تسلیحاتهوش مصنوعی

مفیدترین کاربردهای نظامی هوش مصنوعی

تنها در سال گذشته، استفاده از هوش مصنوعی جهش های چشمگیری در هر دو قابلیت و در دسترس بودن داشته است، مانند در زمینه هوش مصنوعی مولد .

ارتش برای حفظ امنیت و برتری تکنولوژیک باید با این تحولات همگام شود. با روش‌های جدید استفاده از هوش مصنوعی که دائماً در حال توسعه هستند، همگام شدن با روش‌هایی که از طریق آن می‌تواند به عملیات نظامی کمک کند، می‌تواند چالش برانگیز باشد.

با ضروری‌تر شدن هوش مصنوعی، تسلط نظامی بر اساس اندازه ارتش ها تعریف نمی‌شود، بلکه با عملکرد الگوریتم‌های آن مشخص می‌شود، بنابراین باید بررسی شود که ارتش در حال حاضر چگونه از هوش مصنوعی استفاده می‌کند و چگونه ممکن است در آینده از هوش مصنوعی استفاده کند . 

پیشینه هوش مصنوعی و کاربردهای نظامی آن

هوش مصنوعی به عنوان توسعه سیستم‌های رایانه‌ای تعریف می‌شود که قادر به انجام وظایفی هستند که معمولاً به هوش انسانی نیاز دارند، مانند ادراک بصری، تشخیص گفتار، تصمیم‌گیری و ترجمه بین زبان‌ها.

با پیچیده‌تر شدن، سیستم‌های هوش مصنوعی هر روز بیشتر و بیشتر سودمندی خود را در همه زمینه‌های زندگی ، از پاسخ‌های خودکار خدمات مشتری گرفته تا بلندگوهای هوشمند، ثابت می‌کنند. 

اخیراً پیشرفت های زیادی در زمینه هوش مصنوعی منتشر شده است. یکی از بزرگ‌ترین پیشرفت‌ها، پیشرفت مداوم در پردازش زبان طبیعی (NLP) بوده است که در آن انسان‌ها می‌توانند از دستور زبان و نحو معمولی برای برقراری ارتباط با ماشین‌ها به جای نیاز به وارد کردن کد استفاده کنند.

این مدل‌ها به سطوح جدیدی از دقت و روان دست می‌یابند، به‌ویژه درک و برآورده کردن درخواست‌ها برای متن یا تصاویر سفارشی‌شده.

یکی دیگر از زمینه های پیشرفت قابل توجه در زمینه بینایی کامپیوتر بوده است ، با تکنیک های جدید برای تجزیه و تحلیل تصویر و ویدئو که به نتایج مهمی دست می یابد.

علاوه بر این، پیشرفت هایی در استفاده از هوش مصنوعی برای تصمیم گیری و سیستم های مستقل وجود دارد. همانطور که این پیشرفت ها رخ می دهد، فرصتی برای کاربردهای نظامی اضافی هوش مصنوعی است. 

ارتش ایالات متحده سال هاست که از هوش مصنوعی استفاده می کند، حتی قبل از اینکه هوش مصنوعی در زندگی غیرنظامی رایج شود.

با گذشت زمان، هوش مصنوعی به گونه‌ای توسعه یافته است که می‌تواند کارهای پیچیده‌تری را انجام دهد و تقریباً نیاز به ورودی انسان را در موقعیت‌های خاص از بین برده است.

از پردازش داده‌ها گرفته تا شبیه‌سازی جنگ، هوش مصنوعی می‌تواند برای انجام بسیاری از مشاغل مختلف در ارتش استفاده شود. 

هوش مصنوعی می تواند به طرق مختلف برای ارتش مفید باشد از جمله: 

  • سیستم های جنگی
  • تصمیم گیری استراتژیک
  • پردازش و تحقیق داده ها
  • شبیه سازی مبارزه
  • شناسایی هدف
  • نظارت بر تهدید
  • پهپادها ازدحام می کنند
  • امنیت سایبری
  • حمل و نقل
  • مراقبت از مصدوم و تخلیه

کاربردهای نظامی هوش مصنوعی به بخش مهمی از عملکرد ارتش تبدیل شده است و اهمیت آن همچنان افزایش خواهد یافت.

آگاهی از پتانسیل هوش مصنوعی برای استفاده از آن برای عملیات نظامی مدرن حیاتی است.

به همان اندازه مهم، آگاهی از خطرات امنیتی بالقوه و مسائل اخلاقی است که ممکن است هنگام استفاده از هوش مصنوعی در یک زمینه نظامی ایجاد شود.

به‌روزرسانی اخیر سیاست تسلیحات خودمختار از پنتاگون روشن می‌کند که وزارت دفاع چگونه این نگرانی‌ها را برای اطمینان از اینکه استفاده از هوش مصنوعی به نفع اهداف نظامی ایالات متحده است، اتخاذ می‌کند.

تفکیک کاربردهای نظامی هوش مصنوعی

هر جنبه ای از کار نظامی، از برنامه ریزی عملیات تا انتقال نیروها، از آموزش پرسنل گرفته تا ارائه مراقبت های پزشکی به آنها، می تواند از کمک هوش مصنوعی بهره مند شود.

با این حال، برای مفید بودن، سیستم‌ها باید طبق بهترین شیوه‌ها و به شیوه‌ای متناسب با وظیفه در دست اجرا شوند.

سیستم های جنگی

سیستم‌های جنگی مانند تسلیحات، حسگرها، ناوبری، پشتیبانی هوانوردی و نظارت می‌توانند از هوش مصنوعی به منظور کارآمدتر کردن عملیات و اتکای کمتر به نیروی انسانی استفاده کنند.

این کارایی اضافی به این معنی است که این سیستم ها ممکن است به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز داشته باشند.

از بین بردن نیاز به کنترل کامل انسان بر سیستم های جنگی، تأثیر خطای انسانی را کاهش می دهد و پهنای باند انسان را برای سایر وظایف ضروری آزاد می کند. 

به طور خاص در مورد تسلیحات، پنتاگون اخیراً سیاست تسلیحات خودمختار خود را برای در نظر گرفتن پیشرفت های اخیر در هوش مصنوعی به روز کرده است.

از زمان ایجاد اولیه این سیاست در سال 2012، تعدادی جهش فناوری به جلو انجام شده است که این به روز رسانی را ضروری کرده است.

این به روز رسانی راهنمایی هایی را برای توسعه ایمن و اخلاقی و استفاده از سلاح های خودمختار، یکی از مفیدترین کاربردهای نظامی هوش مصنوعی، ارائه می دهد.

این خط مشی علاوه بر الزامات بررسی و آزمایش، یک گروه کاری متمرکز بر سیستم های تسلیحاتی خودمختار برای مشاوره به وزارت دفاع ایجاد می کند.

پهپادها ازدحام می کنند

یکی از مهیج‌ترین کاربردهای نظامی در حال توسعه هوش مصنوعی، استفاده از اطلاعات ازدحامی برای عملیات پهپادها است .

این دسته از پهپادها به دلایل مختلف ذاتاً بسیار مؤثرتر از یک پهپاد منفرد هستند.

هنگامی که یک پهپاد اطلاعات حیاتی را دریافت می کند، می تواند بر اساس آن عمل کند یا آن را به سایر پهپادهای موجود در گروه انتقال دهد.

از این دسته‌ها می‌توان در شبیه‌سازی‌ها و همچنین عملیات‌های آموزشی واقعی استفاده کرد و توانایی تصمیم‌گیری در موقعیت‌های مختلف را دارند، به گونه‌ای که ازدحام هدفی فراگیر دارد اما پهپادهای منفرد توانایی عمل مستقل و خلاقانه نسبت به آن را دارند. 

پیشینه هوش مصنوعی و کاربردهای نظامی آن
پیشینه هوش مصنوعی و کاربردهای نظامی آن

گروه‌های پهپادهای کنترل‌شده با هوش مصنوعی در واقع طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که به همان شیوه‌ای عمل کنند که دسته‌ای از حشرات در طبیعت عمل می‌کنند.

به عنوان مثال، هنگامی که یک زنبور چیزی را پیدا می کند که می تواند برای بقیه کندو مفید باشد، آن اطلاعات را با جزئیات به زنبورهای دیگر گزارش می دهد.

پهپادها هم می توانند همین کار را انجام دهند. آنها قادرند فاصله، جهت و ارتفاع یک هدف و همچنین خطرات احتمالی را مانند زنبورهای عسل ارتباط برقرار کنند.

توانایی استفاده از انبوه پهپادهای مجهز به هوش مصنوعی برای قرار دادن این اطلاعات جمعی قدرتمند در راستای اهداف نظامی، یک مرز مهم در کاربردهای نظامی هوش مصنوعی است.

تصمیم گیری استراتژیک

الگوریتم‌های هوش مصنوعی قادر به جمع‌آوری و پردازش داده‌ها از منابع مختلف متعدد برای کمک به تصمیم‌گیری، به ویژه در موقعیت‌های پر استرس هستند.

در بسیاری از شرایط، سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند به سرعت و کارآمد یک موقعیت را تحلیل کنند و بهترین تصمیم را در یک موقعیت بحرانی بگیرند.

همچنین می‌تواند تعصب‌هایی را که ممکن است با ورودی‌های انسانی همراه باشد، خنثی کند، با این اخطار که هوش مصنوعی ممکن است هنوز درک کاملی از نگرانی‌های اخلاقی انسان نداشته باشد و این خطر وجود دارد که هوش مصنوعی از سوگیری‌هایی که ممکن است در مواد موجود در پایگاه داده وجود داشته باشد، درس بگیرد.

با این حال، تصمیم‌گیری تحت فشار بخش مهمی از عضویت در خدمات است و هوش مصنوعی و انسان‌ها می‌توانند با هم کار کنند تا این فرآیند را آسان‌تر کنند.

ترکیبی از درک اخلاقی انسان ها و توانایی های تحلیلی سریع هوش مصنوعی می تواند روند تصمیم گیری را سرعت بخشد.

پردازش و تحقیق داده ها

پیشینه هوش مصنوعی و کاربردهای نظامی آن
پیشینه هوش مصنوعی و کاربردهای نظامی آن

در بسیاری از موارد، پردازش حجم زیادی از داده ها می تواند بسیار وقت گیر باشد.

هوش مصنوعی می تواند برای فیلتر کردن سریع داده ها و انتخاب ارزشمندترین اطلاعات مفید باشد.

همچنین می تواند به گروه بندی اطلاعات از مجموعه داده های مختلف کمک کند.

این می تواند به پرسنل نظامی اجازه دهد تا الگوها را به طور مؤثرتری شناسایی کنند، نتیجه گیری دقیق تری داشته باشند و بر اساس تصویر کامل تری از وضعیت، برنامه های عملی ایجاد کنند.  

همچنین می‌توان از هوش مصنوعی برای فیلتر کردن مقادیر زیادی از محتوای اخبار و رسانه‌های اجتماعی به منظور کمک به شناسایی اطلاعات جدید استفاده کرد.

این به تحلیلگران این امکان را می‌دهد که در زمان با حجم زیاد محتوا صرفه‌جویی کنند.

سیستم های هوش مصنوعی همچنین می توانند اطلاعات تکراری و همچنین اطلاعات نادرست را حذف کنند.

این می تواند فرآیند تحقیق را بهینه کند و به تحلیلگران کمک کند تا یک کار را سریعتر و دقیق تر به پایان برسانند و همچنین باز هم خطای انسانی را کاهش دهند. 

شبیه سازی مبارزه

مفیدترین کاربردهای نظامی هوش مصنوعی

نرم افزار شبیه سازی آموزش نظامی مدتی است که در ارتش ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد.

این مهندسی سیستم، مهندسی نرم افزار و علوم کامپیوتر را به منظور ساخت مدل های دیجیتالی که سربازان را با سیستم های رزمی مستقر در طول عملیات آماده می کند، ترکیب می کند.

به عبارت ساده‌تر، نرم‌افزار شبیه‌سازی آموزش نظامی در اصل یک «بازی جنگی» مجازی است که برای آموزش سربازان استفاده می‌شود. 

این نرم افزار تقریباً برای هر چیزی از مدل های ریاضی گرفته تا استراتژی های شبیه سازی مورد استفاده در محیط های غیر جنگی قابل استفاده است.

به نوبه خود، این امر سربازان را برای موقعیت های واقعی بهتر آماده می کند. این شبیه‌سازی‌ها می‌توانند مأموریت‌ها و وظایف واقعی را برای سربازان فراهم کنند تا اطمینان حاصل شود که آنها قبل از اعمال مهارت‌های خود در موقعیت‌های واقعی، بیشترین تجربه ممکن را به دست می‌آورند. 

یکی از مهمترین جزئیات در مورد شبیه سازی مبارزه این است که بسیار ایمن تر از واقعیت است.

بسیاری از تلفات ممکن است از آموزش با سلاح‌ها و موقعیت‌های واقعی رخ دهد. این به سربازان اجازه می‌دهد تا بهترین شبیه‌سازی واقعیت‌های جنگ را بدون در معرض خطر بودن تجربه کنند.

این واقعیت‌های مجازی می‌توانند به سربازان در درک نحوه برخورد با کلون‌های سلاح‌ها مانند همتایان واقعی خود، تصمیم‌گیری در موقعیت‌های استرس‌زا و همچنین کار با هم تیمی‌های خود کمک کنند.

نرم افزارهای آموزشی می توانند سربازان را برای تقریباً هر چیزی آماده کنند و در دراز مدت آنها را نجات دهند.

شبیه‌سازی مبتنی بر هوش مصنوعی نه تنها می‌تواند سربازان را آموزش دهد، بلکه می‌تواند برنامه‌های آموزشی را شخصی‌سازی کند و همچنین ارزیابی‌های منصفانه‌ای انجام دهد تا تنظیمات آتی در برنامه‌ها انجام شود.

شبیه سازی مبارزه همچنین می تواند به دلیل کارآمدتر بودن در انجام وظایف خاص نسبت به انسان، در زمان و هزینه صرفه جویی کند.

شناسایی هدف

هوش مصنوعی می‌تواند به تشخیص دقیق‌تر هدف در محیط‌های جنگی کمک کند.

هوش مصنوعی می تواند توانایی سیستم هایی مانند این را برای شناسایی موقعیت اهداف خود بهبود بخشد.

همچنین می‌تواند به نیروهای دفاعی اجازه دهد تا با بررسی گزارش‌ها، اسناد، اخبار و سایر اشکال اطلاعات، تجمیع و تجزیه و تحلیل این منابع را بسیار سریع‌تر از توانایی انسان به درک دقیقی از یک منطقه عملیاتی دست یابند.

سیستم‌های هوش مصنوعی توانایی پیش‌بینی رفتار دشمن، پیش‌بینی آسیب‌پذیری‌ها، شرایط آب و هوایی و محیطی، ارزیابی استراتژی‌های ماموریت و پیشنهاد طرح‌های کاهش را دارند.

این می تواند در زمان و منابع انسانی صرفه جویی کند و سربازان را یک قدم جلوتر از اهداف خود قرار دهد.

نظارت بر تهدید

مفیدترین کاربردهای نظامی هوش مصنوعی

نظارت بر تهدید، و همچنین آگاهی از وضعیت، از عملیات‌هایی استفاده می‌کند که اطلاعات را به دست می‌آورند و تجزیه و تحلیل می‌کنند تا به بسیاری از فعالیت‌های نظامی مختلف کمک کنند.

سیستم های بدون سرنشینی وجود دارند که می توانند از راه دور کنترل شوند یا در یک مسیر از پیش محاسبه شده ارسال شوند.

این سیستم ها از هوش مصنوعی برای کمک به پرسنل دفاعی در نظارت بر تهدیدها و در نتیجه استفاده از آگاهی موقعیتی آنها استفاده می کنند.

در این مواقع می توان از پهپادهای مجهز به هوش مصنوعی نیز استفاده کرد.

آنها می توانند مناطق مرزی را رصد کنند، تهدیدها را شناسایی کنند و به تیم های واکنش هشدار دهند.

علاوه بر این، آنها می توانند امنیت پایگاه های نظامی را تقویت کنند و همچنین ایمنی سربازان را در نبرد افزایش دهند.

امنیت سایبری

حتی سیستم‌های نظامی بسیار امن نیز می‌توانند در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیر باشند، که در آن هوش مصنوعی می‌تواند کمک بزرگی باشد.

حملات می توانند اطلاعات طبقه بندی شده را در معرض خطر قرار دهند و همچنین به طور کلی به یک سیستم آسیب وارد کنند که می تواند پرسنل نظامی را به خطر بیندازد و ماموریت را به خطر بیندازد.

هوش مصنوعی این توانایی را دارد که از برنامه ها، داده ها، شبکه ها و رایانه ها در برابر افرادی که مجاز به دسترسی به آنها نیستند محافظت کند.

هوش مصنوعی همچنین مهارت مطالعه الگوهای حملات سایبری و شکل‌دهی استراتژی‌های حفاظتی برای مبارزه با آنها را دارد.

این سیستم ها می توانند کوچکترین رفتارهای حملات بدافزار را خیلی قبل از ورود به شبکه تشخیص دهند.  

همانطور که در بسیاری از زمینه های دیگر، هوش مصنوعی پیشرفته تاثیر متفاوتی بر امنیت سایبری دارد .

عملکردهایی مانند توانایی نوشتن بدافزار ممکن است هوش مصنوعی را در دست بازیگران بد خطرناک کند، اما هوش مصنوعی همچنین می تواند به شناسایی و کاهش این تهدیدها کمک کند.

در اصل، ارتش از هوش مصنوعی برای مقابله با دشمنانی که ممکن است به هوش مصنوعی نیز دسترسی داشته باشند، استفاده می کند.

این بدان معناست که برای ارتش دسترسی به پیشرفته‌ترین و مناسب‌ترین راه‌حل‌های امنیت سایبری هوش مصنوعی برای ایمن ماندن در میان چشم‌انداز دائماً در حال تحول خطرات امنیت سایبری مبتنی بر هوش مصنوعی ضروری است.

حمل و نقل

مفیدترین کاربردهای نظامی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی قادر است در حمل و نقل مهمات، کالاها، تسلیحات و نیروها نقش داشته باشد.

لجستیک و حمل و نقل این چیزها به وضوح برای موفقیت عملیات نظامی حیاتی است.

هوش مصنوعی می تواند هزینه های حمل و نقل را کاهش دهد و نیاز به نیروی انسانی را کاهش دهد، برای مثال، با ترسیم کارآمدترین مسیر برای سفر در شرایط فعلی. همچنین می تواند مشکلات ناوگان نظامی را از قبل شناسایی کند تا کارایی عملکرد آنها را افزایش دهد.

از آنجایی که ترکیبی از نوآوری در بینایی کامپیوتر و تصمیم‌گیری مستقل در طول زمان همچنان وسایل نقلیه خودران را به استفاده رایج در فضای تجاری نزدیک‌تر می‌کند، این فناوری ممکن است در زمینه نظامی نیز مفید باشد.

مراقبت از مصدوم و تخلیه

از آنجایی که سربازان و پزشکان باید در موقعیت‌های پر استرس تصمیم بگیرند، هوش مصنوعی می‌تواند در مواقعی که یکی از نیروهای همکار ممکن است به کمک نیاز داشته باشد، به آنها کمک کند.

این نوع هوش مصنوعی از یک الگوریتم و پایگاه داده پزشکی بزرگ استفاده می کند که قادر به دسترسی به داده های حاوی موارد تروما پزشکی است که شامل تشخیص ها، مجموعه علائم حیاتی، داروهای داده شده، درمان ها و پیامدها می شود.

سپس این داده ها را با اطلاعات وارد شده به صورت دستی ترکیب می کند تا نشانه ها، هشدارها و پیشنهادهایی برای درمان ارائه دهد.

این وضعیت دیگری است که در آن هوش مصنوعی برای عملکرد مؤثر به راهنمایی انسانی نیاز دارد.

در حالی که هوش مصنوعی بدون ملاحظات عاطفی به عنوان مانع توصیه می کند، انسان ها باید از توانایی های عاطفی خود برای تصمیم گیری مناسب استفاده کنند که این توصیه ها را در نظر بگیرد.

هوش مصنوعی برای تصمیم گیری پزشکی واجد شرایط نیست، اما می تواند تجزیه و تحلیل سریعی را ارائه دهد تا به انسان ها اطلاعات بیشتری بدهد تا تصمیمات خود را بر اساس آن قرار دهند.

مفیدترین کاربردهای نظامی هوش مصنوعی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا