حیوانات

ویژگی های حیوانات

ویژگی های حیوانات -یک حیوان متعلق به هر یک از موجودات چند سلولی یوکاریوتی است که پادشاهی بیولوژیکی Animalia را تشکیل می دهد.

حیوانات دارای چندین ویژگی هستند که آنها را از سایر اشکال زندگی متمایز می کند. برخی از خصوصیات کلی آنها به شرح زیر است:

 • حیوانات موجودات چند سلولی هستند . بدن حیوان از چندین سلول تشکیل شده است که عملکردهای خاصی را بر خلاف باکتری ها و اکثر پروتیست ها که تک سلولی هستند انجام می دهند. سپس سلول ها ممکن است در بافت های حیوانی مختلف، مانند بافت های اپیتلیال، بافت های همبند، بافت های عضلانی، بافت های عصبی و بافت های عروقی سازماندهی شوند. سلول ها در بافت ها ممکن است از طریق اتصالات سلولی نگه داشته شوند، به عنوان مثال اتصالات محکم، اتصالات شکاف، و دسموزوم ها.
 • حیوانات یوکاریوتی هستند . یک سلول حیوانی معمولاً حاوی یک هسته متصل به غشاء و اندامک‌هایی است که در سیتوپلاسم معلق هستند . قسمت مایع سیتوپلاسم سیتوزول است که از آب، مولکول های آلی، یون های محلول و سایر مولکول ها تشکیل شده است.
  • هسته اندامکی است که حاوی کروموزوم های حامل ژن (DNA) است.
  • به غیر از هسته، اندامک های دیگری مانند دستگاه گلژی ، شبکه آندوپلاسمی ، لیزوزوم ها و پراکسی زوم ها در سیتوپلاسم سلول حیوانی معلق هستند .
  • سلول‌های حیوانی فاقد پلاستید و دیواره‌های سلولی هستند که در سلول‌های گیاهی، جلبک‌ها و برخی قارچ‌ها به وفور یافت می‌شوند .
  • سلول های جانوری دارای سانتروزوم هایی هستند که از دو سانتریول تشکیل شده اند. در تشکیل دوک میتوزی، مونتاژ میکروتوبول ها و تنظیم پیشرفت چرخه سلولی نقش دارد. به عنوان مرکز اصلی سازماندهی میکروتوبول (MTOC) در نظر گرفته می شود که چسبندگی، تحرک و قطبیت سلول را تنظیم می کند .
 • سانتروزوم در سلول های حیوانی وجود دارد اما در اکثر سلول های گیاهی وجود ندارد. تصویر تهیه شده توسط ماریا ویکتوریا گونزاگا برای Biology Online ، با استفاده از نمودار کلوین سونگ، CC BY 3.0 Unported .بخوانید: سلول های گیاهی در مقابل سلول های حیوانی – آموزش آنلاین زیست شناسی
 • حیوانات هتروتروف هستند . بر خلاف گیاهان و جلبک ها که اتوتروف هستند ، حیوانات برای غذا به ارگانیسم دیگری وابسته هستند. به عنوان مثال، حیوانات گوشتخوار برای شکار طعمه خود سازگار هستند در حالی که دیگران لاشه یا بقایای حیوانات را جمع آوری می کنند. برخی دیگر از گیاهان تغذیه می کنند و به این ترتیب به عنوان گیاهخوار شناخته می شوند . همه چیزخوارها حیواناتی هستند که هم از گیاهان و هم از حیوانات تغذیه می کنند. اکثر حیوانات یک سیستم گوارشی پیچیده به شکل یک اتاقک داخلی (یک دستگاه گوارش) دارند که غذای خورده شده را پردازش می کند تا مواد مغذی را از آن استخراج کند و سپس آن را به شکل فضولات یا مواد زائد از بدن خارج می کند. بسیاری از حیوانات دهانی برای بلعیدن و مقعدی برای دفع دارند. حیوانات دیگر (مثلاً پلاتی‌هلمینتس، کینداریان) تنها یک دهانه دارند که هم به عنوان دهان و هم به عنوان مقعد عمل می‌کند. در مقابل، پوریفران ها فاقد سیستم گوارشی (و همچنین سیستم عصبی و گردش خون) هستند.
 • حیوانات عموماً متحرک هستند . آنها ظرفیت حرکت به دلخواه را دارند. آنها می توانند به طور خود به خود و فعالانه با استفاده از انرژی (مانند ATP ) در طول فرآیند و با کمک عضلات و ساختارهای حرکتی (مانند بازوها، پاها، بال ها، باله ها، دم و غیره) حرکت کنند. حرکت حیوانات به انواع حرکاتی اطلاق می شود که حیوانات برای حرکت از مکانی به مکان دیگر استفاده می کنند. برخی از این حرکات عبارتند از: دویدن، راه رفتن، پریدن، پریدن، سر خوردن، شنا کردن، سر خوردن، پرواز، اوج گرفتن و غیره. حیوانات به دلایل مختلف حرکت می کنند. برخی از دلایل حرکت حیوانات برای شکار طعمه، فرار از شکارچیان و یافتن جفت یا زیستگاه مناسب است. با این حال، حیواناتی وجود دارند که بعداً در زندگی بی‌نشاط شده‌اند. آنها به طور دائم به یک بستر متصل می شوند. به عنوان مثال می توان به خرچنگ ها، اسفنج ها ، صدف ها و مرجان ها اشاره کرد .
 • حیوانات دارای اندام های حسی تخصصی مانند چشم، گوش، بینی، پوست و زبان هستند. این اندام های حسی برای استفاده در شناسایی و پاسخ به محرک های محیط حیاتی هستند . هر یک از این اندام های حسی حاوی گیرنده های مشترک و تخصصی است.
 • حیوانات از طریق جنسی تولید مثل می کنند . آنها یک سلول اسپرم هاپلوئید (یک سلول جنسی مرد) و یک تخمک هاپلوئید (یک سلول جنسی زن) تولید می کنند که در زمان لقاح به هم می پیوندند و یک زیگوت دیپلوئیدی را تشکیل می دهند . برعکس، برخی از حیوانات قادر به تولید مثل غیرجنسی هستند. به عنوان مثال، برخی از گونه های گیاهی با جوانه زدن یک کلون ژنتیکی تولید می کنند. برخی دیگر (به عنوان مثال شته ها) قادر به پارتنوژنز هستند که به موجب آن تخم های بارور را بدون جفت گیری تولید می کنند.
 • حیوانات از جنینی که از مرحله بلاستولا عبور می کند رشد می کنند . در مراحل اولیه رشد جنینی، یک حفره پر از مایع به نام بلاستوکول در یک مورولا ظاهر می شود ( یعنی توپی از سلول ها که از یک سری تقسیمات سلولی تشکیل می شود). در این مرحله، جنین به عنوان بلاستولا شناخته می شود . حرکت سلولی و تمایز در این مرحله شروع می شود.
 • هنگامی که یک شیار شکاف برای جدا کردن سلول های دختر تشکیل می شود، حیوانات دارای یک تقسیم سلولی مشخص هستند . این برخلاف صفحه سلولی گیاه (فراگموپلاست) است که در تقسیم سلولی تشکیل می شود.
 • حیوانات به صورت هوازی تنفس می کنند، اکسیژن را دریافت می کنند ( الهام می گیرند ) و سپس دی اکسید کربن را آزاد می کنند ( انقضاء ). اکسیژن برای تنفس سلولی مهم است زیرا به عنوان گیرنده الکترون نهایی در واکنش های ردوکس در طول سنتز انرژی متابولیک عمل می کند. ساختارهای حیوانی مختلف که در تبادل گازهای تنفسی دخیل هستند: (1) پوست کرم‌های نواری ، کرم‌های خاکی و زالو ، (2) نای حشرات ، (3) آبشش‌های ماهی ، و (4) ریه‌های پستانداران ، خزندگان و پرندگان دوزیستان در مراحل مختلف از اندام های تنفسی مختلف یعنی آبشش در مرحله قورباغه و سپس از پوست و ریه در مرحله بزرگسالی استفاده می کنند.
 • به استثنای چند مورد، حیوانات دارای سیستم های بیولوژیکی کلی زیر هستند : سیستم پوششی ، سیستم لنفاوی، سیستم عضلانی ، سیستم عصبی ، سیستم تولید مثل ، سیستم تنفسی ، سیستم اسکلتی و سیستم ادراری .

طرح بدن حیوان

ویژگی های حیوانات

اکثر حیوانات (حداقل 99٪) دارای طرح بدنی متقارن دو طرفه هستند.

هنگامی که بدن توسط یک صفحه ساژیتال تقسیم می شود، نتیجه دو طرف با تصاویر تقریباً آینه ای، حداقل از نظر مورفولوژیکی است.

بیشتر حیوانات از نظر جنسی دوشکلی هستند، یعنی نرها و ماده ها به غیر از تفاوت در اندام های جنسی، ویژگی های متفاوتی از خود نشان می دهند.

برای مثال، نرها معمولاً قد بلندتر و جثه‌تر از ماده‌ها هستند.

در مثالی دیگر، پرهای پرندگان و فلس‌های ماهی معمولاً در نرها پر جنب و جوش یا رنگارنگ‌تر از ماده‌ها هستند که به نظر می‌رسد برای جذب جفت ضروری است .

به طور کلی، حیوانات دارای سیستم های بدنی زیر هستند (همانطور که قبلا ذکر شد) و هر یک از این سیستم ها از اندام ها و بافت ها تشکیل شده است .

اندام ها به نوبه خود از بافت هایی تشکیل شده اند که عملکرد خاصی را انجام می دهند.

بافت ها از سلول هایی تشکیل شده اند که فعالیت های متابولیکی مختلفی را انجام می دهند.

دو نوع عمده سلول وجود دارد: سلول های سوماتیک و سلول های جنسی ( یعنی سلول های اسپرم و سلول های تخمک).

در سطح سلولی، یک سلول حیوانی دارای ساختارهای تقسیم‌بندی شده به نام اندامک است .

اندامک های مختلف عبارتند از میتوکندری، دستگاه گلژی، شبکه آندوپلاسمی، لیزوزوم ها و پراکسی زوم ها. پلاستیدها که در یک گیاه یا یک سلول اتوتروف به وفور یافت می شوند، در سلول های حیوانی وجود ندارند. دیواره سلولی نیز وجود ندارد. بنابراین، یک سلول حیوانی در محلول هیپوتونیک متورم می شود و در نهایت می ترکد (لیز) زیرا فاقد دیواره سلولی است که از لیز در طول اسمز بیش از حد جلوگیری می کند.

هسته حاوی کروموزوم هایی است که به دو نوع اتوزوم  و کروموزوم جنسی تقسیم می شوند .

چرخه زندگی

ویژگی های حیوانات

چرخه های زندگی در قلمرو حیوانات متنوع است. برای اختصار، چهار مرحله اساسی عبارتند از دوران شیرخوارگی » جوانی » بزرگسالی » پیری .

همه حیوانات در چرخه زندگی خود این مراحل را پشت سر می گذارند. اکثر پستانداران یک چرخه زندگی ساده و ساده دارند.

با این وجود، حیواناتی وجود دارند که چرخه زندگی آنها نسبتاً پیچیده است. دوزیستان نیز مانند قورباغه ها دچار دگردیسی می شوند .

در ابتدا، قورباغه ها در زیر آب زندگی می کنند و از طریق آبشش ها تنفس می کنند.

با گذشت زمان، آنها به قورباغه تبدیل می شوند و به زودی به بزرگسالانی تبدیل می شوند که در خشکی زندگی می کنند و از طریق ریه ها تنفس می کنند.

مثال دیگر حشرات است. یک ماده در دوران بارداری تخمک ها را آزاد می کند. لارو (جوان) از تخم بیرون می آید و به تغذیه ادامه می دهد.

به زودی، لارو تبدیل به شفیره می شود، که به نوبه خود، تبدیل به یک فرد بالغ می شود که قادر به تولید مثل است.

این حیوانات دگرگونی های اساسی را پشت سر می گذارند. بالغ از نظر مورفولوژیکی با جوان فاصله دارد.

در حیوانات، شکل اصلی تولید مثل از طریق جنسی است. سلول های جنسی نر و ماده با هم متحد می شوند و زیگوتی را تشکیل می دهند که به مرور زمان به حیوانی از نوع خود تبدیل می شود.

بیشتر حیوانات دیپلوئید هستند . این بدان معنی است که نتاج از اتحاد دو سلول جنسی می آید و سپس با داشتن دو مجموعه کروموزوم – یکی از والدین مذکر و دیگری از والد ماده رشد می کند.

تعیین جنسیت معمولاً ژنتیکی است. می توان آن را بر اساس ترکیبات کروموزومی شناسایی کرد.

سیستم های کروموزومی مختلف که جنسیت حیوان را تعیین می کنند عبارتند از XY , ZW , XO , ZO , UV و هاپلودیپلوئیدی . در اکثر پستانداران (از جمله انسان)، تعیین جنسیت بر اساس سیستم تعیین جنسیت XY است که در آن یک ماده دارای دو کروموزوم X و یک نر دارای یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y است .

برخی از حیوانات قادر به تولید مثل غیرجنسی هستند، به عنوان مثال از طریق تکه تکه شدن و پارتنوژنز . در این مورد، حیوان یک کلون تولید مثل می کند .

با این حال، تولید مثل غیرجنسی می‌تواند به یک نقطه ضعف تکاملی تبدیل شود، زیرا می‌تواند به کاهش تنوع در مخزن ژنی و شیوع صفات مغلوب مضر منجر شود .

بوم شناسی

ویژگی های حیوانات

حیوانات بخش مهمی از سیستم اکولوژیکی هستند. آنها شبکه های غذایی پیچیده ای را تشکیل می دهند .

آنها با موجودات دیگر تعامل دارند و روابط همزیستی مختلفی را تشکیل می دهند، به عنوان مثال ، متقابل گرایی ، شکارگری ، رقابت ، همسویی و انگلی .

برخی از حیوانات رفتار نوع دوستانه (ایثارگرانه) را به نفع همنوعان یا مستعمرات خود نشان می دهند.

حیوانات در طبیعت به تنظیم تنوع زیستی کمک می کنند زیرا به عنوان عوامل کنترل بیولوژیکی طبیعت عمل می کنند و همچنین به عنوان منبع مهمی از مواد مغذی برای سایر گونه ها عمل می کنند.

بقایای حیوانات مرده به عنوان غذا برای آفت خواران استفاده می شود . علاوه بر این، تجزیه بدن حیوان مرده امکان بازگشت عناصر و ترکیبات آلی به زمین را فراهم می کند.

بنابراین، انقراض گونه های جانوری تأثیر عمده ای بر اکوسیستم دارد.

در سال 2011، سرشماری حیات دریایی تخمین زد که حدود 8.74 میلیون گونه یوکاریوتی روی زمین وجود دارد. تقریباً 7.77 میلیون از آنها گونه های جانوری هستند و 953434 مورد قبلاً شرح و فهرست بندی شده اند.

  متأسفانه، این احتمال وجود دارد که برخی از گونه‌های جانوری حتی قبل از شناسایی و فهرست‌بندی کامل منقرض شده باشند.

بنابراین، تلاش‌های حفاظتی در سطح جهانی برای نجات تعداد رو به کاهش حیوانات، به‌ویژه حیواناتی که در حال انقراض هستند، انجام می‌شود.

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت در فهرست قرمز گونه‌های در معرض خطر، سیستمی برای ارزیابی وضعیت حفاظتی گونه‌ها در سراسر جهان، از سیستم برچسب‌گذاری گونه‌ها بر اساس خطر انقراض استفاده می‌کند.

بر این اساس، گونه‌های جانوری به‌عنوان «کمبود داده»، «کمترین نگرانی»، «تقریباً در معرض خطر»، «آسیب‌پذیر»، «در خطر انقراض»، «به‌شدت در معرض خطر»، «منقرض منطقه‌ای»، «منقرض شده در طبیعت» و “منقرض شده” . 

تکامل حیوانات

ویژگی های حیوانات

تکامل حیات روی زمین منجر به پیدایش جد مشترک، LUCA (آخرین جد مشترک جهانی) می شود که گمان می رود حدود 3.5 تا 3.8 میلیارد سال پیش ظهور کرده است.

این جد فرضی همه موجودات زنده از جمله حیوانات است.

ویژگی های حیوانات

در اینجا یک جدول زمانی کوتاه از تکامل حیوانات در زیر نشان داده شده است:

 • دوران پروتروزوئیک »دوران نئوپروتروزوییک » دوره ادیاکران : در حدود 600 میلیون سال پیش ، موجودات چند سلولی، که به عنوان بیوتای Ediacaran شناخته می شوند ، بر اساس اولین فسیل های کشف شده در استرالیای جنوبی وجود داشتند. با این حال، موجودات زنده پس از شکوفایی آن در 40 میلیون سال گذشته قبل از شروع کامبرین ناپدید شدند. بنابراین، از آنها به عنوان “زندگی پیش از کامبرین” نیز یاد می شود. این موجودات که فون Ediacaran نامیده می شوند، به عنوان اولین گونه های جانوری که شبیه اسفنج ها با چندین مورفولوژی هستند فرض می شوند: کیسه های پر از گل ( مانند Pteridinium )، چنبره پهن ( مانند Vendoglossa tuberculata )، “لحافی” ( مانند Charnia ، Swartpuntia )، با اسپیکول ها ( مثلاً Coronacollina acula ). اندازه از 1 سانتی متر تا کمتر از 1 متر متغیر است. 
 • عصر فانوزوئیک » دوره پالئوزوئیک » دوره کامبرین : تقریباً 541 میلیون سال پیش ، چندین حیوان برای اولین بار در فسیل ها ظاهر شدند. از آن به عنوان انفجار کامبرین یاد می شود ، گویی یک انفجار ناگهانی حیات در دوره کامبرین رخ داده است. فسیل های حیوانات مختلف کشف شد. یکی از محبوب‌ترین مواد فسیلی کامبرین، شیل برگس است . مجموعه فسیلی یک واحد سنگی 508 میلیون ساله است که شامل حیوانات متنوعی مانند تری لوبیت ها، نرم تنان، خارپوستان، بازوپایان، Opabinia ، Pikaia است .اولین ماهی ها بوده اند و در اوایل 530 میلیون سال پیش وجود داشته اند. اعتقاد بر این است که حیوانات در دریا تکامل یافته اند و تکامل حیوانات ممکن است میلیاردها سال پیش یا حداقل مدت ها قبل از دوره ادیاکران شروع شده باشد. در نهایت، حیوانات، احتمالاً در دوره کامبرین پسین یا اردویسین اولیه، به خشکی رفتند. کشف رد پای حیواناتی به اندازه صدپا و به اندازه خرچنگ که در صخره‌های جنوب شرقی کانادا نگهداری می‌شوند، نشان می‌دهد که احتمالاً حیوانات حدود 530 میلیون سال پیش احتمالاً برای جفت‌گیری و تخم‌گذاری به ساحل رفته‌اند. 
 • عصر فانروزوئیک » دوره پالئوزوئیک » دوره اردویسین : در دوره اردویسین ( 485-440 میلیون سال پیش )، حیوانات به تنوع خود ادامه دادند. جانوران توسط بی مهرگانی مانند تریلوبیت ها، حلزون ها، صدف ها، سرپایان و مرجان ها غالب بودند. ماهی های اولیه نیز در این دوره در حال تکامل بودند. با این حال، یک رویداد یخبندان منجر به انقراض اردویسین-سیلوریان (یکی از مرگبارترین انقراض دسته جمعی در تاریخ زمین) شد.
 • عصر فانوزوئیک » عصر پالئوزوئیک » دوره سیلورین : در دوره سیلورین ( 440-415 میلیون سال پیش )، یک تکامل انبوه ماهی رخ داد. جانوران دریایی سیلورین توسط ماهیان بی آرواره (اگناتان) و فک دار غالب بود. اولین ماهی آب شیرین نیز برای اولین بار ظاهر شد. با این حال، بندپایان شکارچیان اصلی باقی ماندند. جانوران خشکی مانند عنکبوتیان اولیه و بندپایان (همراه با گیاهان آوندی) نه تنها وارد زمین شدند. این بار برای اولین بار آن را استعمار کردند. بنابراین، حیوانات خشکی در زمان مناسب، سیستم‌های تبادل گاز داخلی، لایه‌های خارجی ضد آب، سیستم‌های اسکلتی (اسکلت‌های درونی یا بیرونی)، و نوعی تولید مثل که شامل آب نمی‌شود، تکامل یافتند. 
 • عصر فانوزوئیک » عصر پالئوزوئیک » دوره دونین : دوره دونین ( 415 تا 360 میلیون سال پیش ) به عنوان عصر ماهی شناخته می شود. کوسه ها و آگناتان ها در این دوره رایج شدند. دو اصل و نسب، ماهی پرتو پرتو و باله لوب، برای اولین بار در فسیل ها ظاهر شد. ماهی به گونه غالب مهره داران دریایی تبدیل شد. در خشکی، ظهور گیاهان ابتدایی، درختان و جنگل های بوته مانند، زیستگاه های جدیدی را برای بندپایان فراهم کرد. اولین چهارپایانی که ظاهر شدند دوزیستان بودند ( به عنوان مثال Ichthyostega ). زمین همچنان تحت سلطه بندپایان مانند عنکبوتیان و حشرات بدون بال بود. با این حال، یک انقراض بزرگ دیگر رخ داد. انقراض دیرین دونین نامیده می شود، حدود 70 درصد گونه ها منقرض شدند.
 • عصر فانوزوئیک » عصر پالئوزوئیک » دوره کربونیفر : در دوره کربونیفر ( 360-300 میلیون سال پیش )، برخی از بی مهرگان غالب در زیستگاه های دریایی روزن داران، مرجان ها، بریوزوآرها، استراکدها، بازوپایان و خارپوستان هستند. در آب های شیرین، بی مهرگان غالب نرم تنان دوکفه ای و سخت پوستان هستند. در مورد مهره داران غالب، ماهی ها بر زیستگاه های آبی تسلط داشتند. شکارچیان اصلی عبارتند از elasmobranchs در دریاها و Xenacanthida در آب شیرین. بندپایان در خشکی به تکامل خود ادامه دادند. برخی از آنها به غول تبدیل شدند . به عنوان مثال، آرتروپلورای هزارپا به عنوان بزرگترین بی مهرگان خشکی در نظر گرفته می شود، زیرا می تواند تا 8.5 فوت رشد کند. حشره سنجاقک مانند Meganeura ، به نوبه خود، بزرگترین حشره پرنده است. یکی از مهمترین نقاط عطف تکامل، ظهور چهارپایانی بود که تخم‌های آمنیوتیک می‌گذارند. تخمگذاری تخم‌های آمنیوتیک در محیطی خشک‌تر به اجداد چهارپایان خزندگان، پرندگان و پستانداران اجازه می‌دهد تا از کنار آب دورتر شوند و در نتیجه بر مناطق دورتر در داخل زمین تسلط پیدا کنند. به همین دلیل، آمنیوت ها در پایان این دوره بسیار متنوع شدند.
 • عصر فانوزوئیک » عصر پالئوزوئیک » دوره پرمین : دوره پرمین ( 300 تا 250 میلیون سال پیش ) دارای یک قاره به نام پانگه آ بود که توسط اقیانوس پانتالاسا احاطه شده بود و به همین ترتیب مناطق داخلی بسیار خشک و خشک بودند. بنابراین، خزندگان و سیناپسیدها حیواناتی بودند که در این دوره شکوفا شدند. زمانی که گروه خزندگان “Dimetrodon” تکامل یافت و باعث پیدایش درمانگرهای “جانورانی” شد، یک گذار تکاملی بزرگ رخ داد.در اواخر دورهتکامل یافتند و باعث پیدایش سینودونت ها (اجداد اولیه پستانداران) شدند. 3 اولین آرکوسورها (اجداد اولیه دایناسورها) نیز در اواخر دوره پرمین ظاهر شدند. رویداد انقراض دسته جمعی دیگری به نام «مرگ بزرگ» رخ داد و باعث مرگ حدود 90 درصد از حیات روی زمین شد.
 • عصر فانوزوئیک » عصر مزوزوئیک : در این دوران ( 252 میلیون تا 66 میلیون سال پیش )، خزندگان بر خشکی، دریاها و هوا تسلط داشتند. از آن به عنوان “عصر دایناسورها” یاد می شود. در اواخر دوره کرتاسه، یک انقراض دسته جمعی رخ داد و باعث از بین رفتن دایناسورها و سایر حیوانات بزرگ ( یعنی وزن بیش از 25 کیلوگرم) شد. این امر منجر به گسترش پستانداران در خشکی شد.
 • عصر فانوزوئیک » عصر سنوزوئیک : این دوره که «حیات جدید» نامیده می شود، جدیدترین دوران زمین شناسی است که از 66 میلیون سال پیش تا امروز را در بر می گیرد . دوران ظهور پستانداران را نشان می دهد . میمون های بزرگ تکامل یافتند و منجر به تکامل انسان نماها شدند، که این خط تکاملی بود که به گونه های هومو منتهی شد . تنها گونه موجود از جنس هومو ، هومو ساپینس (انسان مدرن از نظر تشریحی)است
https://youtube.com/watch?v=h_31xAybfyk

طبقه بندی

ویژگی های حیوانات

در سال 1758، کارل لینه یک سیستم طبقه بندی بیولوژیکی برای حیوانات ایجاد کرد.

در سال 1874، ارنست هکل پیشنهاد داد که قلمرو حیوانات را به دو گروه تقسیم کند: متازوئرهای چند سلولی و تک سلولی .

بعدها، تک یاخته‌ها دیگر حیوان محسوب نمی‌شدند و با پادشاهی بیولوژیکی خود تعیین شدند.

ویژگی های حیوانات

در حال حاضر، پادشاهی Animalia از فیلاهای موجود زیر تشکیل شده است:

 • آکانتوسفالا (کرم های سر خاردار)
 • آکولومورفا (آکوئل)
 • آنلیدا (کرم های تکه تکه شده)
 • بندپایان (بندپایان)
 • براکیوپودا (پوسته لامپ)
 • Bryozoa (حیوانات خزه، تشک دریایی)
 • Chaetognatha (کرم های پیکان)
 • آکوردها (آکوردها)
 • Cnidaria (کوئلنترات)
 • Ctenophora (ژله شانه)
 • اکینودرماتا (خارپوستان)
 • انتوپروکتا (کرم جام)
 • گاستروتریکا (میوفون)
 • Gnathostomulida (کرم های فک)
 • همیکورداتا (کرم های بلوط، شاخه های پتروشیمی)
 • کینورینچا (اژدهای گلی)
 • Loricifera (سر قلم مو)
 • میکروگناتوزوا (حیوانات فک کوچک)
 • نرم تنان ( نرم تنان )
 • نماتد (نماتد، کرم گرد)
 • نماتومورفا (کرم های موی اسب)
 • Nemertea (کرم های روبانی)
 • اونیکوفورا (کرم های مخملی)
 • Orthonctida
 • فورونیدا (کرم های نعل اسبی)
 • Placozoa (حیوانات صفحه ای)
 • Platyhelminthes (کرم های مسطح)
 • پوریفرا (اسفنج)
 • پریاپولیدا
 • لوزی
 • روتیفرا (روتیفرها)
 • سیپونکولا (کرم بادام زمینی)
 • تاردیگرادا (خرس های آبی)
 • Xenoturbellida

اهمیت

ویژگی های حیوانات

حیوانات مدت‌هاست که نقشی کلیدی در اکوسیستم داشته‌اند و نقشی اساسی در زندگی سایر ارگانیسم‌ها دارند، خواه از همان پادشاهی باشند یا نباشند.

به عنوان مثال، دی اکسید کربنی که جانوران بیرون می دهند برای گیاهان و سایر اتوتروف ها ضروری است زیرا در مراحل اولیه فتوسنتز یک واکنش دهنده است .

حیوانات نیز تاثیر زیادی بر زندگی انسان ها دارند. حیوانات علاوه بر منبع گوشت، شیر و تخم مرغ، منبعی از مواد نیز هستند ( مانند پشم).

به همین دلیل برخی از آنها اهلی شده اند. گاو، مرغ، اسب، خوک، گوسفند و… از جمله حیوانات اهلی هستند.

همچنین حیواناتی وجود دارند که به عنوان حیوان خانگی ساخته می شوند، مانند سگ، گربه، پرنده، و غیره.

 برخی از آنها حتی برای انجام “شغل” آموزش دیده اند، مانند سگ نگهبان، گربه های جونده شکار، و کبوترهای خانگی. برخی از حیوانات (مانند مگس میوه، موش، نخستی‌ها) به عنوان مدل حیوانی برای تحقیقات علمی ساخته شده‌اند.

ویژگی های حیوانات

یادداشت کن!

چیزهای بی اهمیت حیوانات


 • بزرگترین حیوان موجود روی زمین نهنگ آبی ( Balaenoptera musculus ) است. وزن آن تا 190 تن متریک و طول آن به 110 فوت می رسد.
 • در خشکی، بزرگترین حیوان موجود، فیل بوته ای آفریقایی ( Loxodonta africana ) است که وزن آن تا 12.25 تن و طول آن به 35.0 فوت می رسد.
 • کوچکترین جانور، میکسوزوآ ( به عنوان مثال Myxobolus shekel ) است که بزرگتر از 20 میکرومتر نیست.

ویژگی های حیوانات

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا