سلامتنوشیدنی

نگرانی از افزایش مداوم جهانی مصرف نوشیدنی های قندی

نگرانی از افزایش مداوم جهانی مصرف نوشیدنی های قندی – مطالعه ای توسط دانشکده علوم و سیاست تغذیه فریدمن که در Nature Communications منتشر شده است، نشان می دهد که موقعیت جغرافیایی به طور قابل توجهی بر مصرف نوشیدنی های شیرین تأثیر می گذارد، با افزایش 16 درصدی جهانی طی 28 سال.

 نرخ مصرف برحسب منطقه بسیار متفاوت است و بالاترین میزان مصرف در آمریکای لاتین و کارائیب است.

 این مطالعه خطرات سلامت عمومی نوشیدنی‌های شیرین و عوامل اجتماعی-اقتصادی مؤثر بر مصرف را برجسته می‌کند و خواستار سیاست‌های هدفمند برای کاهش مصرف است.

به گفته محققان دانشکده علوم و سیاست تغذیه فریدمن در دانشگاه تافتس، داده های نظرسنجی رژیم غذایی تفاوت هایی را بر اساس منطقه و سن نشان می دهد.

محققان دانشکده علوم تغذیه و سیاست فریدمن در مطالعه جدیدی که در 3 اکتبر در ژورنال Nature Communications منتشر شد، گزارش دادند که تصمیم برای دستیابی به یک نوشیدنی شیرین به شدت تحت تأثیر محل زندگی شما است .

 در حالی که تجزیه و تحلیل پایگاه داده جهانی رژیم غذایی برای سال‌های 1990، 2005 و 2018 نشان داد که مصرف کلی نوشیدنی‌های شیرین افزایش یافته است – تقریباً 16 درصد در سراسر جهان در طول دوره 28 ساله مورد مطالعه، مصرف منطقه‌ای به طور گسترده‌ای متفاوت است.

نگرانی های بهداشتی و توصیه های غذایی

نوشیدنی های قندی یک نگرانی برای سلامت عمومی هستند، زیرا به طور گسترده با چاقی و بیماری های متابولیک قلبی مرتبط هستند، که یکی از دلایل اصلی مرگ و میر و سال های از دست دادن ناتوانی در سطح جهان هستند.

 بسیاری از دستورالعمل های ملی توصیه می کنند که قندهای افزوده شده را به کمتر از 5 تا 10 درصد کالری روزانه محدود کنید، و از آنجا که نوشابه ها ارزش غذایی اضافه نمی کنند، برخی از کشورها برای کمک به ساکنان خود برای رسیدن به این هدف، بر مصرف آنها مالیات می دهند.

بینش مطالعه و تغییرات جمعیتی

این مطالعه جدیدترین تصویری است از نحوه مصرف نوشیدنی‌های شیرین‌شده توسط بزرگسالان در 185 کشور، به‌ویژه: نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، آب میوه‌ها، پانچ، لیموناد، و فرسکای آگواس که حاوی بیش از 50 کالری در هر وعده (8 اونس) است.

 میزان مصرف در منطقه جهان بسیار متفاوت بود. به عنوان مثال، در سال 2018، هر فرد به طور متوسط ​​2.7 وعده نوشیدنی شیرین در هفته مصرف می کرد، اما این میزان از 0.7 وعده در هفته در جنوب آسیا تا 7.8 وعده در هفته در آمریکای لاتین و کارائیب متغیر بود.

مشاهده شد که دریافت جهانی در مردان در مقابل زنان و در افراد جوانتر در مقایسه با افراد مسن بیشتر است، اما نقش آموزش و سکونت روستایی/شهری بیشتر تحت تأثیر منطقه مبدا بود.

 احتمال مصرف نوشیدنی های شیرین شده با شکر در میان بزرگسالان با تحصیلات بالاتر در مقایسه با پایین تر در آفریقای جنوب صحرا، آسیای جنوبی، و آمریکای لاتین/کارائیب بیشتر بود، در حالی که عکس آن در خاورمیانه/شمال آفریقا مشاهده شد.

 به طور کلی، برخی از بالاترین مصرف نوشیدنی های شیرین در جهان در میان بزرگسالان شهری و تحصیلکرده در جنوب صحرای آفریقا (12.4 وعده در هفته) و در آمریکای لاتین/کارائیب (8.5 وعده در هفته) بوده است.

الگوهای مصرف ملی و عوامل اجتماعی-اقتصادی

در سطح ملی، کشورهایی که مردم آن‌ها بیشترین تعداد وعده‌های نوشیدنی شیرین در هفته مصرف می‌کنند شامل مکزیک (8.9)، اتیوپی (7.1)، ایالات متحده (4.9) و نیجریه (4.9)، در مقایسه با هند، چین و بنگلادش (هر کدام 0.2).

ما از تغییرات گسترده مناطق جهان در سال 2018 شگفت زده شدیم. که آمریکای لاتین/کارائیب علیرغم کاهش کلی اضافه کاری، بیشترین میزان مصرف را در تمام مقاطع زمانی داشتند.

 نویسنده اول، لورا لارا کاستور، کاندیدای دکترا در برنامه اپیدمیولوژی تغذیه و علوم داده در مدرسه فریدمن، می گوید: آفریقای جنوب صحرا بیشترین افزایش را در تمام مقاطع زمانی داشته است.

 “این نتایج نشان می دهد که کار بیشتری مورد نیاز است، به ویژه در مورد مداخلات موفق مانند مقررات بازاریابی، برچسب گذاری مواد غذایی و مالیات نوشابه.”

اطلاعات پایگاه داده جهانی رژیم غذایی – که صدها نتیجه نظرسنجی را در مورد آنچه مردم می خورند و می نوشند جمع آوری می کند – همچنین نشان داد که بین نوشیدنی های شیرین و وضعیت اجتماعی-اقتصادی رابطه وجود دارد.

 بین سال‌های 1990 تا 2018، بیشترین افزایش مصرف در کشورهای جنوب صحرای آفریقا (+2.99؛ +81.9 درصد) بوده است.

 سپس در کشورهای با درآمد بالا، میزان مصرف کاهش یافت و سپس در آمریکای لاتین/کارائیب افزایش یافت، که هر دو تا سال 2018 به سطح سال 1990 بازگشتند.

سایر مناطق جهان در طول زمان افزایش ملایم‌تری داشتند.

 الگوهای مشابهی بر اساس جنس، سن، تحصیلات و منطقه سکونت مشاهده شد.

علل زمینه ای و تحقیقات آینده

در حالی که این مطالعه دلایل این روندها را شناسایی نکرد، محققان فرض می‌کنند که این تغییرات می‌تواند به اثربخشی تاکتیک‌های بازاریابی هدفمند از صنعت نوشابه و مواد غذایی، ارتباط رژیم‌های غذایی غربی با وضعیت بالا و همچنین دسترسی به آب مرتبط باشد.

 لارا کاستور می‌گوید: نوشابه می‌تواند به دورترین مکان‌ها برسد، و در کشورهایی که دسترسی به آب تمیز کمتر است، این نوشیدنی‌ها ممکن است تنها چیزی باشند که گاهی می‌توانید نوشیدنی داشته باشید.

داریوش مظفریان، متخصص قلب و پروفسور ژان مایر در رشته تغذیه در مدرسه فریدمن می گوید: «در چند دهه گذشته علیرغم تلاش برای کاهش جذابیت مصرف نوشیدنی های شیرین شده با شکر افزایش یافته است.

 برخی از جمعیت‌ها به‌ویژه آسیب‌پذیر هستند و یافته‌های ما شواهدی را برای اطلاع‌رسانی به نیاز و طراحی سیاست‌های ملی و هدفمندتر برای کاهش مصرف آن‌ها در سراسر جهان فراهم می‌کند.»

محققان می‌گویند برای ارزیابی مصرف نوشیدنی‌های شیرین در کودکان و نوجوانان، اندازه‌گیری تأثیر مالیات‌های نوشابه در سطح جهان، و درک بهتر تفاوت‌ها در میان زیرجمعیت‌های هر کشور، به کار بیشتری نیاز است.

 این تیم همچنین می‌خواهد بررسی کند که چگونه سایر نوشیدنی‌های شیرین، مانند شیر، قهوه و چای، در عادات مصرف نقش دارند.

نگرانی از افزایش مداوم جهانی مصرف نوشیدنی های قندی

منبع

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا