ذهن و خلق و خوسلامت روان

چرا با افزایش سن انجام کار پیچیده تر و حتی خطرناک تر می شود

چرا با افزایش سن انجام کار پیچیده تر و حتی خطرناک تر می شود -همه ما فقیر زمان هستیم، بنابراین انجام چند کار به عنوان یک ضرورت زندگی مدرن تلقی می شود.

 ما در حین تماشای تلویزیون به ایمیل های کاری پاسخ می دهیم، در جلسات لیست خرید تهیه می کنیم و هنگام شستن ظرف ها به پادکست گوش می دهیم.

ما سعی می کنیم روزی بارهای بی شماری توجه خود را هنگام انجام کارهای روزمره و مهم تقسیم کنیم.

اما انجام دو کار به طور همزمان همیشه به اندازه تمرکز روی یک کار در یک زمان سازنده یا ایمن نیست.

معضل چندوظیفه ای این است که وقتی وظایف پیچیده یا انرژی بر می شوند، مانند رانندگی با ماشین در حین صحبت با تلفن، عملکرد ما اغلب روی یکی یا هر دو کاهش می یابد.

در اینجا دلیل – و چگونه توانایی ما برای انجام چند کار با افزایش سن تغییر می کند.

انجام کارهای بیشتر، اما کمتر موثر

مشکل چندوظیفه‌ای در سطح مغز این است که دو وظیفه که همزمان انجام می‌شوند، اغلب برای مسیرهای عصبی مشترک رقابت می‌کنند – مانند دو جریان متقاطع ترافیک در یک جاده.

به طور خاص، مراکز برنامه ریزی مغز در قشر پیشانی (و اتصالات به سیستم جداری- مخچه، در میان دیگران) هم برای وظایف حرکتی و هم برای کارهای شناختی مورد نیاز است.

هرچه تکالیف بیشتر بر یک سیستم حسی مانند بینایی تکیه کنند، تداخل بیشتر خواهد بود.

چرا با افزایش سن انجام کار پیچیده تر و حتی خطرناک تر می شود
چرا با افزایش سن انجام کار پیچیده تر و حتی خطرناک تر می شود

به همین دلیل است که انجام چند کار، مانند صحبت کردن با تلفن، در حین رانندگی می تواند خطرناک باشد. واکنش نشان دادن به رویدادهای حیاتی، مانند ترمز ناگهانی خودرو، بیشتر طول می کشد و خطر بیشتری برای از دست دادن سیگنال های مهم مانند چراغ قرمز دارید.

هرچه مکالمه تلفنی بیشتر باشد، خطر تصادف بیشتر می شود ، حتی در هنگام صحبت کردن “هندز آزاد”.

به طور کلی، هرچه در یک کار حرکتی اولیه مهارت بیشتری داشته باشید، بهتر می‌توانید همزمان با یک کار دیگر نیز دستکاری کنید. به عنوان مثال، جراحان ماهر می توانند به طور مؤثرتری نسبت به رزیدنت ها چند کار را انجام دهند، که در یک مجموعه جراحی شلوغ باعث اطمینان خاطر می شود.

مهارت‌های بسیار خودکار و فرآیندهای کارآمد مغز به معنای انعطاف‌پذیری بیشتر هنگام انجام چند کار است.

بزرگسالان در انجام چند کار بهتر از کودکان هستند

هم ظرفیت مغز و هم تجربه، به بزرگسالان ظرفیت بیشتری برای انجام چند کار در مقایسه با کودکان می دهد.

ممکن است متوجه شده باشید که وقتی شروع به فکر کردن به یک مشکل می‌کنید، آهسته‌تر راه می‌روید، و گاهی اوقات به حالت سکون می‌روید، اگر عمیقاً در فکر باشید. توانایی راه رفتن و فکر کردن به طور همزمان در دوران کودکی و نوجوانی بهتر می شود، مانند سایر انواع چند کار.

وقتی بچه‌ها این دو کار را همزمان انجام می‌دهند، سرعت و نرمی راه رفتن آنها کاهش می‌یابد، به‌ویژه زمانی که یک کار حافظه (مانند یادآوری یک دنباله از اعداد)، تسلط کلامی (مانند نام‌گذاری حیوانات) یا یک کار حرکتی ظریف (مثل دکمه زدن) را نیز انجام می‌دهند. یک پیراهن).

متناوباً، در خارج از آزمایشگاه، تکلیف شناختی ممکن است از بین برود زیرا هدف حرکتی اولویت دارد.

بلوغ مغز ارتباط زیادی با این تفاوت های سنی دارد. قشر جلوی مغز بزرگتر به اشتراک منابع شناختی بین وظایف کمک می کند و در نتیجه هزینه ها را کاهش می دهد. این به معنای ظرفیت بهتر برای حفظ عملکرد در سطوح تک وظیفه یا نزدیک به آن است.

دستگاه ماده سفیدی که دو نیمکره ما را به هم متصل می کند (جسم پینه ای) نیز زمان زیادی طول می کشد تا به طور کامل به بلوغ برسد و محدودیت هایی را در مورد نحوه راه رفتن کودکان و انجام کارهای دستی (مثل پیامک با تلفن) با هم ایجاد می کند.

برای یک کودک یا بزرگسال با مشکلات مهارت حرکتی یا اختلال هماهنگی رشدی ، خطاهای چندوظیفه ای رایج تر است. صرفاً ثابت ایستادن در حین حل یک کار بصری (مانند قضاوت در مورد اینکه کدام یک از دو خط طولانی تر است) سخت است.

هنگام راه رفتن، تکمیل یک مسیر بسیار بیشتر طول می کشد ، اگر در طول مسیر نیز تلاش شناختی انجام شود. بنابراین می توانید تصور کنید که پیاده روی تا مدرسه چقدر می تواند دشوار باشد.

با نزدیک شدن به سن چه می شود؟

افراد مسن بیشتر مستعد خطاهای چندوظیفه ای هستند. به عنوان مثال، هنگام راه رفتن، اضافه کردن یک کار دیگر به طور کلی به این معنی است که افراد مسن نسبت به بزرگسالان جوان تر بسیار آهسته تر و با حرکت مایع کمتری راه می روند.

این تفاوت های سنی حتی زمانی که باید از موانع اجتناب کرد یا مسیر پر پیچ و خم یا ناهموار است، آشکارتر می شود .

افراد مسن معمولاً هنگام راه رفتن و به ویژه هنگام انجام چند کار، بیشتر از قشر جلوی مغز خود استفاده می کنند. هنگامی که همان شبکه های مغزی برای انجام یک کار شناختی نیز استخدام می شوند، تداخل بیشتری ایجاد می کند.

این تفاوت‌های سنی در عملکرد چندوظیفه‌ای ممکن است بیش از هر چیز دیگری «جبران» باشد و به افراد مسن‌تر در هنگام مذاکره درباره رویدادهای اطرافشان زمان و امنیت بیشتری می‌دهد.

افراد مسن می توانند تمرین کنند و پیشرفت کنند

آزمایش قابلیت‌های چندوظیفه‌ای می‌تواند به پزشکان در مورد خطر سقوط بیمار مسن‌تر در آینده بهتر از ارزیابی راه رفتن به تنهایی، حتی برای افراد سالمی که در جامعه زندگی می‌کنند، بگوید.

تست کردن می‌تواند به سادگی این باشد که از کسی بخواهیم مسیری را طی کند، در حالی که از نظر ذهنی هفت عدد را کم می‌کند، یک فنجان و نعلبکی حمل می‌کند، یا یک توپ را در سینی متعادل می‌کند.

سپس بیماران می توانند این توانایی ها را با پدال زدن دوچرخه ورزشی یا راه رفتن روی تردمیل در حین سرودن شعر، تهیه فهرست خرید یا بازی با کلمات، تمرین کرده و بهبود بخشند .

هدف این است که بیماران بتوانند توجه خود را به طور مؤثرتری بین دو کار تقسیم کنند و حواس پرتی را نادیده بگیرند و سرعت و تعادل را بهبود بخشند .

مواقعی وجود دارد که هنگام حرکت بهتر فکر می کنیم

فراموش نکنیم که یک پیاده‌روی خوب می‌تواند به شلوغی ذهن ما و ترویج تفکر خلاق کمک کند. و برخی تحقیقات نشان می دهد که پیاده روی می تواند توانایی ما را برای جستجو و پاسخ به رویدادهای بصری در محیط بهبود بخشد.

اما اغلب، بهتر است در یک زمان روی یک چیز تمرکز کنید

ما اغلب در صورت فشار زمان، هزینه های احساسی و انرژی انجام چند کار را نادیده می گیریم. در بسیاری از زمینه‌های زندگی – خانه، کار و مدرسه – فکر می‌کنیم که در وقت و انرژی ما صرفه‌جویی می‌کند. اما واقعیت می تواند متفاوت باشد.

انجام چند کار گاهی اوقات می تواند ذخایر ما را کاهش دهد و استرس ایجاد کند و سطح کورتیزول ما را بالا ببرد، به خصوص زمانی که تحت فشار زمان هستیم . اگر چنین عملکردی در دوره های طولانی حفظ شود، می تواند احساس خستگی یا خالی بودن را در شما ایجاد کند.

تفکر عمیق به خودی خود نیاز به انرژی دارد و بنابراین گاهی اوقات هنگام اقدام همزمان احتیاط لازم است – مانند غوطه ور شدن در فکر عمیق هنگام عبور از یک جاده شلوغ، پایین آمدن از پله های شیب دار، استفاده از ابزارهای برقی یا بالا رفتن از نردبان.

بنابراین، زمان مناسبی را برای پرسیدن یک سوال آزاردهنده از کسی انتخاب کنید – شاید نه زمانی که در حال بریدن سبزیجات با یک چاقوی تیز هستند. گاهی اوقات، بهتر است در یک زمان روی یک چیز تمرکز کنید.

این مقاله از The Conversation تحت مجوز Creative Commons بازنشر شده است. مقاله اصلی را بخوانید .

چرا با افزایش سن انجام کار پیچیده تر و حتی خطرناک تر می شود

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا