پزشکیزیست شناسی

چگونه سلول ها برای باکتری ها جاسوسی می کنند؟

جاسوسی سلولی: چگونه سلول ها مخفیانه با باکتری ها ارتباط برقرار می کنند؟

چگونه سلول ها برای باکتری ها جاسوسی می کنند؟ به خوبی شناخته شده است که محصولات باکتریایی می توانند در داخل سلول های انسان نفوذ کنند. اکنون، محققان می توانند در نهایت چگونگی چگونگی آن را توضیح دهند.

محققان دانشگاه کانکتیکات در مجله Nature Cell Biology گزارش دادند که حباب های پیام رسان تولید شده توسط سلول های انسانی می توانند محصولات باکتریایی را جمع آوری کرده و به سلول های دیگر برسانند .

 این کشف ممکن است مکانیسم کلیدی را توضیح دهد که توسط آن باکتری ها، چه دوستانه و چه عفونی، بر سلامت ما تأثیر می گذارند.

محققان دانشگاه کانکتیکات دریافتند که وزیکول‌های خارج سلولی (EVs) در سلول‌های انسانی می‌توانند محصولات باکتریایی را به سلول‌های دیگر منتقل کنند و بر سلامتی تأثیر بگذارند. 
این کشف، که چگونگی ورود عناصر باکتریایی به سلول ها را روشن می کند، پیامدهای مهمی برای درک پاسخ های ایمنی و ارتباطات سلولی دارد. 

عملکرد وزیکول های خارج سلولی (EVs)

وزیکول های خارج سلولی (EVs) مانند یک سرویس پستی برای سلول های ما هستند.

 سلول ها EV ها را تولید می کنند، حباب های کوچک با پوسته ای مقاوم در برابر آب که از مواد چرب به نام لیپیدها ساخته شده است و آنها را به جریان خون می فرستند.

 هنگامی که سلول دیگری با یک EV روبرو می شود، آن را داخل خود می گیرد و آن را باز می کند.

 در داخل EV ها معمولاً مولکول هایی وجود دارند که به عنوان پیام هایی عمل می کنند که رفتار یا رشد سلول گیرنده را اطلاع می دهند.

یک کشف غیرمنتظره

اکنون، پوجا کوماری، ویجی راتینام و همکاران، ایمونولوژیست‌های دانشکده پزشکی دانشگاه کنتیکت گزارش می‌دهند که خودروهای الکتریکی کار دیگری انجام می‌دهند که کاملاً غیرمنتظره است.

 دیواره‌های یک EV می‌توانند تکه‌هایی از باکتری‌ها را که معمولاً یک بخش چربی دارند که به راحتی به دیواره‌های لیپیدی EV می‌لغزند، جذب کنند.

 سپس EV محصولات باکتریایی را به همراه سایر محتویات آن در داخل سلول های انسانی که آن را گیر کرده است می آورد.

کوماری، محقق فوق دکترا در آزمایشگاه راتینام می گوید: «ما دریافتیم که EVs در گردش محصولات میکروبی سیستمیک گشت می زنند و به شبکه نظارت ایمنی در داخل سلول هشدار می دهند.

حل یک معمای سلولی

این یک راز دیرینه را حل می کند. محققان می‌دانستند که سلول‌های ما گیرنده‌هایی در داخل خود دارند که محصولات باکتریایی را شناسایی می‌کنند.

 اما آنها نمی دانستند که چگونه این محصولات باکتریایی در واقع به داخل سلول های ما نفوذ کردند.

راتینام، دانشیار بخش ایمونولوژی می‌گوید: «ما فهمیدیم که کدام محصولات میکروبی وارد گردش می‌شوند.

 این محصولات می توانند از باکتری های عفونی هجوم آورند، یا می توانند از باکتری های دوست، به عنوان مثال، آنهایی که در روده ما زندگی می کنند، به دست آیند.

 هنگامی که گیرنده‌های داخل سلول‌ها آن‌ها را شناسایی می‌کنند، سیگنال‌های باکتری‌ها می‌توانند به روده، سیستم ایمنی و حتی مغز به درستی کار کنند.

 یا بسته به نوع باکتری و محصول درگیر می توانند باعث انفجار سلول ها و ایجاد التهاب شوند.

 راتینام می‌گوید: «اما ما نمی‌دانستیم محصولات میکروبی که از باکتری‌های مضر یا دوستانه به خون می‌رسند چگونه از بیرون سلول به داخل سلول می‌روند.»

اثبات مکانیسم حمل و نقل

کوماری، راتینام و همکارانشان برای نشان دادن اینکه خودروهای برقی در واقع قطعات باکتری را منتقل می‌کنند و آنها را به داخل سلول می‌آورند، مجموعه‌ای از آزمایش‌ها را انجام دادند.

 ابتدا LPS با برچسب سبز، محصولی که توسط باکتری ساخته شده بود، به موش تزریق کردند.

 پس از حدود یک ساعت، آنها LPS سبز رنگ را در خودروهای الکتریکی در خون موش ها پیدا کردند.

 دوم، زمانی که آنها این خودروهای الکتریکی را با LPS سبز به گروه دیگری از موش‌ها منتقل کردند، LPS سبز رنگ را در داخل سلول‌های موش‌های دریافت‌کننده پیدا کردند که باعث التهاب می‌شود.

اگرچه آنها هنوز آزمایش‌هایی را با محصولات میکروبی غیر از LPS انجام نداده‌اند، اما گمان می‌کنند که اتفاق مشابهی رخ دهد.

ما فکر می کنیم که این در فیزیولوژی طبیعی و همچنین در عفونت ها نقش دارد. 

محصولات میکروبی از میکروبیوتا در روده وارد گردش خون می شوند و برای بدن مهم هستند.

 راتینام می‌گوید: خودروهای الکتریکی ممکن است نقش مفید و خوبی در آن داشته باشند.

چگونه سلول ها برای باکتری ها جاسوسی می کنند؟
مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا