنند، و اکثریت هنوز 10 ماه بعد نحوه کار با دستگاه را به خاطر داشتند.

بسیاری از حیوانات در استفاده از ابزار موثر هستند، از جمله شامپانزه ها، که معمولا از چوب برای استخراج مورچه ها و لارو موریانه استفاده می کنند.

 کلاغ‌ها توانایی‌های مشابهی را نشان داده‌اند، در یکی از آزمایش‌ها نشان داده شد که از کودکان انسان باهوش‌تر هستند.

 این آزمایش شامل یک استوانه حاوی آب با یک جایزه شناور در بالای آن بود. استوانه خیلی باریک بود که کلاغ نمی توانست با منقار خود را به آن برساند یا کودک بتواند دستش را وارد کند (کودکان مجاز به استفاده از انگشت شست خود نبودند).

 کودکان زیر هشت سال در کشف پازل با مشکلات زیادی روبرو بودند، اما به نظر می‌رسید که کلاغ‌ها به طور غریزی می‌دانستند که اضافه کردن سنگریزه به استوانه به تدریج سطح آب را بالا می‌برد تا زمانی که به پاداش برسند.

فیل‌ها ، مانند بسیاری از حیوانات دیگر، می‌توانند کارهای پیچیده مختلفی را بیاموزند، اما این خودآگاهی آنهاست – توانایی تشخیص خود در آینه – که آنها را در مقیاس هوش متمایز می‌کند.

 (به نظر می رسد بسیاری از حیوانات دیگر، مانند سگ و گربه، معتقدند که بازتاب آنها حیوان دیگری است و بر این اساس واکنش نشان می دهند.) فیل ها نیز بسیار اجتماعی و دلسوز هستند و اغلب برای حل مشکلات درون گله خود با هم کار می کنند.

از دیگر حیواناتی که به دلیل هوش خود شناخته می شوند ، خوک ها هستند که می توانند پیچ ​​و خم ها را حل کنند و یک زبان نمادین بیاموزند.

 موش ها ، که می توانند بر اساس آنچه انجام می دهند و نمی دانند تصمیم بگیرند. و دلفین های پوزه بطری ، که همان میزان خودآگاهی فیل ها را دارند.

بنابراین، تعیین اینکه کدام حیوان “باهوش ترین” است واقعاً به معیارهای شما بستگی دارد. شاید سوال مهمتر این باشد: آیا حیوانات دیگر هوش ما را قضاوت می کنند ؟ و اگر چنین است، چگونه می توانیم جمع کنیم؟

کدام حیوان باهوش ترین است؟

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا