هوش مصنوعی1

هوش مصنوعی و اخلاق ذهن خوانی

هوش مصنوعی و اخلاق ذهن خوانی – هوش مصنوعی به سمت ماشین های ذهن خوان پیشرفت کرده است و بر رمزگشایی زبان پیچیده مغز انسان از طریق تجزیه و تحلیل سیگنال مغز تمرکز دارد.

 این پتانسیل تغییر شکل ارتباطات، سلامت روان و تعامل انسان و ماشین را دارد، اما جنبه‌های ناراحت‌کننده‌ای را نیز به همراه دارد.

 سناریویی که در حال آشکار شدن است جذاب است و آینده آن ناشناخته باقی مانده است.

این ایده که کسی یا چیزی می تواند آنچه شما به آن فکر می کنید بخواند، چندی پیش غیرقابل تصور به نظر می رسید.

 با این حال، مطالعات جدید شواهد قانع کننده ای را نشان می دهد که هوش مصنوعی (AI) ممکن است بتواند این کار را با دقت انجام دهد.

مطالعه منتشر شده در مجله Nature Neuroscience نشان می‌ دهد که هوش مصنوعی می‌ تواند اسکن‌ های امواج مغزی را با تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) بخواند و سیگنال‌ های مغز را رمزگشایی کند.

تحقیق در مورد اینکه آیا مدل‌ های هوش مصنوعی پشت ChatGPT و Bard گوگل می‌ توانند افکار انسان را بخوانند و آنها را به صورت متن تولید کنند توسط جری تانگ، دانشجوی دکترای علوم کامپیوتر، و الکس هوث، استادیار علوم اعصاب و علوم کامپیوتر هدایت شد. در دانشگاه تگزاس در آستین.

هدف از این مطالعه این بود که بفهمد آیا هوش مصنوعی می تواند افکار افراد را قبل از تکرار آنها در قالب متن بخواند یا خیر.

سه نفر با اسکن مغزشان توسط دستگاه های غیرتهاجمی MRI به داستانی گوش دادند.

مدل هوش مصنوعی می تواند تا حدی افکار را بر اساس اسکن درک کند.

نمونه هایی از افکار در مقابل ترجمه ها

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود، هوش مصنوعی می‌تواند «خلاصه» امواج مغزی را ترجمه کند

نمی‌دانستم فریاد بزنم، گریه کنم یا فرار کنم… در عوض گفتم «مرا تنها بگذار»».

“… شروع کرد به جیغ زدن و گریه کردن و بعد فقط گفت “بهت گفتم تنهام بذاری”

این کار تا حدی بر یک مدل ترانسفورماتور متکی است، شبیه به مدل‌ هایی که ChatGPT و Google Bard از Open AI را تامین می‌ کنند .

برخلاف سایر سیستم‌های رمزگشایی زبان در حال توسعه، این سیستم نیازی به ایمپلنت جراحی برای افراد ندارد و این فرآیند را غیرتهاجمی می‌کند. شرکت کنندگان همچنین نیازی به استفاده از کلمات از لیست تعیین شده ندارند.

فعالیت مغز با استفاده از یک اسکنر fMRI پس از آموزش گسترده رمزگشا اندازه گیری می شود که در آن فرد ساعت ها به پادکست های موجود در اسکنر گوش می دهد.

بعداً، مشروط بر اینکه شرکت‌کننده برای رمزگشایی افکار خود باز باشد، گوش دادن به یک داستان جدید یا تصور داستان گفتن به ماشین این امکان را می‌دهد تا متن مربوطه را تنها از فعالیت مغز تولید کند.

دستیار پروفسور Huth گفت: “برای یک روش غیرتهاجمی، این یک جهش واقعی به جلو در مقایسه با آنچه قبلا انجام شده است، که معمولاً تک کلمات یا جملات کوتاه است، است.

ما در حال دریافت مدلی برای رمزگشایی زبان پیوسته برای مدت زمان طولانی با ایده های پیچیده هستیم.

این نوع سیستم‌ ها می‌ توانند به ویژه برای افرادی که قادر به صحبت کردن نیستند، مانند افرادی که سکته کرده‌ اند، مفید باشد و به آنها امکان برقراری ارتباط مؤثرتر را بدهد.»

ذهن خوانی هوش مصنوعی: یک معضل اخلاقی؟

در حالی که هوش مصنوعی به طور بالقوه خواندن افکار انسان یک پیشرفت هیجان انگیز است، سوالات زیادی از منظر اخلاقی پرسیده می شود .

 هوش مصنوعی چگونه ذهن انسان ها را می خواند؟

 با یافته های ذهن انسان چه می شود؟

 چه کسی به فناوری دسترسی دارد؟

 چگونه اطمینان حاصل می کنید که این فناوری برای اهداف نقض حریم خصوصی استفاده نمی شود؟

جری تانگ، دانشجوی دکترای دانشگاه آستین، یکی از سرپرستان این مطالعه، گفت: «ما نگرانی‌هایی که ممکن است برای اهداف بد استفاده شود را جدی می‌گیریم و برای جلوگیری از آن کار کرده‌ایم: «ما می‌خواهیم مطمئن شویم که مردم فقط از این نوع فناوری‌ها وقتی بخواهند و به آنها کمک می‌کند.»

یو تاکاگی، عصب‌شناس و استادیار دانشگاه اوزاکا اذعان کرد : «برای ما، مسائل مربوط به حریم خصوصی مهم‌ترین چیز است… اگر دولت یا نهادی بتواند ذهن مردم را بخواند، موضوع بسیار حساسی است.

 باید بحث‌ هایی در سطح بالا انجام شود تا مطمئن شویم این اتفاق نمی‌ افتد.»

چگونه پیشرفت های هوش مصنوعی را تنظیم کنیم؟

اصل اصلی حاکم بر توسعه این فناوری باید متعادل و انسانی باشد – اما گفتن آن آسان تر از انجام آن است.

شاید جهان به یک نهاد نظارتی قدرتمند نیاز داشته باشد تا توسعه هوش مصنوعی را به دقت بررسی کند – اما به نظر می رسد که جهان با آن موافقت کند و سپس در یک صنعت بسیار سریع در حال حرکت قانون گذاری شود.

نگرانی هایی که در ابتدا به ذهن خطور می کند، دولت هایی هستند که رویکردی کمتر از بی عیب و نقص نسبت به حقوق بشر دارند، یا این شکل از فناوری به دست نیروهای بدخواه مانند تروریست ها منتقل می شود.

نتیجه

مسئله اخلاق مربوط و ناراحت کننده است، زیرا اگر نگوییم غیرممکن است که همه کشورها با یک مجموعه حداقلی از قوانین حاکم بر توسعه و اجرای هوش مصنوعی موافقت کنند، دشوار است.

به نظر می‌ رسد قابلیت ذهن‌ خوانی یکی از قوی‌ ترین قابلیت‌ هایی است که باید با دقت بسیار مورد استفاده قرار گیرد، در غیر این صورت ممکن است فاجعه‌ ای را به همراه داشته باشد.

 همانطور که گفته شد، هوش مصنوعی ذهن خوانی قطعا یک پیشرفت جذاب با موارد استفاده مشروع و متعدد است.

هوش مصنوعی و اخلاق ذهن خوانی
مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا