از الف تا ی سلامت

ویروس چیست؟

ویروس ها آنقدر کوچک هستند که برای تجسم آنها به میکروسکوپ نیاز است و ساختار بسیار ساده ای دارند.

هنگامی که یک ذره ویروس از میزبان خود مستقل است، از یک ژنوم ویروسی یا ماده ژنتیکی تشکیل شده است که در یک پوسته پروتئینی به نام کپسید قرار دارد.

در برخی از ویروس ها، پوسته پروتئین در غشایی به نام پاکت محصور شده است.

ژنوم های ویروسی بسیار متنوع هستند، زیرا می توانند DNA یا RNA، تک یا دو رشته ای، خطی یا دایره ای باشند و از نظر طول و تعداد مولکول های DNA یا RNA متفاوت باشند.

فرآیند تکثیر ویروس زمانی آغاز می شود که ویروس میزبان خود را با اتصال به سلول میزبان و نفوذ به دیواره یا غشای سلولی آلوده می کند.

ژنوم ویروس از پروتئین پوشانده نشده و به سلول میزبان تزریق می شود. سپس ژنوم ویروسی دستگاه سلول میزبان را ربوده و آن را وادار به تکثیر ژنوم ویروسی و تولید پروتئین های ویروسی برای ساخت کپسیدهای جدید می کند.

سپس، ذرات ویروسی در ویروس‌های جدید جمع می‌شوند. ویروس‌های جدید طی فرآیندی به نام لیز از سلول میزبان خارج می‌شوند که سلول میزبان را می‌کشد.

برخی از ویروس ها در طول فرآیند لیز بخشی از غشای میزبان را می گیرند تا پوششی در اطراف کپسید ایجاد کنند.

به دنبال تکثیر ویروسی، ویروس های جدید ممکن است میزبان های جدید را آلوده کنند.

بسیاری از ویروس ها در انسان باعث بیماری هایی مانند آنفولانزا، آبله مرغان، ایدز، سرماخوردگی و هاری می شوند.

راه اولیه برای جلوگیری از عفونت های ویروسی، واکسیناسیون است، که واکسنی ساخته شده از ذرات غیرفعال ویروسی را به یک فرد سالم تزریق می کند تا ایمنی فرد را در برابر بیماری افزایش دهد.

ویروس چیست؟

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا