سرطانسلامت روانمغز و اعصاب

گیاه شاهدانه مدار گرسنگی مغز را فعال میکند

گیاه شاهدانه مدار گرسنگی مغز را فعال میکند -تحقیقات جدید نشان می‌دهد که حشیش سلول‌های مغزی خاصی را برای تحریک اشتها فعال می‌کند و راه را برای درمان‌های بالقوه اختلالات مرتبط با اشتها هموار می‌کند.

در حالی که به خوبی شناخته شده است که حشیش می تواند باعث ایجاد حشرات شود، محققان اکنون مکانیسمی را در مغز کشف کرده اند که در مجموعه ای از مطالعات حیوانی در دانشگاه ایالتی واشنگتن باعث افزایش اشتها می شود.

این کشف که در مجله Scientific Reports به تفصیل شرح داده شده است، می تواند راه را برای درمان های تصفیه شده برای درمان اختلالات اشتهایی که بیماران سرطانی با آن مواجه هستند و همچنین بی اشتهایی و چاقی بالقوه هموار کند.

روش شناسی و یافته های مطالعه

پس از قرار دادن موش ها در معرض حشیش ساتیوا تبخیر شده، محققان از فناوری تصویربرداری از کلسیم، که مشابه MRI مغز است، برای تعیین اینکه سلول های مغز آنها چگونه واکنش نشان می دهند، استفاده کردند.

 آنها مشاهده کردند که حشیش هنگامی که جوندگان غذای خوش طعمی را که در موش‌های در معرض قرار نگرفته بودند پیش‌بینی می‌کردند و مصرف می‌کردند، مجموعه‌ای از سلول‌ها را در هیپوتالاموس فعال کرد.

جان دیویس، استادیار علوم اعصاب در WSU و نویسنده مرتبط در این مقاله می‌گوید: «وقتی به موش‌ها حشیش داده می‌شود، نورون‌هایی به وجود می‌آیند که معمولاً فعال نیستند». بعد از حشیش بخار، اتفاق مهمی در هیپوتالاموس رخ می دهد.

تصویربرداری از کلسیم برای بررسی واکنش‌های مغز به غذا توسط محققان دیگر استفاده شده است، اما این اولین مطالعه شناخته شده‌ای است که از آن برای درک ویژگی‌های پس از قرار گرفتن در معرض حشیش استفاده می‌کند.

به عنوان بخشی از این تحقیق، محققان همچنین تعیین کردند که گیرنده کانابینوئید-1، یک هدف شناخته شده شاهدانه، فعالیت مجموعه شناخته شده ای از سلول های “تغذیه کننده” در هیپوتالاموس به نام نورون های پروتئین مرتبط آگوتی را کنترل می کند.

 با این اطلاعات، آن‌ها از یک تکنیک «کموژنتیک» استفاده کردند که مانند یک کلید نور مولکولی عمل می‌کند تا وقتی حیوانات در معرض حشیش قرار می‌گرفتند، به این نورون‌ها وارد شوند. هنگامی که این نورون ها خاموش شدند، شاهدانه دیگر اشتها را افزایش نمی داد.

دیویس گفت: «ما اکنون یکی از راه‌هایی را می‌دانیم که مغز به حشیش نوع تفریحی برای افزایش اشتها پاسخ می‌دهد.

مفاهیم و تحقیقات قبلی

گیاه شاهدانه مدار گرسنگی مغز را فعال میکند

این کار بر اساس تحقیقات قبلی روی حشیش و اشتها از آزمایشگاه دیویس است، که در میان اولین آزمایشگاه‌هایی بود که از مواد گیاهی حشیش تبخیر شده کامل در مطالعات حیوانی به جای تزریق THC استفاده کرد – در تلاشی برای تقلید بهتر از نحوه استفاده انسان از شاهدانه.

 در کار قبلی، محققان تغییرات ژنتیکی را در هیپوتالاموس در پاسخ به شاهدانه شناسایی کردند، بنابراین در این مطالعه، دیویس و همکارانش بر روی آن ناحیه تمرکز کردند.

مرجع: “Cannabis Sativa نورون های هیپوتالاموس میانی پایه را برای تحریک اشتها هدف قرار می دهد” توسط اما سی ویلر، پیکه چوی، جوآن دی هاویت، سومین گیل، شین واتسون، سو یو، پیتون وال، سیسیلیا دیاز، کلودیا مور، امی زینسکی، ژیوا جیوآنگ دیوید روسی و جان اف دیویس، 27 دسامبر 2023، گزارش های علمی .
DOI: 10.1038/s41598-023-50112-5

گیاه شاهدانه مدار گرسنگی مغز را فعال میکند

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا