هوش مصنوعی

چرا هوش مصنوعی فوق‌هوشمند انسان‌ها را به این زودی‌ها نابود نمی‌کند؟

چرا هوش مصنوعی فوق‌هوشمند انسان‌ها را به این زودی‌ها نابود نمی‌کند؟ علیرغم تولید فیلم های علمی تخیلی بزرگی که از هوش مصنوعی الهام گرفته است، کارشناسان توضیح می‌دهند که هوش مصنوعی احتمالاً ما را مستقیماً از نظر برتری ذهنی تهدید نخواهد کرد.

اگر به صحبت‌های مردم در فضای فناوری توجه کرده‌اید، ممکن است نسخه‌ای از نگرانی‌های ایلان ماسک، بیل گیتس و دیگران در مورد فناوری‌های هوش مصنوعی فوق‌هوشمند را شنیده باشید – اگرچه گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که گیتس کمی سرد شده است.

در مورد همه چیزهای کاساندرا ، هنوز نگرانی و استدلال فراوانی پشت آن وجود دارد.

سؤالات فراوان است: آیا روبات‌ها از انسان‌ها باهوش‌تر خواهند شد؟

 آیا هوش مصنوعی شغل و زندگی ما را تحت کنترل خواهد گرفت؟

 آیا فناوری شروع به کنترل انسان ها خواهد کرد و آیا مشکلات ناشی از استفاده نادرست از هوش مصنوعی منجر به خشونت و تخریب خواهد شد؟

برای بسیاری از کارشناسان، پاسخ یک «نه» قاطع است که بر اساس روش‌های واقعی توسعه فناوری‌های امروزی است.

 اکثر آنها موافق هستند که برای هدایت فناوری‌های هوش مصنوعی و ML به چارچوب‌های اخلاقی و قابل توضیح نیاز داریم – اما آنها موافق نیستند که اربابان روبات‌ها یک نتیجه مشخص هستند.

بیایید به برخی از بحث‌های پیرامون ابرهوشی نگاه کنیم و ببینیم چرا بسیاری از فن‌آوران مطمئن هستند که انسان‌ها هنوز هم تا چند صد سال دیگر فرمان را در دست خواهند داشت.

انسان ها رهبری را بر عهده می گیرند

برخی از محققان فکر می‌کنند که هوش مصنوعی در نهایت می‌تواند به هوش عمومی دست یابد، در اکثر وظایف با انسان‌ها تطابق داشته باشد و حتی پیشی بگیرد. 
برخی از محققان فکر می‌کنند که هوش مصنوعی در نهایت می‌تواند به هوش عمومی دست یابد، در اکثر وظایف با انسان‌ها تطابق داشته باشد و حتی پیشی بگیرد. 

وقتی به گزارش‌های مربوط به نگرانی‌های هوش مصنوعی نگاه می‌کنید، یکی از نام‌هایی که بسیار مطرح می‌شود Grady Booch است.

 بوچ پیشگام زبان مدلسازی یکپارچه (UML) بود و در اوایل هزاره بر روی فناوری های کلیدی IBM کار کرد.

سخنرانی بوچ در TED بخشی از خوش بینی او را در مورد انواع هوش مصنوعی که قبلاً آنها را علمی تخیلی می دانستیم، نشان می دهد.

او استدلال می کند که اولاً، آموزش انسان، اخلاق و هنجارهای خود را در عملکرد سیستم های هوش مصنوعی تأثیر می گذارد.

بوچ می‌گوید: «اگر بخواهم یک دستیار حقوقی با هوش مصنوعی ایجاد کنم، مجموعه‌ای از قوانین را به آن آموزش می‌دهم، اما در عین حال حس رحمت و عدالت را که بخشی از آن قانون است، با آن ترکیب می‌کنم.

 از نظر علمی، این همان چیزی است که ما آن را حقیقت زمینی می‌نامیم، و نکته مهم اینجاست: در تولید این ماشین‌ها، ما به آنها احساس ارزش‌های خود را آموزش می‌دهیم.

 برای این منظور، من به یک هوش مصنوعی، اگر نه بیشتر، به عنوان انسانی که به خوبی آموزش دیده باشد، اعتماد دارم.

 (برای اطلاعات بیشتر در مورد آینده (و گذشته) هوش مصنوعی، به ماشین های متفکر: بحث هوش مصنوعی مراجعه کنید .)

بعداً در سخنرانی، بوچ استدلال بسیار متفاوت دیگری را برای اینکه چرا ما نباید از تصاحب فناوری‌ها هراس داشته باشیم، مطرح می‌کند.

بوچ می‌گوید: (یک تهدید وجودی برای بشریت ناشی از فناوری) باید با یک ابر هوش باشد. «این باید بر تمام جهان ما تسلط داشته باشد.

 این چیزهای اسکای نت از فیلم “نابودگر” است، که در آن ما یک ابرهوشی داشتیم که اراده انسان را فرمان می داد و هر وسیله ای را که در هر گوشه ای از جهان بود هدایت می کرد. از نظر عملی، این اتفاق نمی افتد.

 ما هوش مصنوعی نمی سازیم که آب و هوا را کنترل کند، جزر و مد را هدایت کند، به ما انسان های دمدمی مزاج و آشفته فرمان دهد.

 و علاوه بر این، اگر چنین هوش مصنوعی وجود داشت، باید با اقتصادهای انسانی رقابت می کرد، و در نتیجه برای منابع با ما رقابت می کرد… در پایان اینکه ما همیشه می توانیم آنها را از برق بکشیم.

مغز ما، بدن ما

بحث اصلی دیگر برای برتری شناخت انسان بر فناوری مربوط به کاوش در مغز انسان است.

اگر به یوتیوب بروید و به مهندس مشهور فقید ماروین مینسکی ، پیشگام اولیه ML و نمونه ای برای Ray Kurzweil و دیگر استادان هوش مصنوعی امروزی گوش دهید، می توانید صحبت های او در مورد مغز انسان را بشنوید.

 مینسکی تاکید می‌کند که هوش واقعی انسان یک ابرکامپیوتر قدرتمند نیست ، بلکه صدها کامپیوتر مختلف است که به روش‌های پیچیده‌ای به هم متصل شده‌اند.

 او توضیح می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند برخی از این ماشین‌ها را تکرار کند، اما به هیچ وجه به تکرار همه آنها نزدیک نیست.

برای بسیاری از کارشناسان فناوری، هوش مصنوعی هرگز نمی‌تواند پیچیدگی مغز انسان را تقلید کند، و بنابراین همیشه به طور ذاتی قدرت کمتری خواهد داشت.

Luc Claustres، Ph.D. می‌نویسد: «هوش مصنوعی معمولاً برای زنده ماندن طراحی نمی‌شوند، بلکه برای حل مشکلات بسیار خاص و شخص محور مانند بازی شطرنج طراحی شده‌اند.

 اواخر سال گذشته . به این ترتیب، آن‌ها حتی نمی‌توانند با تغییرات جزئی در محیط خود بدون برنامه‌ریزی مجدد، سازگار شوند، در حالی که انسان‌ها نادقیق بودن یا تغییر قوانین را به راحتی بر روی خود مدیریت می‌کنند.»

هوش مصنوعی و شهود

یک بحث نتیجه‌ای نیز وجود دارد که بر آنچه می‌توانید آن را «مشکل نگهبانی عبور» بنامید تکیه دارد – محدودیت‌هایی را که هوش مصنوعی می‌تواند انجام دهد را توضیح می‌دهد.

 هوش مصنوعی و ML در استخراج بینش از مجموعه‌ای از داده‌ها عالی هستند – اما در شهود خوب نیستند، چیزی که انسان‌ها به آن معروف هستند. بنابراین، به عبارت دیگر، اگر کامپیوتری را به عنوان نگهبان گذرگاه استخدام کنید، ممکن است برخی از عملکردها داشته باشید – اما احتمالاً چند شکاف بسیار خطرناک خواهید داشت – که به بچه های خود اعتماد نخواهید کرد! (برای اطلاعات بیشتر در مورد پتانسیل هوش مصنوعی برای تفکر انسان‌مانند، ببینید آیا خلاقیت می‌تواند در هوش مصنوعی پیاده‌سازی شود؟ )

به این ترتیب، برنامه‌های رایانه‌ای نمی‌توانند خصلت‌ها و ویژگی‌های انسانی ما را در شیوه‌های برقراری ارتباط و شیوه‌های زندگی ما درک کنند – بنابراین این یکی دیگر از محدودیت‌های کلیدی است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چرا نگرانی‌های ابراطلاعاتی ممکن است بیش از حد باشد، مقاله Wired در سال گذشته توسط کوین کلی به برخی از مفروضات می‌پردازد که برای اینکه هوش مصنوعی واقعاً به هر طریق عملی کنترل شود، باید درست باشد. این موارد شامل موارد زیر است:

  • آن هوش مصنوعی در حال حاضر بیش از حد بر شناخت انسان تسلط دارد
  • این هوش را می توان بدون محدودیت گسترش داد
  • این هوش فوق العاده می تواند بسیاری از مشکلاتی را که انسان ها با آن روبرو هستند حل کند

با خواندن مقاله، می بینید که همه این فرضیات منفجر شده و مورد بررسی قرار گرفته اند تا نشان دهند که چرا شناخت انسان اینقدر خاص است.

اینطور نیست که فناوری قدرتمند نمی شود – اینطور خواهد شد. این یک سوال در مورد همه ابعاد مختلف است که باید به آنها تسلط داشت تا هوش مصنوعی از انسان قدرتمندتر شود.

 انسان در طی میلیون‌ها و میلیون‌ها سال تکامل یافته است – هوش مصنوعی حدود 20 سال است که وجود داشته است، و اگرچه پیشرفت‌های عظیمی داشته است، انسان‌ها هنوز دست بالا را دارند و احتمالاً برای همیشه خواهند بود.

اگر برخی از این پیوندها را بخوانید و به آنچه مردم می‌گفتند نگاه کنید، آنچه واقعاً باید بیشتر نگران آن باشیم خودمان هستیم.

 پتانسیل فراوانی برای انسان ها برای سوء استفاده از فناوری وجود دارد – در واقع، بسیاری از ما می گوییم که قبلاً از بسیاری از فناوری هایی که داریم سوء استفاده می کنیم.

 بنابراین ممکن است واقعاً مکان بهتری برای قرار دادن اضطراب و اقدام خود در هنگام ایجاد هوش مصنوعی اخلاقی باشد.

برای آموزش رایگان هوش مصنوعی به کانال مهندس حمید تدینی در یوتیوب بپیوندید

چرا هوش مصنوعی فوق‌هوشمند انسان‌ها را به این زودی‌ها نابود نمی‌کند؟

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
از طريق
منبع
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا