سلامتسلامت روان

مصرف حشیش و مشکلات متعدد سلامتی

مصرف حشیش و مشکلات متعدد سلامتی -یک مطالعه که ژنوم بیش از 1 میلیون نفر را تجزیه و تحلیل کرد، فاکتورهای ژنتیکی مرتبط با اختلال مصرف حشیش و ارتباط بالقوه آن با مسائل روانپزشکی، سوء مصرف مواد و خطر سرطان ریه را کشف کرد و اهمیت درک پیامدهای ماری جوانا برای سلامتی را برجسته کرد.

مصرف حشیش و مشکلات متعدد سلامتی
مصرف حشیش و مشکلات متعدد سلامتی

مطالعه جامعی که توسط محققان دانشگاه ییل انجام شد و شامل تجزیه و تحلیل ژنوم بیش از یک میلیون نفر بود، بینش جدیدی در مورد بیولوژی اختلال مصرف حشیش ارائه کرده است.

 این مطالعه همچنین به بررسی ارتباط آن با شرایط مختلف روانپزشکی، تمایل به سوء مصرف مواد دیگر مانند تنباکو و افزایش احتمال ابتلا به سرطان ریه مرتبط با مصرف حشیش می پردازد.

برای این مطالعه، محققان مجموعه‌ای از انواع ژنتیکی ژنومی را در افراد از چندین گروه اجدادی که در برنامه میلیون کهنه سرباز وزارت امور کهنه‌سربازان ایالات متحده، یکی از بزرگترین پایگاه‌های اطلاعاتی ژنتیکی جهان، ثبت‌نام کرده بودند، بررسی کردند و اطلاعات اضافی را از چندین پایگاه داده ژنومی دیگر ترکیب کردند.

 آنها توانستند ده ها گونه ژنتیکی مرتبط با اختلال مصرف حشیش و انواع مسائل رفتاری و سلامت مرتبط با اختلال مصرف حشیش را شناسایی کنند.

آشنایی با خطرات مصرف ماری جوانا

این مطالعه به رهبری دانیل لوی، استادیار روانپزشکی، و جوئل گلرنتر، پروفسور روانپزشکی صندوق بنیاد و استاد ژنتیک و علوم اعصاب، در 20 نوامبر در مجله Nature Genetics منتشر شد .

Levey، نویسنده اصلی این مطالعه گفت: هنگامی که ما بیولوژی اختلال مصرف حشیش را درک کنیم، می توانیم اختلالات مرتبط را بهتر درک کنیم و مردم را از خطرات مرتبط با مصرف ماری جوانا آگاه کنیم.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، ماری جوانا رایج ترین ماده مخدر غیرقانونی فدرال در ایالات متحده است که بیش از 48 میلیون نفر (18 درصد آمریکایی ها) حداقل یک بار در سال 2019 از آن استفاده می کنند.

 تحقیقات قبلی نشان داده است که تقریباً یک سوم افرادی که از ماری جوانا استفاده می‌کنند دچار اختلال مصرف حشیش می‌شوند، که به عنوان یک الگوی مشکل‌ساز مصرف حشیش که منجر به اختلال یا ناراحتی قابل توجه بالینی می‌شود، تعریف می‌شود.

عوامل ژنتیکی و خطرات سلامتی مرتبط با مصرف شاهدانه

یافته های جدید بینش هایی را در مورد عوامل ژنتیکی که زمینه ساز این پدیده و سایر خطرات بالقوه مرتبط با سلامت هستند، ارائه می دهد.

به عنوان مثال، آنها دریافتند که انواع ژن هایی که برای سه نوع گیرنده مختلف روی نورون ها رمزگذاری می کنند، با افزایش خطر ابتلا به اختلال مصرف حشیش مرتبط هستند.

و آنها دریافتند که این گونه های مرتبط با اختلال مصرف حشیش با ایجاد سرطان ریه نیز مرتبط است.

 با این حال، نویسندگان اضافه کردند که باید کار بیشتری برای جداسازی اثرات مصرف تنباکو و سایر عوامل محیطی بر تشخیص سرطان از مصرف ماری جوانا انجام شود.

گلرنتر گفت: “این بزرگترین مطالعه ژنومی در مورد اختلال مصرف حشیش است که تا کنون انجام شده است و از آنجایی که ایالت های بیشتری استفاده از ماری جوانا را قانونی یا غیرقانونی می کنند، چنین مطالعاتی می تواند به ما در درک خطرات بهداشت عمومی که همراه با افزایش مصرف آن است کمک کند.”

مصرف حشیش و مشکلات متعدد سلامتی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا