از الف تا ی سلامتزیست شناسیسلامت

کشف فاکتورهای جدید در مقاومت آنتی بیوتیک

کشف فاکتورهای جدید در مقاومت آنتی بیوتیک -محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا پیوندهای قابل توجهی بین کمبود ریزمغذی‌های اولیه و ترکیب میکروبیوم روده کشف کرده‌اند که موضوع جهانی فزاینده مقاومت آنتی‌بیوتیکی را روشن می‌کند.

این تحقیق بر درک تأثیر سطوح ناکافی ریزمغذی‌های کلیدی، از جمله ویتامین A، B12، فولات، آهن، و روی، بر روی مجموعه‌ای از باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های ساکن در دستگاه گوارش متمرکز بود.

کمبود ریزمغذی ها و مقاومت آنتی بیوتیکی

آنها کشف کردند که این کمبودها منجر به تغییرات قابل توجهی در میکروبیوم روده موش‌ها شد که مهم‌ترین آن گسترش هشداردهنده باکتری‌ها و قارچ‌هایی است که به عنوان پاتوژن‌های فرصت‌طلب شناخته می‌شوند.

نکته مهم این است که موش‌های دارای کمبود ریزمغذی‌ها همچنین غنی‌تر از ژن‌هایی را که با مقاومت آنتی‌بیوتیکی مرتبط است، نشان دادند.

دکتر پائولا لیتلجان، محقق فوق دکتری در بخش ژنتیک پزشکی UBC و بخش اطفال و موسسه تحقیقات بیمارستان کودکان BC، گفت: “کمبود ریزمغذی ها یک عامل نادیده گرفته شده در گفتگو در مورد مقاومت جهانی آنتی بیوتیکی بوده است.”

 این یک کشف مهم است، زیرا نشان می‌دهد که کمبود مواد مغذی می‌تواند محیط روده را برای ایجاد مقاومت آنتی‌بیوتیکی که یک نگرانی عمده برای سلامت جهانی است، مساعدتر کند.»

باکتری ها به طور طبیعی دارای این ژن ها به عنوان یک مکانیسم دفاعی هستند. شرایط خاصی مانند فشار آنتی بیوتیک یا استرس مواد مغذی باعث افزایش این مکانیسم ها می شود.

 این تهدیدی است که می تواند بسیاری از آنتی بیوتیک های قوی را بی اثر کند و به آینده ای منجر شود که در آن عفونت های رایج می توانند کشنده شوند.

“گرسنگی پنهان” و پیامدهای آن

مقاومت آنتی بیوتیکی اغلب به استفاده بیش از حد و سوء استفاده از آنتی بیوتیک ها نسبت داده می شود، اما کار دکتر لیتل جان و همکارانش در UBC نشان می دهد که «گرسنگی پنهان» کمبود ریزمغذی ها عامل مهم دیگری است.

دکتر لیتل جان گفت: «در سراسر جهان، حدود 340 میلیون کودک زیر پنج سال از کمبودهای ریزمغذی‌های متعدد رنج می‌برند، که نه تنها بر رشد آنها تأثیر می‌گذارد، بلکه میکروبیوم‌های روده آنها را نیز به‌طور قابل توجهی تغییر می‌دهد». 

«یافته‌های ما به‌ویژه نگران‌کننده است، زیرا برای این کودکان اغلب آنتی‌بیوتیک‌ها برای بیماری‌های مرتبط با سوء تغذیه تجویز می‌شود. از قضا، میکروبیوم روده آنها ممکن است به دلیل کمبود ریزمغذی های زمینه ای برای مقاومت آنتی بیوتیکی آماده شود.

این مطالعه بینش های مهمی را در مورد پیامدهای گسترده کمبود ریزمغذی ها در اوایل زندگی ارائه می دهد. این امر بر نیاز به استراتژی های جامع برای رسیدگی به سوء تغذیه و اثرات موج دار آن بر سلامت تاکید می کند.

 پرداختن به کمبود ریزمغذی ها چیزی بیش از غلبه بر سوء تغذیه است، همچنین ممکن است گامی حیاتی در مبارزه با معضل جهانی مقاومت آنتی بیوتیکی باشد.

مرجع: “کمبودهای ریزمغذی های متعدد در اوایل زندگی باعث تغییرات چند پادشاهی در میکروبیوم روده و ژن های مقاومت درونی آنتی بیوتیکی در موش ها می شود” توسط پائولا تی. M. Fan، Sarah E. Woodward و B. Brett Finlay، 16 نوامبر 2023، میکروبیولوژی طبیعت .
DOI: 10.1038/s41564-023-01519-3

کشف فاکتورهای جدید در مقاومت آنتی بیوتیک

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا