بازیافتفناوری

چسب جدید و نوید تغییر در نحوه بازیافت مواد

چسب جدید و نوید تغییر در نحوه بازیافت مواد -چسب برگشت پذیر جدید قول می دهد نحوه بازیافت را تغییر دهد. پیشرفتی در فناوری چسب

مهندسان دانشگاه نیوکاسل چسب جدیدی ساخته اند که نوید می دهد نحوه بازیافت ما را تغییر دهد.

ماهیت برگشت پذیر آن به این معنی است که می توان از آن برای اهداف متعددی مانند روی برچسب بطری ها استفاده کرد تا به طور موثر جدا شوند و بازیافت آنها را آسان تر کند.

 برچسب ها دیگر نیازی به ارسال به محل دفن زباله نخواهند داشت.

پیشرفتی در فناوری چسب

مهندسان یک چسب برگشت پذیر پیشگام ساخته اند که نوید تغییر فرآیندهای بازیافت را می دهد. این چسب مبتنی بر آب سازگار با محیط زیست می تواند به راحتی برچسب ها را از بطری ها جدا کند، بنابراین به بازیافت و کاهش زباله های دفن زباله کمک می کند. توسعه آن با همکاری Biffa و کاربرد بالقوه آن در صنایع مختلف، پیشرفت قابل توجهی را در فناوری چسب نشان می دهد.
مهندسان یک چسب برگشت پذیر پیشگام ساخته اند که نوید تغییر فرآیندهای بازیافت را می دهد. این چسب مبتنی بر آب سازگار با محیط زیست می تواند به راحتی برچسب ها را از بطری ها جدا کند، بنابراین به بازیافت و کاهش زباله های دفن زباله کمک می کند. توسعه آن با همکاری Biffa و کاربرد بالقوه آن در صنایع مختلف، پیشرفت قابل توجهی را در فناوری چسب نشان می دهد.

چسب برگشت پذیر که توسط کارشناسان دانشکده مهندسی دانشگاه نیوکاسل ساخته شده است، یک امولسیون مبتنی بر آب – یک رنگ – است که به هم می چسبد و می تواند با آب اسیدی یا قلیایی جدا شود.

این چسب از پلیمرهایی استفاده می کند که حاوی بار الکتریکی هستند تا هم امولسیون را پایدار نگه دارند و هم به سطوح مختلف بچسبند.

 هنگامی که یک سطح پوشش داده شده با یک امولسیون با بار مثبت به سطحی که با یک امولسیون بار منفی پوشانده شده است متصل می شود، این دو جزء به هم می چسبند.

 با این حال، اگر پیوند در آبی غوطه ور شود که یا کمی اسیدی (pH2، تقریباً مشابه آب لیمو) یا قلیایی است، از بین می رود.

 این امر امکان بازیافت را باز می کند، زیرا امکان جداسازی قطعاتی را که به پایان عمر مفید خود رسیده اند، بر حسب نیاز می دهد.

همکاری برای راه حل های پایدار

نویسنده اول مقاله، دکتر آدریانا سیرا رومرو، معاون پژوهشی دانشکده مهندسی، گفت: «ما با شرکت مدیریت زباله، بیفا، کار کرده‌ایم و نشان داده‌ایم که با چسب خود، یک برچسب پروپیلن چسبانده شده است.

یک بطری PET را می توان با آب شستشو در کارخانه بازیافت آنها جدا کرد.

 اگرچه بطری ها قابل بازیافت هستند، اما این برچسب ها معمولاً به محل دفن زباله فرستاده می شوند، بنابراین ما می دانیم که فناوری ما واقعاً می تواند تفاوت ایجاد کند.

 بسیاری از صنایع دیگر وجود خواهند داشت که در آنها می توان از چسب ما استفاده کرد و ما مشتاقانه منتظر همکاری با شرکت های دیگر هستیم.

این چسب بر اساس فرآیندهای صنعتی فعلی – آنهایی که برای ساختن رنگ است – ساخته شده است و از مواد ارزان ساخته شده است تا بتوان آن را به راحتی بزرگ کرد.

 از آنجایی که بر پایه آب است، حلال های آلی فرار مورد استفاده در بسیاری از چسب های تجاری را ندارد، اما بر خلاف سایر چسب های مبتنی بر آب، قرار گرفتن در معرض محیط های مرطوب باعث شکست باند نمی شود.

 این تیم نشان داده است که ماندگاری آن در دمای اتاق حداقل یک سال است، بنابراین ذاتاً پایدار است.

چسب سازگار با محیط زیست و همه کاره

چسب روی سطوح پلاستیکی هدف قرار می گیرد، اما می تواند به سطوح دیگر نیز بچسبد.

 پلاستیک جایی است که بیشتر کاربردها قابل انتظار است و به ویژه در سطوح مورد استفاده در صنعت بسته بندی مانند پلی پروپیلن و پلی اتیلن که برای بسیاری از چسب ها غیرقابل دسترسی هستند، موثر است.

 صنایع هدف شامل بازیافت بطری است، اما این کار می‌تواند در زمینه‌های دیگر بسته‌بندی و همچنین بازیافت قطعات خودرو یا در الکترونیک اعمال شود.

این کار که در مجله پیشرو شیمی،  Angewandte Chemie International Edition منتشر شده است ، توسط شورای تحقیقات علوم مهندسی و فیزیکی (EPSRC) تامین مالی شده است.

 اخیراً به تیم اطلاع داده شده است که EPSRC تحقیقات را برای سه سال دیگر تأمین می کند و مجموع بودجه برای تیم را به 1 میلیون پوند می رساند.

محقق اصلی این پروژه، پروفسور مارک گئوگیگان، پروفسور مواد مهندسی، افزود: “من برای اولین بار فکر کردم که پلیمرهای باردار را می توان برای چسبندگی برگشت پذیر در سال 1999 استفاده کرد.

در آن زمان، این تحقیق آسمان آبی بود، و بسیار هیجان انگیز است.

ببینید که ما اکنون یک چسب بر اساس این اصول داریم.»

دکتر کاتارینا نواکوویچ، خواننده در مهندسی پلیمر و محقق مشترک در این پروژه گفت: «شرکت‌ها اهداف خالص صفر و بلندپروازانه‌تری را ایجاد می‌کنند.

 چسب ما به آنها در دستیابی به این موارد کمک می کند.

دانشگاه نیوکاسل در زمینه پایداری رکورد بزرگی دارد.

 در برنامه های درسی ما گنجانده شده است، به عنوان مثال، من درگیر آموزش به دانشجویان کارشناسی خود در مورد بازیافت بطری هستم و آنها واقعاً از این مثال واقعی لذت می برند.

 خیلی خوب است که ما چسبی داریم که می تواند فرآیندهای صنعتی را در این مناطق بهبود بخشد.»

چسب جدید و نوید تغییر در نحوه بازیافت مواد

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا