ژنتیک

کشف غیر منتظره ژنتیکی برای سلامت بیشتر انسان

کشف غیر منتظره ژنتیکی برای سلامت بیشتر انسان

کشف غیر منتظره ژنتیکی برای سلامت بیشتر انسان -یک کشف ژنتیکی غیرمنتظره در گندم به فرصت هایی برای مهندسی متابولیک ترکیبات همه کاره با پتانسیل بهبود کیفیت تغذیه ای و انعطاف پذیری آن در برابر بیماری ها منجر شده است. 

محققان گروه آزبورن در مرکز جان اینس، خوشه‌های ژن بیوسنتزی را در گندم بررسی کرده‌اند – گروه‌هایی از ژن‌هایی که روی ژنوم قرار دارند و برای تولید مولکول‌های خاص با هم کار می‌کنند.  

کشف تریتیسئین

در مطالعه‌ای که در Nature Communications منتشر شد ، آن‌ها یک خوشه ژنی را شناسایی کردند که توسط عفونت پاتوژن فعال می‌شد و مشخص شد که ترکیبی را تولید می‌کند که آن‌ها را تری‌سیئین نامیدند.  

آزمایش‌ها برای تعیین ساختار تریتی‌سین به‌طور شگفت‌انگیزی این ترکیب را به‌عنوان ایزوفلاون و نه فلاون، همانطور که تیم انتظار داشتند، شناسایی کرد. 

ایزوفلاون ها دسته ای از ترکیبات فیتواستروژن هستند که به خوبی برای فوایدشان برای سلامت انسان مورد مطالعه قرار گرفته اند که شامل پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و برخی سرطان ها می شود.

 آنها بیشتر در خانواده حبوبات یافت می شوند که سویا منبع اصلی در رژیم غذایی انسان است. 

محققان یک خوشه ژن گندم را شناسایی کرده‌اند که توسط عفونت پاتوژن فعال می‌شود و مشخص شد که ترکیبی را تولید می‌کند که آن‌ها تریتی‌سین نامیده‌اند.
محققان یک خوشه ژن گندم را شناسایی کرده‌اند که توسط عفونت پاتوژن فعال می‌شود و مشخص شد که ترکیبی را تولید می‌کند که آن‌ها تریتی‌سین نامیده‌اند.

مفاهیم و تحقیقات آینده

کشف یک مسیر جایگزین برای بیوسنتز ایزوفلاونوئید، این بار در گندم، و روشن شدن مسیر بیوسنتزی تریتیسین در این مطالعه فرصت های هیجان انگیزی را برای تحقیقات آینده فراهم می کند و راه را برای تلاش های مهندسی متابولیک هموار می کند.

 برای مثال، افزایش تولید تری‌سیئین در گندم می‌تواند به رشد ارقام با تحمل بالاتر بیماری کمک کند.  

احتمال دیگر این است که ژن‌های تشکیل‌دهنده تری‌سیئین گندم را می‌توان در گیاهان یا میکروب‌های دیگر بیان کرد، که از آن‌ها می‌توان مولکول را تولید کرد و خواص ضد میکروبی آن را بیشتر بررسی کرد.  

و از آنجایی که تریتیسین یک ایزوفلاون است، این احتمال وجود دارد که مانند سایرین در این کلاس دارای مزایای سلامتی باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع وجود دارد. 

دکتر راجش چاندرا میسرا، دانشمند فوق دکترا در مرکز جان اینس و یکی از نویسندگان اصلی توضیح داد: «ما هیچ چیز مشخصی در مورد مزایای سلامتی بالقوه تریتیسین نمی دانیم، فقط در مورد سایر ایزوفلاون ها.

 همچنین، غلظت تریتی‌سین (و سایر ایزوفلاون‌ها) که در دانه‌های گندم یافتیم بسیار کم بود، بنابراین گندم را نمی‌توان به عنوان منبع ایزوفلاون‌های رژیمی در نظر گرفت.  

دکتر گای پولتوراک، نویسنده ارشد مشترک، قبلاً در مرکز جان اینس و اکنون در دانشگاه عبری اورشلیم، منعکس می‌کند: «این مطالعه نمونه خوبی از این است که چگونه تحقیقات علمی گاهی دانشمندان را به مسیرهای ناخواسته سوق می‌دهد و در نهایت منجر به اکتشافات غیرمنتظره می‌شود.

 هدف اصلی این تحقیق آشنایی با مکانیسم‌های دفاعی شیمیایی گندم بود، اما منجر به یافته‌های جدید جالبی در مورد بیوشیمی گیاهان شد، در این مورد، کشف یک سنتاز ایزوفلاون منحصر به فرد. 

کشف غیر منتظره ژنتیکی برای سلامت بیشتر انسان

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا