پرندگان

پرنده نادر نیمه ماده و نیمه نر کشف شد: شگفتی از پیچیدگی های طبیعت

پرنده نادر نیمه ماده و نیمه نر کشف شد: شگفتی از پیچیدگی های طبیعت -جانورشناس دانشگاه اتاگو به طور تصادفی با ژیناندرومورف فوق العاده دو طرفه برخورد کرد.

در یک رویارویی هیجان انگیز، پروفسور همیش اسپنسر، جانورشناس مشهور دانشگاه اوتاگو، در هنگام تعطیلات در کلمبیا، یک پرنده حیرت انگیز نیمه ماده و نیمه نر را مشاهده کرد.

 این موجود پرنده فریبنده، یک عسل‌خز سبز وحشی، پرهای نفیسی را به نمایش گذاشت که نیمی از آن به رنگ سبز پر جنب و جوش، نماد ماده و نیمی دیگر به رنگ آبی خیره کننده که نشان دهنده نر است، تزئین شده بود.

نادر بودن این کشف را نمی توان اغراق کرد، زیرا ژینادرومورف های دو طرفه یک اتفاق استثنایی غیر معمول در دنیای پرندگان هستند.

 پروفسور اسپنسر که زندگی خود را وقف مطالعه پرندگان کرده است، فاش کرد که این پدیده منحصر به فرد هرگز در هیچ گونه پرنده ای که در نیوزلند یافت نشده است، ثبت نشده است.

 پروفسور اسپنسر در این باره گفت: “بسیاری از پرنده نگرها می توانند تمام زندگی خود را بدون اینکه نگاهی به یک ژینادرومورف دوطرفه بیندازند، بگذرانند.

این منظره خارق العاده ای است و من خودم را واقعا مفتخر می دانم که شاهد آن بوده ام.”

برای تأکید بیشتر بر اهمیت این یافته، عکس‌هایی از این پرنده به عنوان بهترین نمونه از یک پرنده ژینادرومورفیک وحشی که تاکنون گرفته شده است، مورد استقبال قرار گرفته است.

پرنده نادر نیمه ماده و نیمه نر کشف شد: شگفتی از پیچیدگی های طبیعت
پرنده نادر نیمه ماده و نیمه نر کشف شد: شگفتی از پیچیدگی های طبیعت

 این تصاویر بدون شک به درک علمی این اتفاق استثنایی کمک خواهد کرد.

 این پرنده خارق‌العاده نیمه ماده و نیمه نر به عنوان شاهدی بر پیچیدگی‌های پیچیده و الهام‌بخش طبیعت است و به ما یادآوری می‌کند که هنوز چیزهای زیادی برای کشف و درک باقی مانده است.

این کشف باعث انتشار گزارشی در مجله معتبر Field Ornithology شده است که آن را به دومین نمونه ثبت شده ژیناندرومورفیسم در گونه Green Honeycreeper در بیش از یک قرن تبدیل کرده است.

 پروفسور اسپنسر بر اهمیت ژیناندرومورف ها در کشف رمز و راز تعیین جنسیت و رفتار جنسی در میان پرندگان تاکید کرد.

 در حالی که این پدیده بیشتر در گونه‌های جانوری مشاهده می‌شود که دوشکلی جنسی قوی نشان می‌دهند، مانند حشرات خاص، سخت‌پوستان، عنکبوت‌ها، مارمولک‌ها و جوندگان، ژینادرومورف دو طرفه مشاهده‌شده در این حشره‌خرز سبز نشان می‌دهد که هر طرف پرنده می‌تواند به صورت نر یا نر ظاهر شود. ماده، همانطور که در چندین گونه دیگر دیده می شود.

پروفسور اسپنسر با بررسی علم پشت این اتفاق خارق‌العاده توضیح داد که ژینادرومورف‌های دوطرفه از یک خطا در هنگام تقسیم سلولی زنانه به وجود می‌آیند که منجر به تولید تخمک می‌شود.

 به دنبال آن، لقاح مضاعف توسط دو اسپرم انجام می شود و این ترکیب جذاب از ویژگی های مرد و زن را در یک فرد ایجاد می کند.

پروفسور اسپنسر که مشتاق الهام بخشیدن به دیگران بود، ابراز امیدواری کرد که این کشف قابل توجه مردم را تشویق کند تا از استثنائات موجود در طبیعت قدردانی کنند و آنها را ارزشمند بدانند.

 او از علاقه مندان خواست که هوشیار باشند و مراقب سایر رویدادهای خارق العاده در دنیای پرندگان باشند و آنها را تشویق کرد تا اولین نمونه مستند از یک ژیناندرومورف دوطرفه در پرنده نیوزیلندی را جستجو کنند.

پرنده نادر نیمه ماده و نیمه نر کشف شد: شگفتی از پیچیدگی های طبیعت

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا