گوناگون

گوی طلایی که در ته اقیانوس پیدا شد دانشمندان را گیج کرد

گوی طلایی که در ته اقیانوس پیدا شد دانشمندان را گیج کرد -در حدود 3300 متری (2 مایلی) زیر سطح سواحل آلاسکا، جایی که نور گرم خورشید هرگز به آن نفوذ نمی کند، یک وسیله نقلیه زیرآبی که از راه دور اداره می شد، با یک گوی طلایی و عجیب روبرو شد.

به صخره‌ای که با اسفنج‌های سفید خال‌خالی شده بود، محکم می‌چسبید، به ابعاد حدود 10 سانتی‌متر (4 اینچ) و یک سوراخ در یک طرف.

کاملاً مشخص نبود که این گوی مرموز چه می‌تواند باشد. پیشنهادات اولیه از سوی محققانی که جریان زنده غواصی را انجام می‌دادند شامل یک پوشش تخمی از یک گونه مرموز، یک اسفنج مرده یا یک مرجان بود.

یکی از محققان سال گذشته در جریان زنده گفت: «نمی‌دانم از آن چه باید بکنم» .

یکی دیگر حدس می زند: “قطعاً یک حفره قدیمی بزرگ در آن وجود دارد، بنابراین چیزی یا سعی کرد وارد شود یا سعی کرد از آن خارج شود.”

یکی از محققین گفت: “فقط امیدوارم وقتی آن را به هم می زنیم، چیزی تصمیم نگیرد بیرون بیاید.” مثل شروع یک فیلم ترسناک است.

هر وحشت عمیقی که ممکن است باشد، ممکن است هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشد. همانطور که در گاردین گزارش شده است ، فرضیه مورد علاقه دانشمندان این است که ممکن است چیزی از جعبه طلایی بیرون آمده باشد. چیزی که دقیقاً کوچک نیست.

“ما به دلیل بافت با تخم مرغ می رویم. به نظر می رسد گوشتی است و آناتومی واضحی ندارد.

سوراخی در آن وجود دارد که نشان می دهد چیزی داخل یا خارج شده است.

اما شبیه هیچ تخم مرغی نیست. کری هاول، بوم‌شناس اعماق دریا از دانشگاه پلیموث در بریتانیا به این روزنامه گفت: من تا به حال دیده‌ام .

“اگر یک تخم مرغ است، سوال واقعا جالب این است که تخم مرغ کی است. بسیار بزرگ است. این یک تخم مرغ کوچک ماهی نیست. این یک چیز قابل توجه است.”

محققان با استفاده از یک بازوی روباتیک، قبل از جمع آوری آن از طریق مکش برای مطالعه بیشتر، به آرامی جسم را تکان دادند و تشخیص دادند که کاملاً نرم است.

 تجزیه و تحلیل DNA برای شناسایی ارگانیسم مسئول ایجاد آن انجام خواهد شد.

گوی طلایی که در ته اقیانوس پیدا شد دانشمندان را گیج کرد
گوی طلایی که در ته اقیانوس پیدا شد دانشمندان را گیج کرد

این واقعیت که “تخم مرغ” به تنهایی بود تقریباً به اندازه اندازه آن جالب است. به طور معمول، حیوانات تخم‌زا در چنگال تخم می‌گذارند .

بنابراین اگر جسم یک تخم مرغ باشد، چیزی غیرعادی در مورد آن وجود دارد.

 که واقعاً شگفت‌انگیز است: هر چه که باشد، گوی چیز جدیدی برای گفتن به ما در مورد اعماق اقیانوس و حیات متنوعی دارد که در آن رشد می‌کند.

اتفاقات زیادی در اعماق اقیانوس‌های غیرقابل مهمان‌پذیر رخ می‌دهد که ما هنوز آنها را درک نکرده‌ایم.

 فشارهای خرد و دمای انجماد تنها دو عاملی هستند که بشر را از کاوش گسترده باز داشته است.

 با این حال، با وسایل نقلیه از راه دور که به عنوان یک پروکسی عمل می کنند، اقیانوس به تدریج اسرار خود را فاش می کند. از جمله چگونگی تولید مثل گونه های مرموز اعماق اقیانوس .

گوی طلایی که در ته اقیانوس پیدا شد دانشمندان را گیج کرد
گوی طلایی که در ته اقیانوس پیدا شد دانشمندان را گیج کرد

“آیا اعماق دریا به طرز لذت بخشی عجیب نیست؟” هماهنگ کننده اکتشاف سام کاندیو از NOAA Ocean Exploration گفت.

“در حالی که ما توانستیم “گوی طلایی” را جمع آوری کنیم و آن را روی کشتی بیاوریم، ما هنوز نمی توانیم آن را فراتر از این واقعیت که منشأ بیولوژیکی دارد شناسایی کنیم.

احتمالا تا زمانی که نتوانیم آن را بدست آوریم، اطلاعات بیشتری کسب نخواهیم کرد. آن را به یک محیط آزمایشگاهی که در آن ما می توانیم از تخصص جمعی جامعه علمی با ابزارهای پیچیده تر از آنچه قادر به نگهداری در کشتی هستیم، ادامه دهیم.

“در حالی که تا حدودی متواضع هستیم که با این یافته گیج شویم، اما یادآوری می کند که چقدر درباره سیاره خودمان می دانیم و چقدر چیزهایی برای یادگیری و قدردانی درباره اقیانوس ما باقی مانده است.”

نسخه قبلی این مقاله در سپتامبر 2023 منتشر شد.

گوی طلایی که در ته اقیانوس پیدا شد دانشمندان را گیج کرد

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا