سلامتسلامت کودک و نوجوان

چرا برخی از دختران نوجوان انزوا را درونی می کنند

چرا برخی از دختران نوجوان انزوا را درونی می کنند -همه درباره اتفاقات بدی که برایشان می افتد نشخوار می کنند. خواه یک جدایی ناخوشایند، یک شکست شرم آور یا به سادگی زمانی که کسی بدجنس است، نمی توان به سختی فکر کرد که چه اتفاقی افتاده و چرا. برای افرادی که بیش از حد نشخوار می کنند، این الگوی فکری منفی می تواند باعث مشکلات پایدار در سلامت روان شود.

یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی از دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، مرکز ذهن و مغز دریافتند که دختران نوجوانی که تمایل شدیدتری به نشخوار فکری دارند، در مواجهه با طرد اجتماعی، الگوهای متفاوتی از فعالیت مغز را نشان می‌دهند . این مطالعه در ماه دسامبر در مجله Developmental Cognitive Neuroscience منتشر شد منتشر شد .

آماندا گویر، دستیار مدیر مرکز ذهن و مغز و استاد بوم شناسی انسانی در دانشگاه کالیفرنیا دیویس، می گوید: «همه طرد شدن را تجربه می کنند، اما همه آن را به یک شکل تجربه نمی کنند.

 “با شناسایی آنچه مغز پردازش می کند که باعث تفاوت در تمایل به نشخوار فکری می‌شوند، می‌توانیم راه‌های بهتری را برای جلوگیری از آسیب‌های طولانی‌مدت به مردم ارائه کنیم.»

تجربه طرد شدن در طول اسکن مغز

تجربه فوری طرد اجتماعی، اثر انگشت‌های مشخصی را روی مغز بر جای می‌گذارد که می‌توان آن را با تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی یا fMRI اندازه‌گیری کرد.

 این نوع اسکن می تواند تغییرات جزئی در جریان خون را مشخص کند و فعالیت الکتریکی در قسمت های مختلف مغز را مشخص کند.

 طیف وسیعی از آنچه که فرد احساس می کند و فکر می کند در اسکن fMRI در زمان واقعی قابل مشاهده است.

در این مطالعه، 116 دختر در محدوده سنی 16 تا 19 سال در دو کار شرکت کردند تا چگونگی واکنش مغز آنها به طرد اجتماعی را اندازه گیری کنند.

 در اولین بازدید، به شرکت کنندگان عکس 60 نوجوان هم سن و سال خود نشان داده شد و از آنها خواسته شد 30 نفری را که می خواهند با آنها چت کنند انتخاب کنند.

برای بازدید دوم، شرکت‌کنندگان در اسکنر fMRI قرار گرفتند و به آنها گفته شد که کدام یک از نوجوانان حاضر در عکس‌ها می‌خواهند با آنها چت کنند – و کدام نوجوانان نمی‌خواهند.

 در حالی که در اسکنر fMRI، از دختران نیز پرسیده شد که این پاسخ‌ها – و رد شدن توسط شخصی که در اولین ملاقات انتخاب کرده‌اند – چه احساسی در آنها ایجاد می‌کند.

 داده‌ها از سال 2012 تا 2014 جمع‌آوری شد و در سال 2023 زمانی که محققان از روش‌های آزمایشی جدید استفاده کردند، تجزیه و تحلیل شدند.

چگونه احساسات منفی می توانند یک تصویر از خود را رمزگذاری کنند

چگونه احساسات منفی می توانند یک تصویر از خود را رمزگذاری کنند
چگونه احساسات منفی می توانند یک تصویر از خود را رمزگذاری کنند

fMRI نشان داد که طرد شدن باعث افزایش فعالیت در بخش‌هایی از مغز می‌شود که نقش مهمی در چگونگی تعریف ما دارند.

وقتی به خودمان یا حالات عاطفی مان فکر می کنیم و زمانی که خاطراتمان را بازیابی می کنیم، همه این قسمت های مغز با افزایش جریان خون و فعالیت الکتریکی فعال هستند.

اینکه به همسالان گفته می‌شود نمی‌خواهد با آن‌ها چت کند، نوعی طرد اجتماعی بود، و این طرد شدن در اسکن‌های مغزی به درجات مختلفی برای هر دختر نشان داده می‌شود.

 با این حال، دخترانی که تمایل خود به نشخوار فکری را گزارش کردند، بیشترین فعالیت را در اسکن مغزشان داشتند.

Guyer می گوید: «نتایج ما نشان می دهد که دخترانی که تمایل به نشخوار فکری دارند، پس از طرد شدن، بیش از غم و اندوه لحظه ای را تجربه می کنند. “آنها عمیقاً این بازخورد منفی را در خودپنداره خود درونی می کنند.”

این یافته‌ها نشان می‌دهد که فرآیندهای منحصربه‌فردی در مغز پس از طرد شدن برای دخترانی که تمایل زیادی به نشخوار فکری دارند، در حال بازی است.

 Guyer گفت که این دانش امکان هدف قرار دادن مداخلاتی را که می‌توانند نشخوار فکری را درمان کنند، ممکن می‌سازد تا بعداً مشکلات بزرگ‌تری ایجاد نکند.

Guyer می گوید: «مطالعه ما نشان می دهد که می تواند تغییری در تجارب منفی آنها ایجاد کند، به گونه ای که باعث شود بعد از آن احساس بهتری به جای بدتر شدن داشته باشند.

علاوه بر Guyer، نویسندگان دیگر عبارتند از Leehyun Yoon، همچنین از UC Davis. کیت کینان، دانشگاه شیکاگو، و آلیسون ای. هیپول و اریکا ای. فوربس، هر دو از دانشگاه پیتسبورگ.

اطلاعات بیشتر: لیهیون یون و همکاران، بر روی یک فکر: ارتباط بین نشخوار فکری و پاسخ های عصبی به طرد اجتماعی در دختران نوجوان، علوم اعصاب شناختی رشدی (2023). DOI: 10.1016/j.dcn.2023.101320

چرا برخی از دختران نوجوان انزوا را درونی می کنند

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا