اختر فیزیککیهان شناسیهوا فضا

نمای انقلابی جیمز وب از حلقه های پنهان اورانوس

نمای انقلابی جیمز وب از حلقه های پنهان اورانوس -تلسکوپ فضایی جیمز وب تصاویر دقیقی از اورانوس گرفته است که جو پویای آن از جمله حلقه ها، قمرها و طوفان ها را آشکار می کند.

 این نمای تقویت‌شده با تصاویر قبلی در تضاد است و اورانوس فعال‌تری را با کلاهک ابرهای فصلی قطب شمال و چندین طوفان نشان می‌دهد.

 این مشاهدات برای درک اتمسفر پیچیده سیاره حیاتی است و همچنین ممکن است بینشی در مورد مطالعه سیارات فراخورشیدی ارائه دهد. STScI

نمای انقلابی جیمز وب از حلقه های پنهان اورانوس
نمای انقلابی جیمز وب از حلقه های پنهان اورانوس

نمای جدید دنیای یخی عجیب و پویا را نشان می دهد

هنگامی که وویجر 2 در سال 1986 از کنار اورانوس عبور کرد ، به نظر می رسید که این سیاره یک توپ آبی رنگ تقریباً بی خاصیت است.

 اکنون، وب یک نمای مادون قرمز را به ما نشان می دهد که بسیار پویاتر و جذاب تر است.

 حلقه‌ها، ماه‌ها، طوفان‌ها و یک کلاه نورانی قطب شمال این تصاویر جدید را زیبا می‌کنند.

 از آنجایی که اورانوس به سمت خود خم شده است، به نظر می رسد که کلاهک قطبی با توجه به قطب این سیاره به سمت خورشید برجسته تر می شود و نور خورشید بیشتری دریافت می کند – زمانی که انقلاب نامیده می شود.

 اورانوس در سال 2028 به انقلاب بعدی خود می رسد و اخترشناسان مراقب تغییرات جو این سیاره خواهند بود.

 مطالعه این غول یخی می تواند به اخترشناسان کمک کند تا شکل گیری و هواشناسی سیارات هم اندازه در اطراف خورشیدهای دیگر را درک کنند.

این تصویر از اورانوس از NIRCam (دوربین مادون قرمز نزدیک) در تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، سیاره و حلقه های آن را با وضوح جدیدی نشان می دهد.

 کلاهک فصلی قطب شمال سیاره به رنگ سفید درخشان می درخشد، و حساسیت فوق العاده وب حلقه های کم نور درونی و بیرونی اورانوس، از جمله حلقه زتا – حلقه بسیار کم نور و پراکنده نزدیک به سیاره را برطرف می کند.

این تصویر وب همچنین 14 قمر از 27 قمر سیاره را نشان می دهد: اوبرون، تیتانیا، آمبریل، ژولیت، پردیتا، روزالیند، پوک، بلیندا، دزدمونا، کرسیدا، آریل، میراندا، بیانکا و پورتیا.
این تصویر وب همچنین 14 قمر از 27 قمر سیاره را نشان می دهد: اوبرون، تیتانیا، آمبریل، ژولیت، پردیتا، روزالیند، پوک، بلیندا، دزدمونا، کرسیدا، آریل، میراندا، بیانکا و پورتیا.

حلقه تلسکوپ فضایی وب در تعطیلات با سیاره حلقه دار اورانوس

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا اخیراً مناظر خود را روی اورانوس غیرمعمول و مرموز آموزش داده است، غول یخی که در کنار خود می چرخد.

 وب این دنیای پویا را با حلقه‌ها، قمرها، طوفان‌ها و سایر ویژگی‌های جوی – از جمله کلاهک قطبی فصلی – به تصویر کشید.

 این تصویر بر اساس نسخه دو رنگ منتشر شده در اوایل سال جاری گسترش می یابد و پوشش طول موج اضافی را برای نمای دقیق تر اضافه می کند.

حلقه ها و قمرهای اورانوس در نور جدید

وب با حساسیت فوق‌العاده‌اش، حلقه‌های کم‌نور درونی و بیرونی اورانوس، از جمله حلقه گریزان زتا – حلقه‌ی بسیار کم‌نور و پراکنده نزدیک‌ترین به سیاره را به تصویر کشید.

 همچنین بسیاری از 27 قمر شناخته شده سیاره را به تصویر کشید، حتی چند قمر کوچک را در حلقه ها مشاهده کرد.

در طول موج های مرئی که توسط وویجر 2 در دهه 1980 مشاهده شد، اورانوس به صورت یک توپ آبی صاف و یکدست ظاهر شد.

 وب در طول موج های مادون قرمز، دنیای یخی عجیب و پویا پر از ویژگی های جوی هیجان انگیز را نشان می دهد.

این تصویر از اورانوس که توسط دوربین مادون قرمز نزدیک وب (NIRCam) گرفته شده است، فلش های قطب نما، نوار مقیاس و کلید رنگی را برای مرجع نشان می دهد.
فلش های قطب نما شمال و شرق جهت تصویر را در آسمان نشان می دهد.

 توجه داشته باشید که رابطه بین شمال و شرق در آسمان (همانطور که از پایین مشاهده می شود) نسبت به فلش های جهت روی نقشه زمین (همانطور که از بالا مشاهده می شود) برگردانده شده است.
نوار مقیاس دارای برچسب 16 ثانیه قوسی است. طول نوار مقیاس تقریباً یک هفتم عرض کل تصویر است.
این تصویر طول موج های نور نزدیک به فروسرخ نامرئی را نشان می دهد که به رنگ های نور مرئی تبدیل شده اند.

 کلید رنگی نشان می دهد که از کدام فیلترهای NIRCam هنگام جمع آوری نور استفاده شده است.

 رنگ نام هر فیلتر، رنگ نور مرئی است که برای نشان دادن نور مادون قرمزی که از آن فیلتر عبور می کند استفاده می شود.

پدیده های جوی و تغییرات فصلی

یکی از بارزترین آنها، کلاهک ابری فصلی قطب شمال سیاره است. در مقایسه با تصویر Webb از اوایل سال جاری، برخی از جزئیات درپوش در این تصاویر جدیدتر راحت‌تر دیده می‌شوند.

 اینها شامل کلاهک داخلی روشن، سفید و خط تیره در پایین کلاهک قطبی، به سمت عرض های جغرافیایی پایین تر است. 

چندین طوفان درخشان نیز در نزدیکی و زیر مرز جنوبی کلاهک قطبی دیده می شود.

 تعداد این طوفان‌ها و تعداد دفعات و مکان‌هایی که در جو اورانوس ظاهر می‌شوند، ممکن است به دلیل ترکیبی از اثرات فصلی و هواشناسی باشد.

به نظر می رسد کلاهک قطبی زمانی که قطب سیاره شروع به حرکت به سمت خورشید می کند، با نزدیک شدن به انقلاب و دریافت نور بیشتر خورشید، برجسته تر می شود.

 اورانوس در سال 2028 به انقلاب بعدی خود می رسد و ستاره شناسان مشتاق تماشای هرگونه تغییر احتمالی در ساختار این ویژگی ها هستند.

 وب به تفکیک اثرات فصلی و هواشناسی مؤثر بر طوفان های اورانوس کمک می کند، که برای کمک به ستاره شناسان برای درک جو پیچیده سیاره بسیار مهم است.

شیب منحصر به فرد اورانوس و تحقیقات آینده

از آنجایی که اورانوس با شیب حدود 98 درجه به سمت خود می‌چرخد، شدیدترین فصل‌ها را در منظومه شمسی دارد.

 نزدیک به یک چهارم از هر سال اورانایی، خورشید بر روی یک قطب می تابد و نیمه دیگر سیاره را در زمستانی تاریک و 21 ساله فرو می برد.

با وضوح و حساسیت بی‌نظیر مادون قرمز وب، اخترشناسان اکنون اورانوس و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن را با وضوح جدید پیشگامانه می‌بینند.

 این جزئیات، به ویژه در مورد حلقه نزدیک زتا، برای برنامه ریزی هر ماموریت آینده به اورانوس بسیار ارزشمند خواهد بود.

اورانوس: پروکسی برای مطالعات سیاره فراخورشیدی

اورانوس همچنین می تواند به عنوان نماینده ای برای مطالعه نزدیک به 2000 سیاره فراخورشیدی با اندازه مشابه که در چند دهه اخیر کشف شده اند باشد.

 این ” سیاره فراخورشیدی در حیاط خلوت ما” می تواند به اخترشناسان کمک کند تا بفهمند سیارات با این اندازه چگونه کار می کنند، هواشناسی آنها چگونه است و چگونه شکل گرفته اند.

 این به نوبه خود می تواند به ما در درک کل منظومه شمسی خود با قرار دادن آن در یک زمینه بزرگتر کمک کند. 

تلسکوپ فضایی جیمز وب برترین رصدخانه علوم فضایی جهان است.

 وب در حال حل اسرار در منظومه شمسی ما است، به دنیاهای دوردست در اطراف ستاره های دیگر نگاه می کند و ساختارها و منشاء اسرارآمیز جهان و مکان ما در آن را بررسی می کند.

 وب یک برنامه بین المللی است که توسط ناسا با شرکای خود، ESA ( آژانس فضایی اروپا ) و آژانس فضایی کانادا هدایت می شود.

نمای انقلابی جیمز وب از حلقه های پنهان اورانوس

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا