پستاندارانحیوانات

روباه های قطبی

حتی با وجود اینکه دما می تواند تا منفی 50 درجه سانتیگراد کاهش یابد ، کت زمستانی مجلل روباه قطبی دمای بدن خود را در 40 درجه سانتیگراد حفظ می کند .

رنگ سفید برفی آنها به آنها کمک می کند تا با محیط یخی خود ترکیب شوند و از شکارچیان پنهان شوند.

پاهای آنها همچنین در لایه ای متراکم از خز پوشیده شده است که به عنوان یک چکمه برفی طبیعی عمل می کند و به روباه ها اجازه می دهد تا در حالی که پاهایشان را از سرما در امان نگه می دارند، بی صدا روی برف ها بگردند.

روباه قطبی همچنین می تواند از دم کرکی خود به عنوان پتو در هنگام خواب استفاده کند تا گرما و راحتی را به حداکثر برساند.

روباه قطبی چیست؟ 

اگرچه کت زمستانی روباه قطبی معروف است، اما دائمی نیست. روباه در واقع پوشش خود را در طول تابستان می ریزد، و بسیار کوتاه تر و تیره تر می شود، از رنگ های خاکستری و قهوه ای تا مایل به آبی.

کت کوتاه‌تر نه تنها برای آب‌وهوای گرم‌تر مناسب‌تر است، بلکه استتار مناسب تابستانی است که برف‌ها آب می‌شوند و علف‌ها و درختچه‌ها جایگزین آن می‌شوند.

روباه های قطبی برای تولید مثل در اواخر زمستان جفت می شوند و در طول بارداری 51 تا 57 روزه و بزرگ شدن توله ها با هم می مانند.

مادران معمولاً در ماه مه یا ژوئن نوزادی چند توله را به دنیا می آورند. میانگین بستر حدود 11 است، اما بسترهای تا 19 توله ثبت شده است.

روباه های قطبی نقش مهمی در تنظیم تعداد منبع غذایی اصلی خود دارند، جوندگان کوچکی به نام لمینگ.

آنها همچنین نقش حیاتی در توزیع مواد مغذی با ارزش در سراسر محیط قطب شمال خود دارند، جایی که بیشتر خاک فاقد مواد مغذی مورد نیاز برای زندگی گیاهان است.

آنها با حفر لانه و دسترسی مستقیم خاک به مواد مغذی موجود در فضولات و بقایای طعمه خود به این امر دست می یابند.

نام علمی روباه قطبی چیست؟

نام علمی روباه قطبی Vulpes lagopus است . این گونه در طول زمستان خزهای متراکمی روی پاهای خود رشد می کند و نام آن را لاگوپوس (lagopus ) که به معنای پا خرگوش است، به خود اختصاص داده است.

همچنین هشت زیرگونه روباه قطبی با نام های زیر وجود دارد:

آیا روباه های قطب شمال در خطر انقراض هستند؟

روباه های قطبی از زمانی که برای اولین بار در سال 1996 مورد ارزیابی قرار گرفتند، به عنوان کمترین نگرانی (LC) در فهرست قرمز IUCN ثبت شده اند .

اگرچه جمعیت روباه‌ها بین سال‌ها نوسان زیادی دارد، اما این یک پدیده طبیعی است که به دلیل چرخه جمعیت منبع اصلی غذای روباه‌ها، لیمینگ، ایجاد می‌شود.

بر اساس مطالعات IUCN، جمعیت روباه قطبی در شرایط خوبی قرار دارد و هیچ یک از معیارهای مورد نیاز برای کسب وضعیت تهدید را برآورده نمی کند.

با این حال، هنوز تهدیداتی مانند شکار، مزارع خز و تغییرات آب و هوایی روباه های قطب شمال وجود دارد که می تواند بر تعداد آنها در آینده تأثیر بگذارد.

روباه های قطب شمال کجا زندگی می کنند؟

محدوده زیستگاه روباه قطبی، وقتی روی نقشه مشاهده می شود، یک خط ثابت است که تمام سواحل شمالی سیاره را پوشش می دهد.

این مناطق به عنوان تاندرا قطب شمال شناخته می شوند و روباه ها فراتر از نقطه ای زندگی می کنند که درختان رشد نمی کنند و همه چیز پوشیده از برف و یخ است.

کشورها و جزایر خاصی که روباه های قطب شمال در آنها یافت می شوند شامل شمالی ترین مناطق کانادا، فنلاند، گرینلند، ایسلند، نروژ، روسیه، سوالبارد، سوئد و ایالات متحده (آلاسکا) می شوند.

روباه های قطبی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا