هوش مصنوعی

پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی: در سال 2024 به چه نکاتی توجه کنیم

پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی: در سال 2024 به چه نکاتی توجه کنیم -پیشرفت‌ها در AGI، مقررات، اخلاقیات و اکتشافات علمی… پیش‌بینی می‌کنیم چه چیزی در چشم‌انداز هوش مصنوعی در سال آینده تغییر خواهد کرد؟

در طول سفر هوش مصنوعی (AI) در سال 2023، ما نه تنها شاهد نوآوری بودیم، بلکه تغییر شکل کسب و کارها در مقیاس جهانی را شاهد بودیم.

مک کینزی به درستی با اشاره به افزایش 40 درصدی سرمایه گذاری جهانی، آن را « سال شکست هوش مصنوعی » نامید.

همانطور که ما در این دوره از نوآوری مداوم و گسترش کسب و کار حرکت می کنیم، این سوال برای ما باقی می ماند: افزایش پذیرش هوش مصنوعی چگونه سال 2024 را شکل خواهد داد؟

این مقاله به پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی ما می‌پردازد و هفت روند برتر را که هوش مصنوعی را در سال آینده تعریف می‌کنند، بررسی می‌کند.

7 پیش بینی هوش مصنوعی برای سال 2024

7 پیش بینی هوش مصنوعی برای سال 2024
7 پیش بینی هوش مصنوعی برای سال 2024

پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی: در سال 2024 به چه نکاتی توجه کنیم

7. نسل بعدی هوش مصنوعی مولد

اگر یک رشته برجسته در هوش مصنوعی برای سال 2023 وجود داشته باشد، آن هوش مصنوعی مولد است . امسال شاهد افزایش سریع شهرت آن در دنیای فناوری بودیم زیرا شرکت‌ها مشتاقانه از این فناوری استقبال کردند و تیم‌های اختصاصی را برای کشف قابلیت‌های گسترده آن تشکیل دادند.

در قلب نفوذ رو به گسترش هوش مصنوعی Generative، تکامل مدل‌های هوش مصنوعی بزرگ است که بر روی مجموعه داده‌های عظیم آموزش دیده‌اند ، و آنها را قادر می‌سازد تا چیزهای متنوعی مانند ایمیل‌ها، خلاصه‌ها، هنر، صداها و ویدیوها را تولید کنند.آگهی ها

این مدل‌ها تعامل ما با فناوری را تغییر داده و نفوذ هوش مصنوعی را به حوزه‌هایی با داده‌های محدود، از جمله اسناد پشتیبانی مشتری شرکت‌ها، گسترش داده‌اند.

به طور همزمان، آنها شعله ور انقلاب های خلاقانه در حوزه هنر و بازی بوده اند.

همانطور که مصطفی سلیمان، یکی از بنیانگذاران DeepMind اشاره کرد، علیرغم تأثیر تغییردهنده آنها، این مدل ها همچنان در انجام طیف وسیعی از وظایف با محدودیت هایی روبرو هستند .

به گفته وی، هوش مصنوعی مولد تنها مرحله‌ای از هوش مصنوعی تعاملی است که به چت‌بات‌ها امکان می‌دهد وظایف محول شده را با هماهنگ کردن سایر نرم‌افزارها و منابع انسانی انجام دهند.

بیشتر بخوانید:

با نگاهی به آینده، پیش‌بینی مجله اقتصادی برای سال 2024 نشان می‌دهد که هوش مصنوعی مولد قرار است به جریان اصلی تبدیل شود. این مجله گزارش می دهد که غول های فناوری دستاوردهای قابل توجهی از هوش مصنوعی در سال 2023 تجربه کردند و شاخص قیمت سهام نزدیک به 80٪ افزایش یافت.

انتظار می رود در سال 2024، شرکت های غیر فناوری به موج هوش مصنوعی بپیوندند و از آن برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری استفاده کنند. سفر هوش مصنوعی مولد همچنان جذاب است زیرا نحوه کار و بازی ما را متحول می کند و بر مشاغل در بخش های مختلف تأثیر می گذارد.

6. هوش مصنوعی در امنیت سایبری

مهندس حمید تدینی

تلگرام

اینستاگرام

یوتیوب

با پیش بینی تاثیر مالی 10.5 تریلیون دلاری حملات سایبری تا پایان سال 2024، نقش هوش مصنوعی در امنیت سایبری افزایش می یابد . این میدان شاهد تحولی در استراتژی‌های تهاجمی و تدافعی است که با توسعه سریع فناوری‌های هوش مصنوعی پیش می‌رود.

در میان این چشم‌انداز تحول‌آفرین، هوش مصنوعی Generative چالش‌های جدیدی مانند کلاهبرداری‌های فیشینگ و حملات مهندسی اجتماعی را معرفی می‌کند. این پیشرفت درها را به روی متخصصان امنیت سایبری باز می کند تا توانایی های اطلاعاتی و پاسخگویی به تهدیدات خود را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید:

  • جهان به 4 میلیون متخصص امنیت سایبری بیشتر نیاز دارد — اکنون
  • بهترین گواهینامه های امنیت سایبری برای سال 2024
  • بهترین مدارس و کلاس های امنیت سایبری

در مواجهه با تهدیدات پیچیده روزافزون، ادغام تشخیص ناهنجاری در زمان واقعی مبتنی بر هوش مصنوعی، احراز هویت هوشمند، و پاسخ خودکار حادثه به عنوان محوری در تقویت دفاع ما ظاهر می شود.

این اجزای پیشرفته نه تنها چابکی و پاسخگویی اقدامات امنیت سایبری را افزایش می‌دهند، بلکه بر نقش حیاتی هوش مصنوعی در سازگاری با تهدیدات سایبری در حال تحول و کاهش آن تأکید می‌کنند.

همانطور که پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی خود را انجام می‌دهیم، تلاقی هوش مصنوعی و امنیت سایبری در مرکز توجه قرار می‌گیرد و چالش‌ها و فرصت‌های بی‌سابقه‌ای را برای تقویت وضعیت امنیت دیجیتال ما ارائه می‌دهد.

5. مقررات هوش مصنوعی

رشد تصاعدی هوش مصنوعی مولد و نگرانی‌ها در مورد سوء استفاده احتمالی آن، مانند محتوای دیپ جعلی ، تولید محتوای مخرب، نقض حریم خصوصی و حملات سایبری خودکار، نیاز فوری به تنظیم مقررات هوش مصنوعی را برانگیخته است. اگر سال 2023 برای هوش مصنوعی مولد شناخته می شد، سال 2024 سال تنظیم مقررات هوش مصنوعی خواهد بود.

یک پیشرفت قابل توجه در این جهت با معرفی قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا در سال 2023 مشخص شده است – یک ابتکار پیشگام توسط اتحادیه اروپا برای ایجاد مقررات جامع حاکم بر هوش مصنوعی.

در حالی که بسیاری از کشورهای دیگر، از جمله ایالات متحده، هنوز چنین مقرراتی را تدوین نکرده اند، اجماع مشترکی در مورد نیاز ضروری برای ایجاد قوانین روشن برای حاکمیت هوش مصنوعی وجود دارد. با نزدیک شدن به سال 2024، انتظار می رود که حرکت برای ایجاد این قوانین تشدید شود و کشورهای بیشتری به طور فعال در این سفر نظارتی شرکت کنند.

شرکت ها نیز احتمالاً برای توافق بر سر این قوانین با یکدیگر همکاری خواهند کرد. هدف اصلی یافتن یک تعادل خوب است – اجازه دادن به هوش مصنوعی نوآورانه و در عین حال اطمینان از استفاده مسئولانه و اخلاقی از آن.

4. پیشرفت به سمت هوش مصنوعی عمومی (AGI)

با قدم گذاشتن در سال 2024، تلاش برای هوش مصنوعی عمومی (AGI) در خط مقدم است و هدف آن ارتقای هوش مصنوعی به سطحی از تطبیق پذیری قابل مقایسه با توانایی های انسان در طیفی از وظایف است.

با تکیه بر شتاب ایجاد شده توسط افزایش مدل‌های هوش مصنوعی چندوجهی در سال گذشته، ما پیش‌بینی می‌کنیم که پیشرفت‌های اخیر را بیشتر تقویت کنیم و هوش مصنوعی را برای هدایت و پردازش ماهرانه انواع اطلاعات توانمند کنیم.

محور اصلی دستیابی به AGI در کسب سریع مهارت ها در طیفی از وظایف، الهام گرفتن از حداقل نمونه ها نهفته است. پارادایم یادگیری مبتنی بر سریع ، به ویژه در مدل های زبانی مشهود است، به عنوان چراغ راه این رویکرد است.

این گام‌ها برای ارتقای سازگاری هوش مصنوعی در بسیاری از حوزه‌های اطلاعاتی در سال آینده آماده است.

علاوه بر این، تولید خودکار و بهبود کد توسط هوش مصنوعی یک گام مهم در سال 2024 را نشان خواهد داد.

این قابلیت این پتانسیل را دارد که یک فرآیند خود-بهبودی مشابه پیشرفت‌های افزایشی که در مدل‌هایی مانند GPT یا سری Llama مشاهده می‌شود، تسریع کند.

این مهارت کدنویسی مستقل ممکن است ما را به سمت تحقق هوش مصنوعی واقعاً فوق هوشمند سوق دهد.

3. هوش مصنوعی پایدار

تغییر قابل توجهی به سمت هوش مصنوعی پایدار در انتظار تبدیل شدن به یک روند کلیدی در سال آینده است.

تحقیقات سنتی هوش مصنوعی عمدتاً بر توسعه مدل‌های بزرگتر متمرکز شده است که منجر به پیشرفت‌های چشمگیر شده است، اما همزمان نگرانی‌هایی را در مورد مصرف انرژی و محدودیت‌های منابع ایجاد می‌کند.

این چالش هایی را برای پایداری ایجاد می کند و به عنوان مانعی برای دسترسی عمل می کند، به ویژه در محیط های محدود به منابع.

یک روند فعلی در پاسخ به این چالش ها در حال ظهور است که بر ایجاد مدل های کوچکتر و کارآمدتر انرژی تمرکز دارد. برخی از پیشرفت‌های قابل توجه در این مسیر عبارتند از انطباق با رتبه پایین (LoRA) و Orca 2 مایکروسافت.

با نزدیک شدن به سال 2024، روند هوش مصنوعی پایدار قرار است شتاب بیشتری بگیرد. تاکید استراتژیک بر ساخت مدل‌های فشرده و در عین حال قدرتمند، پتانسیل دموکراتیک کردن مزایای هوش مصنوعی پیشرفته، به‌ویژه برای کسب‌وکارهای کوچک و تنظیمات با منابع محدود را دارد.

2. هوش مصنوعی اخلاقی

همانطور که هوش مصنوعی به طور یکپارچه در زندگی روزمره ما ادغام می شود، پیش بینی می کنیم که ملاحظات اخلاقی در سال 2024 در کانون توجه قرار گیرد. از مبارزه با اطلاعات نادرست تا مقابله با سوگیری ها و تضمین شفافیت، تاکید روزافزونی بر روش ها و شیوه های اخلاقی وجود دارد.

احتمال این وجود دارد که در مقطعی (خواه سال آینده باشد یا سال دیگر)، یک اقدام غیراخلاقی با یک هوش مصنوعی گره خورده و آن را در خط مقدم دید عموم قرار دهد.

در هر صورت، پذیرش گسترده هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف، بر نیاز به هوشیاری پایدار و تعهد استوار به پرداختن به نگرانی‌های اخلاقی نوظهور تأکید می‌کند.

1. اکتشافات علمی

گام های برداشته شده در سال 2023 بر پتانسیل عظیم هوش مصنوعی در تغییر شکل اکتشافات علمی تاکید دارد.

هوش مصنوعی چه از طریق پیش‌بینی دقیق توالی‌ها و عملکردهای پروتئین انقلابی در زیست‌شناسی ایجاد کند و چه دستیابی به کارهای غیرممکن مانند پیش‌بینی زمین‌لرزه‌ها با دقت 70 درصدی، تأثیری ماندگار در حوزه‌های علمی مختلف دارد.

قدرت دگرگونی هوش مصنوعی در کشف دارو مشهود است که با شناسایی INS018_055 و aaucin نمونه‌ای از آن است.

بیشتر بخوانید:

در نجوم، هوش مصنوعی تشخیص ابرنواخترها را افزایش داده است و توانایی آن را در کشف اسرار جهان به نمایش می گذارد.

علاوه بر این، توانایی هوش مصنوعی برای پیش بینی آب و هوا، پیشی گرفتن از روش های سنتی با پیش بینی روزها قبل، کاربردهای عملی آن را برجسته می کند.

با ورود به سال 2024، شتاب حاصل از این دستاوردهای چشمگیر، محققان را به کاوش در مسیرهای مختلف سوق می دهد و مرزهای آنچه را که هوش مصنوعی می تواند در اکتشافات علمی باز کند، افزایش می دهد.

خط پایین

اینها پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی ما هستند… موافقید یا مخالف؟

یک چیز قطعی است: سال 2024 فصل تعیین کننده ای در تکامل هوش مصنوعی خواهد بود.

از توسعه مداوم هوش مصنوعی مولد گرفته تا پیشرفت در AGI، امنیت سایبری، مقررات، پایداری، اخلاق و اکتشافات علمی، چشم انداز هوش مصنوعی شاهد رشد و نوآوری بی سابقه ای خواهد بود.

همانطور که ما این سفر را آغاز می کنیم، قدرت دگرگون کننده هوش مصنوعی ما را به تصور آینده ای دعوت می کند که در آن مرزهای آنچه ممکن است همچنان در حال گسترش باشد.

پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی: در سال 2024 به چه نکاتی توجه کنیم

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا