تسلیحاتفناوریهوش مصنوعی

پرداختن به چالش های جنگهای امروزی

دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم با سرعتی شگفت انگیز در حال تغییر است.

فن‌آوری‌های جدید و روش‌های تفکر به سرعت در حال تغییر شیوه زندگی، تجارت، ارتباط و تعامل انسان‌ها با دیگران هستند.

تنها در 40 سال از تلفن های با شماره گیری چرخشی به دستگاه های هوشمند 5G تبدیل شده ایم که قادر به دسترسی به دانش جمعی بشریت هستند.

و میدان جنگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. جریانی از فن‌آوری‌های جدید و استراتژی‌های نبرد به سرعت نحوه درگیری دشمنان با یکدیگر و نحوه انجام نبرد را تغییر می‌دهند.

رویکردهای جنگی که 30، 20 یا حتی 5 سال پیش موفقیت در میدان نبرد را تضمین می کرد، اکنون بی نیاز شده است.

دیگر نمی توان چنین فرض کرد که چون یک تاکتیک در درگیری قبلی مؤثر بوده است، امروز هم کارساز خواهد بود.

برای اینکه تحت چنین شرایطی رقابتی باقی بمانند، نیروهای مسلح باید اطمینان حاصل کنند که به طور کامل با روندهای سلاح ها و استراتژی های نظامی و پیشرفت در فناوری های غیرنظامی به روز هستند.

با انجام این کار، آنها می توانند خود را در بهترین موقعیت ممکن برای پیش بینی فناوری ها و تاکتیک های لازم برای دستیابی به پیروزی کوتاه مدت و بلند مدت قرار دهند.

بنابراین، برخی از چالش های خاص جنگ مدرن چیست؟ میادین نبرد امروزی چه تفاوتی با میدان های گذشته دارد؟ و چه راهکارهایی برای رفع این چالش ها پیشنهاد می شود؟

جنگ مدرن بسیار پیچیده است

جنگ همیشه یکی از چالش برانگیزترین تلاش هایی بوده است که یک انسان می تواند در آن شرکت کند.

سربازان برای شکست دادن دشمن باید با طیف وسیعی از مناظر، صداها و بوها مواجه شوند و بر ترس خود از آسیب غلبه کنند.

اما سناریوهای رزمی مدرن نیز سطحی از پیچیدگی را به ارمغان می‌آورند که در گذشته سابقه نداشته است.

بخشی از این به دلیل حجم فوق‌العاده داده‌ای است که هنگام تعامل نیروها، ماشین‌ها و رایانه‌ها در صحنه جنگ تولید و ضبط می‌شود.

عصر اطلاعات به این معنی است که سربازان از افسران فرماندهی مستقیم تا نیروهای زمینی ممکن است به اطلاعات مربوط به تحرکات نیروها، تلفات جنگی و وضعیت دشمن دسترسی داشته باشند.

استراتژی‌های نبرد می‌توانند به سرعت و چندین بار در طول روز تغییر کنند، زیرا اطلاعات جدید به دست می‌آید و تاکتیک‌های جدیدی ابداع می‌شود.

در جریان بودن از آنچه در حال رخ دادن است می تواند بخش بزرگی از ظرفیت ذهنی یک سرباز را به خود اختصاص دهد.

آن را با یکی دو قرن پیش مقایسه کنید، زمانی که رهبران نظامی معمولاً صبح سربازان خود را دور هم جمع می کردند و نقشه نبرد و نقش همه را توضیح می دادند.

این به طور کلی آخرین باری بود که همه در طول آن روز با یکدیگر صحبت کردند. در حال حاضر، یک جریان مداوم ارتباط در طول روز و شب وجود دارد.

همه از رهبران ارشد گرفته تا سربازان انفرادی در یگان‌ها دائماً اطلاعات جدیدی دریافت می‌کنند و باید دائماً موقعیت خود را مجدداً ارزیابی کنند.

پرداختن به چالش های جنگهای امروزی

دامنه های تضاد چندگانه

به پیچیدگی اطلاعات این واقعیت افزوده می شود که اکنون تضادها می توانند بیش از هر زمان دیگری در دامنه های بیشتری رخ دهند.

قبل از قرن بیستم، سربازان در درجه اول باید با حوزه های خشکی و دریایی سروکار داشته باشند.

این در جنگ جهانی اول و دوباره در جنگ جهانی دوم تغییر کرد زیرا هواپیماها آسمان را به میدان جنگ تبدیل کردند.

درگیری های امروزی می تواند به حوزه های سایبری و فضایی نیز کشیده شود.

هوش مصنوعی

در حوزه سایبری، کمپین‌های هک سازمان‌یافته که از طرف کشورها انجام می‌شود، می‌تواند بخش‌های کلیدی زیرساخت‌ها و مؤسسات غیرنظامی را غیرفعال و تعطیل کند و کشورها را در حالت وحشت و آسیب‌پذیری در برابر حمله قرار دهد.

در میدان نبرد، سیستم های فرماندهی، کنترل و ارتباطات ممکن است در برابر همان نوع هک آسیب پذیر باشند.

در همین حال، مهندسی هوشمندانه رسانه‌های اجتماعی می‌تواند به بی‌ثباتی دولت‌ها، تأثیرگذاری بر انتخابات و تبدیل عناصر جوامع منسجم علیه یکدیگر کمک کند.

برای مشاهده استفاده از این نوع استراتژی سایبری امروز، لازم نیست خیلی به دنبال آن باشید.

با تأثیرگذاری بر کسی که به عنوان رهبر یک کشور دیگر انتخاب می‌شود، یک کشور مخالف می‌تواند بر سیاست‌های محلی تأثیر بگذارد و در صورتی که بخواهد درگیری را آغاز کند، مزیتی را فراهم می‌کند.

در حالی که هنوز هیچ درگیری عمده ای در حوزه فضایی صورت نگرفته است، قدرت های بزرگ در حال تلاش برای کسب موقعیت هستند، سلاح ها و استراتژی هایی را برای زمانی که آن زمان فرا می رسد توسعه می دهند.

در این میان، تصاویر حرکات نیروها و دارایی های میدان نبرد که از ماهواره ها گرفته شده است، تأثیر عمده ای بر آگاهی موقعیت و استراتژی دارد.

فن آوری های جدید رزمی

پیچیدگی بیشتر با توسعه فناوری های جدید اضافه می شود. انتظار می رود نیروهای رزم زمینی امروزی نه تنها حرکات و استراتژی های خود را با نیروهای متعارف روی زمین و هوا مانند تانک ها و جت های جنگنده، بلکه با انواع پهپادها هماهنگ کنند.

پهپادهای شناسایی می‌توانند تصاویر دقیقی از حرکات دشمن را به گونه‌ای که هیچ انسانی نمی‌تواند ضبط و انتقال دهند، در حالی که طیف گسترده‌ای از پهپادهای تسلیح‌شده – با هزینه‌ای بالغ بر میلیون‌ها دلار آمریکا و کمتر از چند هزار دلار – می‌توانند برای وارد کردن خسارت استفاده شوند.

بر دشمن در آینده‌ای نه چندان دور، می‌توان انتظار داشت که سربازان با «قاطرهای» رباتیک چهارپا در نبرد همراه شوند که سربازان را از نیاز به حمل تجهیزات رها می‌کنند.

در عین حال، سیستم‌های هوش مصنوعی پیشرفته برای تحلیل رفتار دشمن و تدوین استراتژی‌های متقابل موفق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هیچ دو تعارضی یکسان نیستند

شکلی که درگیری‌ها به خود می‌گیرند، به دلیل سرعت سریع توسعه فناوری و ماهیت سیال ژئوپلیتیک، دائماً در حال تغییر است.

این امر پیش‌بینی سلاح‌ها و استراتژی‌هایی را که نیروهای مسلح در جنگ‌های آینده باید به کار گیرند، بسیار دشوار می‌کند.

به عنوان مثال، پس از 11 سپتامبر، بسیاری از ارتش های غربی به جنگ در درگیری های نامتقارن در خاورمیانه عادت کردند، جایی که می توان با استفاده از تسلط هوایی به موفقیت دست یافت.

از آنجا که آنها انتظار داشتند این سبک از مبارزه همچنان تمرکز اصلی آنها باشد، آنها خود را به سلاح هایی که مناسب آن بود توسعه دادند و مجهز کردند.

با این حال، پس از تهاجم اخیر روسیه به اوکراین، بسیاری از نیروهای غربی خود را در پشت پا دیده اند.

آن‌ها که نتوانستند پیش‌بینی کنند که سبک‌های رزمی به طور چشمگیری تغییر می‌کند، در حال بازی کردن هستند و خود را دوباره مسلح می‌کنند تا با چشم‌انداز درگیری همتا به همتا در اروپا مقابله کنند.

فن آوری های جدید نیز دائماً کتاب قوانین جنگ را بازنویسی می کنند. درگیری اخیر قره باغ کوهستانی بین ارمنستان و آذربایجان را در نظر بگیرید.

هر دو طرف درگیری دارای سربازان منظم و آموزش دیده بودند، اما آذربایجان با استفاده از پهپادهای قاتل حامل سلاح که قادر به درگیری و آسیب رساندن به مخالفان بودند، دست برتر را به دست آورد.

اکثر تحلیلگرانی که این درگیری را بررسی کرده و آن را ارزیابی کرده اند، موافقند که هواپیماهای بدون سرنشین دلیل اصلی پیروزی آذربایجان در آن درگیری بودند.

ارمنستان به سادگی هیچ دفاع قابل اعتمادی در برابر هواپیماهای بدون سرنشین نداشت.

پرداختن به چالش های جنگهای امروزی

منطقه خاکستری در اطراف جنگ

همچنین به پیچیدگی درگیری‌های مدرن افزوده می‌شود که آنتاگونیست‌ها عمداً خطوط پیرامون در جریان بودن یا نبودن یک درگیری را محو می‌کنند.

شروع تهاجم روسیه به اوکراین در سال 2014 را در نظر بگیرید، زمانی که سربازان مسلح بدون هیچ علامت شناسایی روی یونیفورم خود قطعات کلیدی زیرساخت ها را تصرف کردند. آیا آنها شورشیان اوکراینی بودند یا نیروهای روسی؟

وقتی ولادیمیر پوتین متعاقباً به سربازان روسی در کریمه و مناطق مرزی اوکراین دستور داد، آیا آنها حمله کردند؟

یا همانطور که پوتین بیان کرد، آیا آنها آنجا بودند تا “شرایط مناسبی را برای مردم کریمه فراهم کنند تا بتوانند آزادانه اراده خود را ابراز کنند.”

تردیدها در مورد نیات روسیه و اینکه چه کسانی در این درگیری حضور داشتند، تشخیص اینکه آیا جنگ آغاز شده است را دشوار می کرد.

می‌توان ادعا کرد که روسیه متعاقباً با اجرای کمپین‌های بی‌ثبات‌کننده و تبلیغاتی علیه ایالات متحده و دیگر شرکای ناتو در آستانه تهاجم تازه‌اش به اوکراین در سال 2022، درگیر جنگ‌های زیرکانه‌ای شد. دشوار بوده است.

راه حل های فن آوری سرباز

بنابراین، برخی از راه‌حل‌های پیشنهادی برای کمک به سربازان مدرن در مدیریت عوامل پیچیده‌ای که تعارض‌های مدرن را تعریف می‌کنند، چیست؟

طراحان خوب سلاح می‌دانند که فناوری بیش از حد در این زمینه می‌تواند بار سنگینی بر سربازان وارد کند، و به استاتیک و سر و صدای ایجاد شده توسط یک محیط پیچیده می‌افزاید.

اما سیستم‌های فناوری که با ساده‌سازی انتخاب‌ها و شناسایی واضح دشمنان بار سربازان را کاهش می‌دهند، این پتانسیل را دارند که مزایای عمده‌ای به همراه داشته باشند.

ساب اخیراً در برنامه معماری مرجع سیستم سرباز باز عمومی (GOSSRA)، یک ابتکار اتحادیه اروپا با هدف استانداردسازی رویکرد کشورهای اروپایی برای به‌روزرسانی تجهیزات برای سربازان، شرکت کرده است.

این کار تمرکز ویژه‌ای بر نرم‌افزار، الکترونیک، ارتباطات صوتی و داده‌ای، حسگرها، افکتورها، دستگاه‌های رابط انسانی و C4i داشته است.

بر اساس تجربه ما در آنجا، به نظر می‌رسد که در سال‌های آینده تمرکز عمده‌ای روی سیستم‌های سربازی باشد که با ارائه اطلاعات در مورد تهدیدها و اهداف مورد نیاز، میدان نبرد را برای سربازان «محلول» می‌کنند.

یکی از گزینه هایی که نویدبخش است، فناوری واقعیت پیشرفته است.

امروز وقتی سربازی از سلاحی مانند نارنجک انداز استفاده می کند، از طریق دید به سمت دشمن نشانه می رود.

تصمیم گیری در مورد دوست یا دشمن بودن چیزی که آن سرباز می بیند کاملاً به قضاوت و صلاحدید آنها بستگی دارد.

تصمیم گیری در یک محیط میدان جنگ گیج کننده می تواند بسیار دشوار باشد.

برای آسان‌تر کردن زندگی سربازان، سلاح‌های آینده ممکن است پرچم‌های الکترونیکی را در جلوی چشمان خود نمایان کنند که به آن‌ها می‌گوید آیا هدفشان یکی از دوستان است یا خیر.

امید است که چنین فناوری به کاهش حوادث «برادکشی» که سربازان سربازان ارتش یا ائتلاف خود را می‌کشند یا آسیب می‌رسانند، کمک کند.

پرداختن به چالش های جنگهای امروزی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا