پرندگانحیوانات

پرندگان شکاری

آن ها حیوانات کوچکی مانند جوندگان، خرگوش ها، ماهی ها، مارمولک ها و سایر پرندگان را با دید دقیق و سرعت باورنکردنی شکار می کنند. چنگال‌های تیز و منقار قلاب‌دار آن‌ها برای گرفتن طعمه از هوا، آب یا زمین و حمل آن بسیار مناسب است.

پرندگان شکاری شکارچیان راس هستند و نقش اکولوژیکی مهمی در حفظ سلامت محیط زیست زیستگاه های طبیعی خود دارند.

عادات شکار آنها حیوانات پیر، بیمار و ضعیف را از جمعیت شکار حذف می کند و به کنترل تعداد آنها کمک می کند.

پرندگان شکاری نیز گونه های شاخصی هستند که به این معنی است که سلامت و جمعیت آنها در یک منطقه نشان دهنده سلامت کلی زیستگاه است.

به عنوان مثال، اگر جوندگان زیادی برای خوردن وجود داشته باشند، تعداد پرندگان شکاری قوی خواهند بود، و اگر جوندگان زیاد باشند، به این معنی است که غذاهای گیاهی مانند دانه ها و غلات نیز فراوان هستند.

نام علمی و طبقه بندی آنها چیست؟

پرندگان شکاری با نام رپتور نیز شناخته می شوند، نامی که از کلمه لاتین raptare گرفته شده است که به معنای گرفتن و حمل کردن است.

دو گروه از شکارچیان وجود دارد، Falconiformes و Strigiformes .

شاهین‌ها، عقاب‌ها، کرکس‌ها و شاهین‌ها همگی شاهین شکل هستند .

آنها پرندگان شکاری روزانه هستند، به این معنی که در طول روز بیدار هستند.

جغدها زیرمجموعه دیگر یعنی Strigiformes را تشکیل می دهند و شب زنده داری هستند.

وضعیت حفاظتی آنها چگونه است؟

هر یک از حدود 560 گونه شکارچی وضعیت حفاظتی خاص خود را در لیست قرمز IUCN دارند.

از این تعداد، 18 درصد آسیب پذیر، در خطر انقراض یا به شدت در معرض خطر در نظر گرفته می شوند و 13 درصد به عنوان نزدیک به تهدید فهرست شده اند.

متأسفانه، حتی در بین 142 گونه ای که به عنوان کمترین نگرانی طبقه بندی شده اند، 38 درصد روند کاهش جمعیت دارند که نشان می دهد آنها نیز ممکن است در آینده قابل پیش بینی در معرض تهدید قرار گیرند.

پرندگان شکاری کجا زندگی می کنند؟

رپتورها تقریبا در هر نوع زیستگاهی زندگی می کنند.

برخی از گونه ها حتی در چندین زیستگاه رشد می کنند – برای مثال، حشره کش آمریکایی را می توان در مناطق کوهستانی، بیابان ها، مراتع، جنگل ها و حتی حومه های انسانی یافت.

گونه‌های مهاجر زیستگاه‌های متعددی را اشغال می‌کنند و مکان‌های متفاوتی را برای زاد و ولد و غیر زادآوری انتخاب می‌کنند.

به عنوان مثال، شاهین‌های پرگرین در آمریکای جنوبی زمستان می‌کنند و در تاندرای قطب شمال تولید مثل می‌کنند، جایی که دما می‌تواند تا 34- درجه سانتیگراد کاهش یابد .

برای بسیاری از گونه‌های شکارچی مانند عقاب‌های ماهی‌ماهی، شاهین‌های دم قرمز و عقاب‌های طاس، جنگل‌ها زیستگاه ارجح هستند و بسیاری از آنها در جنگل‌های مخروطی (شامل درختان همیشه سبز که مخروط‌ها هستند)، جنگل‌های برگ‌ریز (با درختان پهن برگ که تمام آنها را می‌ریزند زندگی می‌کنند). برگ در طول یک فصل)، یا جنگل های بارانی. 

پرندگان شکاری

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا