سلامت روان

بررسی تحقیقات نشان می دهد که چهار مکانیسم کلیدی در تغییر شخصیت فرد دخیل است

جاشوا جکسون و آماندا رایت در مقاله خود که در ژورنال Nature Reviews Psychology منتشر شده است، چهار مکانیسم و ​​نحوه استفاده از آنها توسط فردی که سعی در تغییر شخصیت خود دارد را توصیف می کنند.

یک ضرب المثل رایج این است که انسان ها در جوانی شخصیتی پیدا می کنند و زمانی که مشخص شد، دائمی می شود. طبق گزارش ها هیچ راهی برای تغییر شخصیت وجود ندارد – اگر فردی حریص، بدخلق یا خوش شانس باشد، تا زمانی که بمیرد همینطور باقی می ماند. اما تحقیقات در چندین دهه گذشته نشان داده است که این باورها دقیقاً درست نیستند.

همانطور که محققان خاطرنشان می کنند، در حالی که یک شخصیت معین در بیشتر طول عمر یک فرد باقی می ماند، نمونه هایی وجود دارد که نشان می دهد برخی تغییرات در صورت تمایل شدید برای ایجاد آنها امکان پذیر است. در این بررسی ، جکسون و رایت چهار مکانیسم کلیدی را کشف کرده‌اند که وقتی فردی موفق به ایجاد تغییرات شخصیتی می‌شود، وارد عمل می‌شود.

مکانیسم اول شامل پیش شرط هایی است که ابزارهای مورد نیاز برای تغییر شخصیت هستند. مورد دوم شامل ایجاد تغییراتی در محیط زندگی می‌شود – انجام این کار، به گفته آنها، می‌تواند محرک‌هایی را که فرد را به سمت ویژگی‌های شخصیتی قبلی سوق می‌دهد، حذف کند. چنین تغییراتی منجر به مکانیسم سوم می شود: تقویت کننده ها. اینها عناصری در زندگی یک فرد هستند که از یک ویژگی شخصیتی مطلوب حمایت می کنند. در نهایت، مکانیسم چهارم شامل یکپارچه‌کننده‌ها می‌شود، که عواملی هستند که به فرد اجازه می‌دهند پس از دستیابی به ویژگی‌های جدید، حمایت مستمر از آنها را حفظ کند.

محققان خاطرنشان می‌کنند که یکی از مهم‌ترین عوامل در تلاش برای ایجاد تغییرات شخصیتی ، میل شدید به موفقیت است – فرد باید بخواهد تغییراتی ایجاد کند و دلایل خوبی برای تمایل به آنها داشته باشد. در غیر این صورت، آنها خاطرنشان می کنند، آنها برای بازگشت به صفات قبلی با خواسته های خود مبارزه خواهند کرد.

محققان همچنین خاطرنشان می کنند که زمان بندی می تواند مهم باشد. ایجاد تغییرات در هنگام نقل مکان به مکان جدید، ازدواج یا بچه دار شدن، به عنوان مثال، می تواند انگیزه زیادی را نه تنها برای ایجاد تغییرات، بلکه برای حفظ آنها ایجاد کند.

چهار مکانیسم کلیدی در تغییر شخصیت فرد

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا