هوش مصنوعی

هوش مصنوعی: نه احتمال اصلی برای آموزش و یادگیری

هوش مصنوعی: نه احتمال اصلی برای آموزش و یادگیری -ادعاهای زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه هوش مصنوعی آموزش را هم در سطح تحصیلات اجباری و هم در آموزش عالی “تغییر” خواهد داد.

 عناوینی مانند “هوش مصنوعی آموزش را متحول خواهد کرد” یا “مدارس باید در پاسخ به هوش مصنوعی تغییر کنند” در سراسر جهان ظاهر شده است. 

وقتی آنچه را که شرکت‌های EdTech پیشنهاد می‌کنند هوش مصنوعی انجام دهد را باز می‌کنیم، می‌توانیم ۹ ویژگی خاص را شناسایی کنیم که به نظر آنها آغاز سفر تحول آموزش هوش مصنوعی است.

هوش مصنوعی: نه احتمال اصلی برای آموزش و یادگیری
هوش مصنوعی: نه احتمال اصلی برای آموزش و یادگیری

 این 9 ویژگی هوش مصنوعی که بر آموزش تأثیر می گذارد عبارتند از:

  • شخصی سازی یادگیری این هدف تقریباً تمام پیشرفت‌های EdTech از زمان معرفی اولین ماشین‌های آموزشی در دهه 1920 بوده است. شخصی‌سازی که به‌عنوان سیستم‌های یادگیری تطبیقی ​​شکل‌گرفته از رفتار تعریف می‌شود که از ارزیابی برای تعیین آنچه یادگیرنده اکنون می‌داند و برای انجام فعالیت‌های یادگیری بعدی باید بداند، استفاده می‌کند، شخصی‌سازی به معنای دنبال کردن ایده‌ها و فرصت‌های یادگیری به روش‌های خلاقانه و تخیلی نیست، اگرچه برخی از سیستم‌های هوش مصنوعی در حال ظهور هستند. این را فعال می کند. مدل‌های یادگیری ضمنی، رفتارگرایانه هستند تا ساخت‌گرایی.
  • محیط های یادگیری بسیار تعاملی با استفاده از چند رسانه ای، شبیه سازی ها و بازی های جدی، هوش مصنوعی می تواند یادگیری قدرتمند و جذاب را فعال کند. سیستم‌های AR/VR، همراه با الگوریتم‌های طراحی‌شده آموزشی، می‌توانند موقعیت‌های واقع‌بینانه‌ای ایجاد کنند که توانایی دانش‌آموزان را برای به کارگیری یادگیری‌شان آزمایش می‌کند. چنین سیستم هایی به طور گسترده در آموزش خلبانان و خدمه هوایی، مهندسی، آموزش بهداشت و فناوری اطلاعات و همچنین در برخی از آموزش های حرفه ای استفاده می شود .
  • دستیاران تدریس 24×7 (تدریس چت بات) . با استفاده از مدل‌های بزرگ یادگیری زبان، ربات‌های گفتگو می‌توانند برای آموزش و پشتیبانی از یادگیری در طیف وسیعی از دوره‌ها یا برای یک دوره بسیار خاص ایجاد شوند. اینها می توانند با پاسخ دادن به سؤالات، پیشنهاد فعالیت های یادگیری مناسب، ارزیابی پیشرفت یا جلب توجه به کاستی های یادگیری بر اساس نتایج ارزیابی، از دانش آموزان حمایت کنند. ایجاد یک ربات چت در حال حاضر بسیار ساده تر و سریعتر از گذشته است، و بسیاری از مربیان آنها را به کار می گیرند تا هر زمان که دانش آموزی به کمک نیاز داشت در دسترس باشد. برای مثال تماس با شمال | Contact Nord یک ربات چت رایگان برای دانش آموزان در هر موضوعی منتشر کرده است.
  • ارزیابی تطبیقی ​​در صورت تقاضا ارزیابی‌های تطبیقی ​​از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل پاسخ‌های دانش‌آموز در زمان واقعی استفاده می‌کنند و سطح دشواری و محتوای سوالات را بر اساس عملکرد فردی تنظیم می‌کنند. این امکان ارزیابی دقیق دانش و مهارت های هر دانش آموز را فراهم می کند. همانطور که دانش آموزان به سوالات پاسخ می دهند، سیستم هوش مصنوعی نقاط قوت، ضعف و شکاف دانش آنها را شناسایی می کند. سپس سؤالات بعدی بهینه را برای به حداکثر رساندن اطلاعات در مورد توانایی های دانش آموز انتخاب می کند. با تطبیق مداوم ارزیابی بر اساس پاسخ های دانش آموز، سیستم می تواند سطح درک مفاهیم مختلف را مشخص کند. اکثر سیستم های مدیریت یادگیری دارای موتورهای ارزیابی تطبیقی ​​هستند. همچنین سیستم های ارزیابی تطبیقی ​​اختصاصی مانند Adaptemy وجود داردکه یادگیری تطبیقی ​​از بازخورد را امکان پذیر می کند.
  • طراحی، توسعه و استقرار برنامه درسی. موتورهای هوشمند و خلاقانه هوش مصنوعی می توانند محتوای دوره، از جمله طرح هایی برای فعالیت های دانش آموز، ارزیابی ها و پروژه ها را در چند دقیقه به جای چند ساعت تولید کنند. در ابتدا، محتوای چنین مطالبی ضعیف بود، اما موتورهای تولید دوره به تدریج بهبود می یابند. اخیراً یک سیستم پشتیبانی رایگان هوش مصنوعی برای نوشتن برنامه درسی دروس منتشر کرده است.
  • افزایش دسترسی به یادگیری در هر زمان و هر مکان. پیشنهاد ارزش کلیدی برای آموزش عالی در ChatGPT5 این است که دانش‌آموزان در هر سطحی (K-PhD) محتوای مناسب، خودارزیابی، پشتیبانی همتایان و معلمان ربات چت را برای هر موضوعی در هر زمانی پیدا کنند. اگرچه این ممکن است منجر به صدور گواهینامه رسمی نشود، اما ممکن است به تکمیل سریعتر برنامه ها از طریق استفاده گسترده تر از ارزیابی شایستگی و ارزیابی و شناخت یادگیری قبلی منجر شود.
  • تجزیه و تحلیل داده ها برای کمک به حفظ و تکمیل. با استفاده از چندین نقطه داده و الگوریتم های هوش مصنوعی، خدمات پشتیبانی دانش آموز را می توان به کسانی که بیشتر نیاز دارند هدایت کرد. بهبودهای قابل توجهی در میزان ماندگاری و تکمیل با استفاده از تجزیه و تحلیل [iv] گزارش شده است .
  • پشتیبانی از یادگیری و تحقیق مبتنی بر پروژه. ابزارهای جدید هوش مصنوعی برای یافتن و جمع‌آوری مواد تحقیقاتی، تجزیه و تحلیل داده‌ها و خودکارسازی فرآیندهای تحقیقاتی، تمرکز اصلی برای انواع خاصی از توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی است. محصولاتی مانند Research Rabbit توجه زیادی را به خود جلب می کنند. نسخه جدید ChatGPT4 که در پایان اکتبر 2023 منتشر شد نیز ابزارهای قدرتمند جدیدی را برای این کار ارائه می دهد.
  • پشتیبانی از یادگیری چند زبانه از طریق ترجمه فوری : با پیچیده تر شدن جوامع، زبان و ترجمه اهمیت فزاینده ای پیدا می کنند. ابزارهای مولد جدید هوش مصنوعی ترجمه فوری، تبدیل متن به گفتار و گفتار به متن را در بیش از 140 زبان امکان پذیر می کنند. هوش مصنوعی برای ایجاد منابع قدرتمندی استفاده می‌شود که ویدئو، صدا یا متن نوشته شده به یک زبان را قادر می‌سازد تا فوراً به زبان‌های دیگر ترجمه شود. کار جدیدی نیز توسط محققان برای ضبط زبان‌های بومی در حال مرگ با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی در حال انجام است.

هر روز حدود 30 برنامه جدید منتشر می شود، بنابراین باید مراقب پیشرفت ها از طریق سایت هایی مانند وجود هوش مصنوعی برای آن بود. یا از طریق خبرنامه هایی مانند Bens Bites یا The Rundown AI. بدون شک دسته‌بندی‌های جدیدی از برنامه‌ها توسعه خواهند یافت، و برخی از آن‌ها بر کار مدرسان، دانشجویان و محققان تأثیر خواهند داشت.

هوش مصنوعی: نه احتمال اصلی برای آموزش و یادگیری

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا