افسردگیذهن و خلق و خوسلامت روان

3 ویژگی شخصیتی که با خطر کمتر زوال عقل مرتبط هستند

3 ویژگی شخصیتی که با خطر کمتر زوال عقل مرتبط هستند -احتمال ابتلا به زوال عقل در افرادی که دارای ویژگی های شخصیتی مانند وظیفه شناسی، برون گرایی و عاطفه مثبت هستند نسبت به افرادی که دارای روان رنجوری و عاطفه منفی هستند، کمتر است .

 این تفاوت با آسیب فیزیکی به بافت مغزی که در بیماران مبتلا به زوال عقل یافت می‌شود مرتبط نبود، بلکه بیشتر به این بستگی دارد که چگونه ویژگی‌های شخصیتی خاص به افراد کمک می‌کند تا از آسیب‌های مرتبط با زوال عقل عبور کنند.

این کار اخیراً در Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association منتشر شده است .

3 ویژگی شخصیتی که با خطر کمتر زوال عقل مرتبط هستند
3 ویژگی شخصیتی که با خطر کمتر زوال عقل مرتبط هستند

Emorie Beck، استادیار روانشناسی در UC Davis و اولین نویسنده این مقاله، گفت: مطالعات قبلی سعی کرده‌اند بین ویژگی‌های شخصیتی و زوال عقل ارتباط برقرار کنند، اما اینها عمدتاً کوچک بودند و فقط جمعیت‌های خاصی را نشان می‌دادند.

بک گفت: «ما می‌خواستیم از فناوری جدید برای ترکیب این مطالعات و آزمایش قدرت و قوام این ارتباطات استفاده کنیم.

 او گفت که اگر این پیوندها پابرجا باشند، هدف قرار دادن ویژگی های شخصیتی برای تغییر در مداخلات اولیه در زندگی می تواند راهی برای کاهش خطر زوال عقل در دراز مدت باشد.

بک و همکارانش داده های هشت مطالعه منتشر شده شامل بیش از 44000 نفر را تجزیه و تحلیل کردند که 1703 نفر از آنها به زوال عقل مبتلا شدند.

 آنها به معیارهای پنج ویژگی شخصیتی (با وجدان بودن، برونگرایی، گشودگی به تجربه، روان رنجورخویی و موافق بودن) و بهزیستی ذهنی (عاطفه مثبت و منفی، و رضایت از زندگی) در مقایسه با علائم بالینی زوال عقل (عملکرد در مورد زوال عقل) توجه کردند. تست های شناختی) و آسیب شناسی مغز در کالبد شکافی.

بک گفت: معمولاً تصور می شود که شخصیت از طریق رفتار با خطر زوال عقل مرتبط است.

 به عنوان مثال، افرادی که امتیاز بالایی در وظیفه شناسی دارند، ممکن است به احتمال بیشتری خوب غذا بخورند و از سلامتی خود مراقبت کنند، که در دراز مدت باعث سلامت بهتر می شود.

محققان دریافتند که نمرات بالا در صفات منفی (روان رنجوری، عاطفه منفی) و نمرات پایین در ویژگی های مثبت (وجدان کاری، برونگرایی، عاطفه مثبت) با خطر بالاتر تشخیص زوال عقل مرتبط است.

 نمرات بالا در باز بودن به تجربه، موافق بودن و رضایت از زندگی در زیرمجموعه کوچکتری از مطالعات اثر محافظتی داشتند.

پیوند به تشخیص اما نه آسیب شناسی

اما در کمال تعجب، هیچ ارتباطی بین این ویژگی های شخصیتی و آسیب شناسی عصبی واقعی در مغز افراد پس از مرگ یافت نشد.

بک گفت: «این شگفت‌انگیزترین یافته برای ما بود. “اگر شخصیت پیش بینی کننده عملکرد در تست های شناختی باشد اما آسیب شناسی نباشد، چه اتفاقی ممکن است بیفتد؟”

یک توضیح این است که برخی از ویژگی های شخصیتی می تواند افراد را در برابر آسیب های ناشی از بیماری هایی مانند آلزایمر مقاوم تر کند.

 افرادی که سطوح بالاتری از برخی ویژگی‌ها دارند، ممکن است راه‌هایی را بیابند، خواه از آن آگاه باشند یا نه، برای کنار آمدن با آسیب‌ها و کار بر روی آنها.

 کار دیگر اعضای تیم مطالعه نشان داده است که برخی از افراد با آسیب شناسی کاملاً گسترده می توانند در تست های شناختی آسیب کمی نشان دهند.

محققان همچنین عوامل دیگری را که می‌توانند رابطه بین شخصیت و خطر زوال عقل و آسیب‌شناسی عصبی را تعدیل کنند، از جمله سن، جنسیت و میزان تحصیلات مورد بررسی قرار دادند.

بک گفت: «ما تقریباً هیچ مدرکی برای تأثیرات آن پیدا نکردیم، به جز اینکه تأثیر محافظتی وظیفه شناسی با افزایش سن افزایش می یابد».

عوامل زیادی در ایجاد زوال عقل نقش دارند. به گفته بک، در میان آنهایی که مستقیماً با ژنتیک مرتبط نیستند، این مطالعه اولین گام برای از بین بردن ارتباط بین شخصیت و زوال عقل است.

 محققان قصد دارند کار را ادامه داده و گسترش دهند، از جمله به افرادی که در مواجهه با آسیب‌شناسی‌های زیاد آسیب کمی نشان می‌دهند، نگاه کنند.

 آنها همچنین امیدوارند به سایر عوامل روزمره که ممکن است در ایجاد زوال عقل نقش داشته باشند، توجه کنند.

3 ویژگی شخصیتی که با خطر کمتر زوال عقل مرتبط هستند

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا