سلامت

چگونه اشعه ماوراء بنفش ویروس کرونا را تخریب می کند

چگونه اشعه ماوراء بنفش ویروس کرونا را تخریب می کند – تحقیقات جدید نشان داده است که چگونه می توان از نور برای از بین بردن ذرات ویروسی عفونی کننده که سطوح را آلوده می کنند، استفاده کرد. دانشمندان علاقه‌مند هستند که چگونه محیط‌هایی مانند جراحی‌ها را می‌توان به طور کامل از ویروس‌هایی مانند SARS-CoV-2 که باعث همهگیری COVID-19 شده‌اند، ضدعفونی کنند.

با استفاده از یک لیزر فرابنفش تخصصی در دو طول موج مختلف، دانشمندان دانشگاه ساوتهمپتون توانستند نحوه تجزیه هر جزء ویروسی به ویژه جزء ژنومی آن را در زیر نور روشن شناسایی کنند. آن‌ها دریافتند که ماده ژنومی بسیار حساس به تخریب است و خوشه‌های پروتئینی توانایی خود را برای اتصال به سلول‌های انسانی از دست داده‌اند.

نقش نور UVC در غیرفعال سازی ویروسی

نور UV شامل نور UVA، UVB و UVC است. نور UVC بسیار کمی در فرکانس‌های زیر 280 نانومتر از خورشید به سطح زمین می‌رسد. این نور UVC بسیار ضدعفونی کننده است و همان نوری است که تفنگ‌های ضدعفونی‌کننده از آن استفاده می‌کنند. دانشمندان دانشگاه ساوتهمپتون با استفاده از یک لیزر فرابنفش به شدت توانایی نور UVC در غیرفعال سازی ویروس‌ها را ثابت کردند.

نور UVC به شدت توسط اجزای مختلف ویروسی، از جمله ماده ژنتیکی و پوسته پروتئینی آن‌ها جذب می‌شود. به همین ترتیب این نور توانایی غیرفعال سازی و نابودی ویروس‌های معلق در هوا و روی سطوح را دارد.

پیامدهای تحقیق

غیرفعال سازی مبتنی بر نور به دلیل طیف وسیعی از کاربردها که در آن روش‌های غیرفعال سازی مبتنی بر مایع معمولی مناسب نیستند، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. اکنون با داشتن یک روش غیرفعال سازی دقیق برای ویروسی‌ها، عملکرد ضدعفونی نوری، برای آشپزخانه‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و اماکن عمومی دیگر که باید ضدعفونی شوند، بسیار مؤثرتر خواهد شد.

پروفسور Sumeet Mahajan، از دانشگاه ساوتهمپتون، می‌گوید: «غیرفعال سازی نور ویروس‌های معلق در هوا ابزار همه‌کاره‌ای برای ضدعفونی فضاهای عمومی و تجهیزات حساس ما ارائه می‌دهد که ممکن است در غیر این صورت با روش‌های مرسوم پاک‌سازی آن‌ها دشوار باشد. اکنون با شناخت بهتری که از اجزای مولکولی ویروس‌ها در برابر نور UVC داریم، به دنبال یافتن راهکارهایی هستیم که تاثیرات آن‌ها بر روی سلول‌های انسانی کمتر شود تا بتوانیم روشی دقیق و مؤثر برای ضدعفونی فضاها ارائه دهیم.»

چگونه اشعه ماوراء بنفش ویروس کرونا را تخریب می کند

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا