گیاه درمانی

چگونه دمنوش گیاهی تهیه کنیم؟

چگونه دمنوش گیاهی تهیه کنیم؟ دمنوش‌های گیاهی قدیمی‌ترین و آسان‌ترین شکل تهیه دارو هستند که برای بهره‌مندی از گیاهان دارویی برای محافظت از سلامتی و درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود.

 نکات مهمی برای بهره مندی از تاثیرات چای گیاهی در بالاترین سطح وجود دارد که به سادگی با افزودن آب جوش به قسمت های گیاه (برگ، ریشه، گل و …) که هزاران سال است خشک شده اند، تهیه می شود.

چگونه دمنوش گیاهی تهیه کنیم؟

 اطلاعات دقیق در مورد این موضوع در کتابی با عنوان “سلامتی از طبیعت: چای های گیاهی” منتشر شده در سال 2010 ارائه شده است.

 من به ارائه برخی اطلاعات اولیه بسنده می کنم تا بتوانید از اطلاعات این کتاب که در اینجا در اختیار داریم بهره مند شوید.
                قبل از هر چیز لازم است دو تعریف اساسی در مورد چای بیکری بدانیم:
                جوشانده “جوشیدن”
            قسمت های سخت گیاهان مانند ریشه، پوست و چوب را عموماً باید به صورت جوشانده تهیه کرد.

 برای این منظور قسمت گیاه را در قوری گذاشته، به مقدار لازم آب اضافه کرده و روی آتش می‌جوشانند.

 زمان جوش تقریباً 30 دقیقه است، به جز برخی شرایط خاص. اگر قسمت گیاه دارای ترکیبات فرار یا حساس به حرارت باشد که در اثر حرارت تجزیه می شود، باید از تهیه جوشانده خودداری شود.

 در برخی موارد، پس از به جوش آمدن آب، ممکن است توصیه شود که حرارت را کم کرده و 5 دقیقه دیگر بجوشانید تا از بین رفتن مواد طعم دهنده به حداقل برسد.
                دم کرده “دم کردن”
                باید با دم کردن اندام های بافت نرم گیاهان مانند برگ و گل تهیه شود.

 باید با احتیاط استفاده شود، به خصوص برای قسمت های گیاهی که دارای اجزای فرار و حساس به حرارت هستند.

 قسمت گیاه را در قوری یا فنجان درب دار قرار می دهند، آب آشامیدنی تازه جوشیده را به آن اضافه می کنند و به مقدار توصیه شده صبر می کنند و سپس می نوشند.

 بسته به درجه اثر و طعم مورد نظر، مدت زمان ممکن است بین 5 تا 20 دقیقه متغیر باشد.
                هشدارها و نکات

چگونه دمنوش گیاهی تهیه کنیم؟
 1. هر گیاهی نمی تواند چای درست کند.
 • برای استفاده به عنوان چای، اجزای موثر در نسبت گیاهی مورد استفاده باید در آب حل شوند یا حداقل بتوانند از آب عبور کرده و در آن پراکنده شوند.
 • اجزای موثر گیاه باید در آب گرم پایدار باشند، یعنی تجزیه نشوند و بی اثر شوند.
 • چای گیاه تازه ممکن است اثر مطلوب را نداشته باشد. زیرا اجزای موثر به طور کلی در سلول های گیاهی یافت می شوند.
 •  با این حال، پس از خشک شدن گیاه، اجزای موثری که در اثر شکستن دیواره سلولی آزاد می شوند، می توانند در آب حل یا پراکنده شوند.
 •  با این حال، برخی از گیاهان معطر مانند نعناع ( گیاهان خانواده Lamiaceae ) می توانند به راحتی تجزیه شده و در آب داغ پراکنده شوند، زیرا اجزای فرار آن در کرک های سطح برگ یافت می شود.
 1. ترکیب هر اندام گیاه متفاوت است. در این رابطه نباید از ریشه یا میوه به جای برگ انتظار یکسان داشت.
 2. تهيه گياهان به صورت دم كرده (دم كردن) يا جوشانده (جوشانده) ممكن است باعث شود كه چاي گياهي اثرات متفاوتي داشته باشد.
 3.  به عنوان مثال، در حالی که دم کرده مریم گلی به دلیل داشتن ترکیبات فرار، اثر ضد عفونی کننده دهان و گلو خوبی دارد، در صورت تهیه به صورت جوشانده، این اثر را از دست می دهد و به دلیل رزمارینیک اسید موجود در آن، تأثیر مثبتی بر عملکرد مغز دارد.
 4.  به همین ترتیب، آهک به صورت جوشانده و دم کرده اثرات متفاوتی دارد.
 5. هنگام تهیه دمنوش های گیاهی، تنظیم غلظت برای رسیدن به اثر مطلوب بسیار مهم است.
 6.  اگر چای گیاهی را برای لذت بردن یا محافظت از سلامت خود تهیه می کنید، غلظت 2 درصد معمولاً می تواند کافی باشد. من به طور کلی چای کیسه ای با کیفیت خاص را ترجیح می دهم.
 7.  بنابراین، یک ساشه در یک فنجان برای ایجاد غلظت 2 درصد کافی است. دمنوش گیاهی تهیه شده به این روش را چندین بار در روز می نوشند.
 8.  با این حال، اگر قرار است برای اهداف درمانی استفاده شود، غلظت دمنوش های گیاهی باید تیره تر باشد. در این حالت عنصر طعم در پس زمینه قرار دارد.
 9.  بنابراین ممکن است طعم مورد نظر شما از بین برود. معمولاً 5 درصد و گاه 10 درصد تهیه می شود.
 10.  در این صورت اگر 2 تا 3 عدد چای کیسه ای گیاهی به فنجان اضافه شود، 5 درصد و اگر 5 کیسه ای اضافه شود، 10 درصد در نظر گرفته می شود.
 11. به طور کلی افزودن شکر به دمنوش های گیاهی در صورت استفاده برای اهداف درمانی توصیه نمی شود.
 12. دمنوش های گیاهی باید به صورت تازه تهیه و مصرف شود. از آنجایی که حلالیت برخی از اجزا با انتظار تغییر می کند، نمی توان به اثر مطلوب دست یافت.
 13. برای موثر بودن دمنوش های گیاهی، زمان مصرف بسیار مهم است.
 14.  به طور کلی، از آنجایی که دمنوش‌های گیاهی تأثیر ملایمی دارند، استفاده از آن در بین وعده‌های غذایی، یعنی 1 تا 2 ساعت بعد از غذا، زمانی که معده خالی است، می‌تواند تأثیر بیشتری داشته باشد.
 15.  با این حال، برای تسهیل هضم، چای را باید بعد از غذا نوشید یا چای آماده را 30 دقیقه قبل از غذا میل کرد تا از افزایش ناگهانی قند خون جلوگیری شود.
 16. برخی از اطلاعات اینجا برای عصاره گیاهی است نه چای گیاهی. در این صورت نباید از نوشیدن چای گیاهی انتظار سود یکسانی داشته باشید.
 17.  شما باید فرم دارویی (قرص، کپسول، شربت و …) حاوی عصاره گیاهی تولید شده توسط یک برند با کیفیت شناخته شده را از داروخانه یا عطاری خریداری کرده و استفاده کنید.

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا