علم مواد

تعریف مجدد فیزیک مولکولی: پدیده شگفت انگیز عدم تقارن جنبشی

تعریف مجدد فیزیک مولکولی: پدیده شگفت انگیز عدم تقارن جنبشی -دانشمندان دریافته‌اند که مولکول‌ها می‌توانند به شیوه‌ای غیر متقابل و بدون نیروهای خارجی برهمکنش کنند، کشفی که می‌تواند درک ما را از برهمکنش‌های مولکولی و تکامل حیات تغییر دهد.

محققان دانشگاه مین و پن استیت کشف کردند که مولکول ها برهمکنش های غیر متقابل را بدون نیروهای خارجی تجربه می کنند.

نیروهای اساسی مانند گرانش و الکترومغناطیس متقابل هستند، که در آن دو جسم به یکدیگر جذب می شوند یا توسط یکدیگر دفع می شوند.

 با این حال، در تجربه روزمره ما، به نظر نمی رسد که تعاملات از این قانون متقابل پیروی کنند. به عنوان مثال، شکارچی جذب طعمه می شود، اما طعمه تمایل دارد از شکارگر فرار کند.

 چنین تعاملات غیر متقابلی برای رفتار پیچیده مرتبط با موجودات زنده ضروری است.

برای سیستم‌های میکروسکوپی مانند باکتری‌ها، مکانیسم برهمکنش‌های غیر متقابل توسط نیروهای هیدرودینامیکی یا نیروهای خارجی دیگر توضیح داده شده است، و قبلاً تصور می‌شد که انواع مشابه نیروها می‌توانند برهمکنش‌های بین مولکول‌های منفرد را توضیح دهند.

در کار منتشر شده در مجله معتبر Cell Press Chem ، فیزیکدان نظری UMaine، R. Dean Astumian و همکاران Ayusman Sen و Niladri Sekhar Mandal در Penn State مکانیسم متفاوتی را منتشر کرده اند که توسط آن مولکول های منفرد می توانند به صورت غیر متقابل و بدون اثرات هیدرودینامیکی برهمکنش کنند.

این مکانیسم شیب محلی واکنش دهنده ها و محصولات را به دلیل واکنش هایی که توسط هر کاتالیزور شیمیایی تسهیل می شود، فراخوانی می کند، که یک نمونه بیولوژیکی آن یک آنزیم است.

 از آنجایی که پاسخ یک کاتالیزور به گرادیان به خواص کاتالیزور بستگی دارد، ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که در آن یک مولکول توسط مولکول دیگر دفع شود، اما آن را جذب کند.

عدم تقارن جنبشی: یک عامل کلیدی

“لحظه ی اورکا” نویسندگان زمانی رخ داد که در بحث خود متوجه شدند که خاصیت هر کاتالیزور به نام عدم تقارن جنبشی، جهت پاسخ به گرادیان غلظت را کنترل می کند.

 از آنجایی که عدم تقارن جنبشی یکی از ویژگی های خود آنزیم است، می تواند دچار تکامل و سازگاری شود.

 فعل و انفعالات غیر متقابل مجاز توسط عدم تقارن جنبشی نیز نقش مهمی در اجازه دادن به مولکول ها برای برهمکنش با یکدیگر ایفا می کنند و ممکن است نقش مهمی در فرآیندهایی داشته باشند که توسط آن ماده ساده پیچیده می شود.

گرافیکی که چهار برهمکنش احتمالی بین دو ذره را نشان می‌دهد، جایی که فلش‌ها نیرویی را نشان می‌دهد که ذره آن رنگ به دلیل گرادیان اطراف ذره رنگ دیگر احساس می‌کند.

 فعل و انفعالاتی که در گوشه سمت چپ بالا و پایین سمت راست نشان داده شده اند، برهمکنش های متقابل را نشان می دهند که در آن دو ذره به ترتیب یکدیگر را جذب می کنند یا جایی که یکدیگر را دفع می کنند.

 گرافیک سمت راست بالا وضعیتی را نشان می دهد که در آن ذره قرمز ذره آبی را جذب می کند، اما ذره آبی ذره قرمز را دفع می کند.

 تصویر پایین سمت چپ وضعیتی را نشان می دهد که ذره قرمز ذره آبی را دفع می کند، اما جذب آن می شود. گرافیک توسط R. Dean Astumian.
 تصویر پایین سمت چپ وضعیتی را نشان می دهد که ذره قرمز ذره آبی را دفع می کند، اما جذب آن می شود.

بسیاری از کارهای قبلی توسط محققان دیگر در مورد آنچه که در هنگام وقوع فعل و انفعالات غیر متقابل اتفاق می افتد، انجام شده است.

 این تلاش ها نقش محوری در توسعه میدانی به نام “ماده فعال” ایفا کرده است. در این کار قبلی، تعاملات غیر متقابل با ادغام نیروهای موردی معرفی شدند.

با این حال، تحقیقی که توسط ماندال، سن و آستومیان توصیف شد، یک مکانیسم مولکولی اساسی را توصیف می‌کند که بوسیله آن چنین برهمکنش‌هایی بین مولکول‌های منفرد ایجاد می‌شود.

 این تحقیق بر اساس کار قبلی است که در آن همان نویسندگان نشان دادند که چگونه یک مولکول کاتالیزور منفرد می تواند از انرژی حاصل از واکنشی که کاتالیز می کند برای انجام حرکت جهت دار در یک گرادیان غلظت استفاده کند.

تاثیر بر ماشین های بیومولکولی و زندگی اولیه

عدم تقارن جنبشی که در تعیین برهمکنش‌های غیر متقابل بین کاتالیزورهای مختلف مشخص می‌شود، برای جهت‌دهی ماشین‌های بیومولکولی نیز مهم است و در طراحی موتورها و پمپ‌های مولکولی مصنوعی گنجانده شده است.

هدف همکاری بین آستومیان، سن و ماندال، آشکار کردن اصول سازمانی در پشت پیوندهای سست کاتالیزورهای مختلف است که ممکن است اولین ساختارهای متابولیکی را تشکیل دهند که در نهایت منجر به تکامل زندگی شده است.

آستومیان می گوید: «ما در مراحل ابتدایی این کار هستیم، اما درک عدم تقارن جنبشی را فرصتی ممکن برای درک چگونگی تکامل زندگی از مولکول های ساده می دانم.

 نه تنها می تواند بینشی در مورد پیچیدگی ماده ارائه دهد، بلکه عدم تقارن جنبشی را می توان در طراحی ماشین های مولکولی و فناوری های مرتبط نیز مورد استفاده قرار داد.

تعریف مجدد فیزیک مولکولی: پدیده شگفت انگیز عدم تقارن جنبشی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا