پستاندارانحیوانات

گاومیش کوهان دار امریکایی

این حیوانات بزرگ زمانی دشت های بزرگ را پوشانده بودند و نقش مهمی در جوامع بومی داشتند.

متأسفانه، در طول قرن‌های 18 و 19 ، تعداد زیادی از گاو کوهان دار برای غذا، ورزش و به عنوان حمله به جوامع بومی کشتار شدند تا جایی که نزدیک به انقراض شدند.

خوشبختانه، جمعیت آنها بهبود یافته است، با بیش از 400000 گاومیش کوهان دار در حال حاضر شناخته شده در جهان وجود دارد.

بیسون چیست؟

به عنوان بزرگترین و سنگین ترین پستانداران خشکی در آمریکای شمالی، گاومیش کوهان دار امریکایی به دلیل اندازه عظیم خود شناخته شده است.

سر گاومیش کوهان دار آمریکایی آنقدر سنگین است که نمی توان آن را تا سطح شانه بالا برد.

آنها همچنین دارای قوزهای برجسته در شانه ها و بدن بزرگ و قدرتمند هستند.

گاومیش کوهان دار آمریکایی پوشیده از خزهای پشمالو و قهوه ای تیره است که در اطراف سر و گردن آنها بلندتر می شود و “ریش” را تشکیل می دهد.

هر دو گاومیش نر (گاو نر) و گاومیش ماده (گاو) دارای شاخ های کوتاه و خمیده در بالای سر خود هستند، اگرچه شاخ گاوها کوچکتر است.

گاوهای نر بالغ بزرگتر از گاوها هستند و قد نرها تا دو متر (6.5 فوت) در مقایسه با 1.5 متر (5 فوت) برای ماده ها می رسد.

گاومیش کوهان دار نر نیز به طور قابل ملاحظه‌ای سنگین‌تر از ماده‌ها هستند و 900 کیلوگرم (1980 پوند) در مقایسه با 320 کیلوگرم (700 پوند) وزن دارند.

گاومیش کوهان دار اروپایی ، که به نام ویزنت نیز شناخته می شود، از جهات مختلفی با گاومیش کوهی آمریکایی متفاوت است.

آنها تمایل دارند بزرگتر از گاومیش کوهان دار آمریکایی باشند، با پاهای بلندتر، اگرچه بدنشان کمتر تنومند است.

گاومیش کوهان دار اروپایی معمولاً در جنگل ها زندگی می کنند، و اگرچه برخی از گاومیش کوهان دار آمریکایی جنگل ها را اشغال می کنند، آنها بیشتر در علفزارها و دشت ها یافت می شوند.

گاومیش کوهان دار امریکایی علیرغم اندازه وسیعشان چابک و سریع هستند و به سرعت 65 کیلومتر در ساعت (35 مایل در ساعت) می رسند.

آنها همچنین شناگران قوی هستند و می توانند از روی نرده ها بپرند.

گاومیش کوهان دار امریکایی تمایل دارند از تهدیدها و شکارچیان فرار کنند یا ازدحام کنند.

از نظر تاریخی، دو شکارچی اصلی آنها گرگ و شکارچی انسان بوده اند.

گاومیش کوهان دار امریکایی گیاهخواری است و رژیم غذایی آنها عمدتاً از علف ها، گیاهان دارویی، شاخه ها و برگ ها تشکیل شده است.

زبان قوی و عضلانی آنها به پاره کردن و مصرف گیاهان کمک می کند.

گاومیش کوهان دار امریکایی وقتی غذا می خورند، غذای خود را پس می گیرند و برای بار دوم می جوند قبل از اینکه بالاخره آن را هضم کنند.

در زمستان، قوز شانه آنها مفید است. این به آنها اجازه می دهد تا سر خود را از این طرف به سمت دیگر بچرخانند تا به پاک کردن برف و دسترسی به علف های زیر کمک کنند.

به گروه هایی از گاو کوهان دار گله می گویند. آنها تمایل دارند در گله های کوچکتر با یک یا چند ماده و فرزندانشان زندگی کنند .

 نرهای بالغ تمایل دارند در حاشیه این گروه ها زندگی کنند و گاهی گله های کوچک خود را تشکیل می دهند.

هرازگاهی، گله‌ها به یکدیگر ملحق می‌شوند تا گروه‌های بزرگ‌تری را تشکیل دهند که تعدادشان به صدها می‌رسد.

در طول فصل جفت‌گیری، گاو نر سعی می‌کند از طریق ضربه زدن به تسلط خود را نشان دهد.

پس از زادآوری، گاوها یک دوره 9 ماهه آبستنی دارند و پس از آن معمولاً یک بچه گاومیش کوهان دار به دنیا می آورند که گوساله نامیده می شود.

گاوها و گاوها هم از گوساله های خود محافظت می کنند.

گاومیش کوهان دار امریکایی اهمیت اکولوژیکی زیادی برای زیستگاه های خود دارند.

الگوهای چرای آنها تنوع گیاهی را ارتقا می دهد و به جلوگیری از تسلط برخی گونه های گیاهی کمک می کند و تعادل سالم تری را در اکوسیستم حفظ می کند.

نقش آنها در شکل دهی و حفظ علفزارهای سالم می تواند به ترسیب کربن کمک کند، زیرا علفزارهای متنوع کربن را به طور موثرتری نسبت به علفزارهای تخریب شده ذخیره می کنند.

نام علمی گاومیش کوهان دار امریکایی چیست؟

نام علمی گاومیش کوهان دار آمریکایی Bison bison است . نام علمی گاومیش کوهان دار اروپایی Bison bonasus است .

دو زیرگونه از گاومیش کوهان دار آمریکایی وجود دارد: گاومیش کوهان دار آمریکایی ( Bison bison athabascae) و گاومیش کوهان دار آمریکایی ( Bison bison bison ).

گاومیش کوهان دار امریکایی اعضایی از خانواده Bovidae هستند که شامل آنتلوپ، گوسفند، بز، گاو، گاومیش و گاومیش کوهی نیز می شود.

گاهی اوقات به اشتباه گاومیش کوهان دار آمریکایی به نام بوفالو می گویند.

اعتقاد بر این است که اصطلاح بوفالو از کلمه فرانسوی گوشت گاو، “boeuf” گرفته شده است. گاومیش کوهان دار امریکایی مانند گاومیش آفریقایی، گاومیش آبی و آنوآ گاومیش واقعی نیستند.

آیا بیسون در خطر انقراض است؟

طبق فهرست قرمز IUCN، گاو کوهان دار آمریکایی در معرض خطر قرار دارند .

وضعیت آنها تا حد زیادی به دلیل وابستگی آنها به تلاش های حفاظتی است.

از نظر رده بازیابی گونه های IUCN – یا ارزیابی وضعیت سبز – گاومیش کوهان دار آمریکایی به طور بحرانی با امتیاز بازیابی گونه 17 درصد کاهش یافته است .

عمدتاً به این دلیل که جمعیت گاومیش کوهان دار آمریکایی دیگر در بسیاری از زیستگاه‌های اصلی آن یافت نمی‌شوند، به‌عنوان ضعیف‌شده طبقه‌بندی می‌شوند.

با این حال، آینده جمعیت گاومیش کوهان دار آمریکایی امیدوارکننده به نظر می رسد، زیرا آنها با پتانسیل بازیابی متوسط ​​رتبه بندی می شوند .

گاومیش کوهان دار اروپایی نیز به عنوان تقریباً در معرض خطر طبقه بندی می شوند ، اگرچه جمعیت آنها در حال افزایش است.

تعداد فزاینده آنها به لطف تلاشهای حفاظتی قوی است که شاهد معرفی مجدد گاومیش کوهان دار اروپایی به طبیعت پس از انقراض آنها در طبیعت پس از جنگ جهانی اول بود.

 بین سالهای 1988 و 1996 ، آنها به عنوان آسیب پذیر طبقه بندی شدند. از سال 1996 تا 2008 ، آنها در معرض خطر انقراض در نظر گرفته شدند.

از سال 2000، جمعیت آنها افزایش یافته است. گاومیش کوهان دار اروپایی در سال 2008 به عنوان آسیب پذیر طبقه بندی شد و از سال 2020 تقریباً در معرض تهدید قرار گرفت .

بیسون کجا زندگی می کند؟

گاومیش کوهان دار امریکایی حیواناتی بسیار سازگار هستند که می توانند در آب و هوای متنوع از برف عمیق تا خشک ترین و خشک ترین مکان ها زندگی کنند.

از نظر تاریخی، گاومیش کوهان دار آمریکایی در سرتاسر علفزارهای وسیع آمریکای شمالی، از دشت های کانادا تا بیابان های مکزیک، پراکنده بودند.

در حالی که آنها هنوز در سراسر آمریکای شمالی یافت می شوند، دامنه آنها اکنون کمتر از 1.2٪ از آنچه قبلا بود است.

 پارک ملی یلوستون تنها مکانی در ایالات متحده است که گاو کوهان دار از دوران ماقبل تاریخ بدون وقفه در آن زندگی می کرده است.

گاومیش کوهان دار اروپایی در اصل در جنگل ها و جنگل های سراسر اروپا، از فرانسه گرفته تا رودخانه ولگا و کوه های قفقاز، ساکن بوده اند.

آنها پس از انقراض در طبیعت دوباره به چندین منطقه معرفی شدند.

آنها اکنون در کشورهایی از جمله بلاروس، بلغارستان، آلمان، لتونی، لیتوانی، لهستان، رومانی، روسیه، اسلواکی و اوکراین یافت می شوند.

گاومیش کوهان دار امریکایی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا