پزشکی

چرا در بدن ما اعضای یدکی وجود دارد؟

چرا در بدن ما اعضای یدکی وجود دارد؟ یکی از بسیاری از چیزهایی که در مورد بدن انسان مورد توجه قرار نمی گیرد این است که ظرفیت زیادی دارد. به این معنا که اندام‌های ما بیش از آنچه که بیشتر ما نیاز داریم، ذخیره دارند.

بسیاری از اندام های ما قابل اعتماد هستند – و برخی نیز قابل مصرف هستند.

23 اکتبر 2023 توسط Robert H. Shmerling، MD ، سردبیر ارشد دانشکده، انتشارات سلامت هاروارد. عضو هیئت مشاوران تحریریه، انتشارات سلامت هاروارد

هنر رنگارنگ کوبیستی – قرمز، سبز، آبی، صورتی بنفش – دو چهره را با چشم‌های اضافی که به‌طور تصادفی در سرتاسر جای گرفته‌اند نشان می‌دهد.

گویی بدن ما با این ایده طراحی شده است که در صورت بیماری یا آسیب ممکن است به پشتیبان نیاز داشته باشیم.

 وقتی همه چیز خوب پیش رفت، ما با دو کلیه به تولد می رسیم، نه فقط یک کلیه!

البته کلیه ها تنها نمونه نیستند. بنابراین، چرا ما با افزونگی طبیعی ساخته شده ایم؟ و کدام یک از اعضای بدن شما می تواند با خیال راحت از کار بیفتد یا بدون آسیب رساندن به سلامتی شما برداشته شود؟

چرا اندام های ما اینقدر ذخیره دارند؟

پاسخ احتمالی تکامل است: انسان‌های اولیه با ساختار ژنتیکی که اندام‌هایی با فضای خالی تولید می‌کردند، بهتر از سایرین بدون چنین ساختار ژنتیکی قادر به زنده ماندن، رشد و تولید مثل بودند.

 در نتیجه، ژن های مرتبط با ظرفیت اضافی اندام – به یاد داشته باشید: دو کلیه، نه یک – احتمال بیشتری داشت که به نسل های آینده منتقل شوند.

در همین حال، اجداد تکاملی بدون ذخیره زیادی ممکن است به اندازه کافی برای تولید مثل زنده نمانند، و بنابراین در انتقال ژن‌های خود موفق نبودند. در طول هزاران سال، این قدرت انتخاب طبیعی باعث شده است که انسان امروزی اندام هایی با ذخیره فراوان داشته باشد.

از آسیب ناشی از التهاب مزمن محافظت کنید.

علم ثابت کرده است که التهاب مزمن و با درجه پایین می تواند به یک قاتل خاموش تبدیل شود که به بیماری های قلبی عروقی، سرطان، دیابت نوع 2 و سایر شرایط کمک می کند. نکات ساده ای را برای مبارزه با التهاب و سالم ماندن از کارشناسان دانشکده پزشکی هاروارد دریافت کنید.

چشم ها، کبد، ریه ها و موارد دیگر

در اینجا فقط یک لیست جزئی از اعضای بدن با مقدار زیادی ذخیره وجود دارد:

 • چشم: شما می توانید با یک چشم کاملاً سالم باشید، اگرچه ممکن است درک عمق و میدان دید بزرگتری که با داشتن دو چشم فراهم می شود را از دست بدهید.
 •  حتی از دست دادن هر دو چشم مستقیماً به سلامتی ضعیف منجر نمی شود، اگرچه واضح است که نابینایی می تواند چالش هایی ایجاد کند و کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار دهد.
 •  علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که اختلال بینایی قابل توجه ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد .
 • گوش: اگرچه داشتن دو گوش به ما امکان می دهد صداها را از همه جهات تشخیص دهیم، از دست دادن شنوایی در یک یا هر دو گوش بلافاصله بر سلامت کلی تأثیر نمی گذارد.
 •  اما مانند کاهش بینایی، کیفیت زندگی را می توان با کاهش شنوایی کاهش داد.
 •  و مانند از دست دادن بینایی، مطالعات اخیر نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلال شنوایی در معرض افزایش خطر ابتلا به مشکلات شناختی هستند .
 • روده: بخش‌های نسبتاً بزرگی از روده‌های کوچک و بزرگ را می‌توان بدون تأثیر عمده بر سلامتی برداشت.
 •  در واقع، کل کولون را می توان بدون کوتاه کردن عمر فرد برداشت ( عملی به نام پانکولکتومی )، اگرچه ممکن است اسهال یا سایر علائم گوارشی به دنبال داشته باشد.
 •  برداشتن قسمتی از روده یک عمل نسبتاً رایج است (مثلاً برای سرطان روده بزرگ)، اما برداشتن بخشی از روده به خودی خود به سلامتی آسیب نمی رساند یا طول عمر را کوتاه نمی کند.
 • کلیه ها: بیشتر مردم تنها با یک کلیه می توانند به خوبی زندگی کنند.
 •  به همین دلیل است که مردم می توانند یک کلیه به افراد نیازمند اهدا کنند .
 •  با این حال، کلیه باقی مانده باید سخت تر کار کند و خطر نارسایی کلیه در آینده تا حدودی افزایش می یابد.
 •  علاوه بر این، آسیب، عفونت یا بیماری دیگری که بر کلیه باقی مانده تأثیر می گذارد می تواند سریعتر از حد معمول منجر به نارسایی کلیه شود.
 • ریه ها: در صورت لزوم، می توان کل ریه را خارج کرد و می توانید به ریه دیگر تکیه کنید و عملکرد بسیار خوبی داشته باشید .
 •  ریه ممکن است به دلیل تومور برداشته شود، اما گاهی اوقات به دلیل عفونت یا آمفیزم انجام می شود.
 • کبد: بخش نسبتاً بزرگی از کبد را می توان برداشت (با فرض اینکه بقیه کبد سالم است) زیرا بافت کبد “ذخیره” زیادی وجود دارد و کبد توانایی بازسازی را دارد.

آیا این بدان معناست که بسیاری از قسمت های بدن ما واقعاً قابل مصرف هستند؟

شاید. اگر فقط بقا را در نظر می گیرید، می توانید بسیاری از اعضای بدن ما را قابل مصرف در نظر بگیرید. در واقع، شما می‌توانید بدون طحال ، بیشتر کبد، چشم‌ها، گوش‌ها، ریه، کلیه و سایر قسمت‌هایتان زنده بمانید.

اما به وضوح، عواملی غیر از بقا، به ویژه کیفیت زندگی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند . بنابراین، هیچ کس بدون دلیل موجه جدا شدن از اندام های کم فایده را پیشنهاد نمی کند.

چرا در بدن ما اعضای یدکی وجود دارد؟

نتیجه

خوشبختانه اندام‌های ما ذخایر زیادی دارند: میلیون‌ها نفر در سراسر جهان بقای خود را مدیون این واقعیت هستند که اندام‌های ما این‌قدر زائد دارند.

 و اهداکنندگان عضو زنده می توانند کلیه یا بخشی از اندام دیگر را رها کنند تا به دیگران کمک کنند تا خوب زندگی کنند و همچنان سالم باشند.

بنابراین، حتی اگر برخی از قطعات کاملاً ضروری نیستند، خوب است بدانید که ذخیره بسیار زیادی در دسترس است. شما هرگز نمی دانید چه زمانی ممکن است به کارتان بیاید.

منبع


مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا