هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چگونه اقتصاد را بازتعریف خواهد کرد

در این مقاله، دکتر نکتی دمیر، متخصص هوش مصنوعی Toptal، هوش مصنوعی شیطانی داستان های علمی تخیلی را پشت سر می گذارد تا در مورد هوش مصنوعی پیش بینی مبتنی بر الگوریتم فعلی، اقتصاد هوش مصنوعی و مزایای اقتصادی هوش مصنوعی بحث کند.

همه جا اخبار مربوط به هوش مصنوعی (AI) را می بینیم. گاهی اوقات، ما هیجانی را در مورد مزایای هوش مصنوعی می بینیم، و گاهی اوقات مقالاتی را می بینیم که در مورد اینکه چگونه هوش مصنوعی شغل ما را جایگزین یا نابود می کند، صحبت می کند.

ما همچنین مقالاتی را می بینیم که در مورد چگونگی نابودی بشریت توسط هوش مصنوعی صحبت می کنند.

در این مقاله به هوش عمومی مصنوعی یا هوش مصنوعی شیطانی که می‌خواهد بشریت را نابود کند، نمی‌پردازم .

 در عوض، من بر روی هوش مصنوعی فعلی تمرکز خواهم کرد، که بیشتر مبتنی بر الگوریتم‌هایی است که می‌توانند پیش‌بینی کنند، و درباره اقتصاد هوش مصنوعی و اینکه چگونه پذیرش آن ممکن است بر تجارت تأثیر بگذارد، بحث می‌کنم.

محتوای این مقاله به شدت تحت تأثیر دو کتابی است که من توصیه می کنم: ماشین های پیش بینی: اقتصاد ساده هوش مصنوعی و انسان + ماشین: تصور مجدد کار در عصر هوش مصنوعی .

این مقاله به سه بخش اصلی تقسیم می شود:

  • در کتاب The Evolution of Technology به طور خلاصه به گذشته و شباهت های آن به عصر هوش مصنوعی می پردازم.
  • که درAI Economics: Strategy and Business Models، در مورد اینکه چگونه داشتن دقت پیش‌بینی بالاتر ممکن است بر استراتژی‌ها و مدل‌های کسب‌وکار تأثیر بگذارد، بحث خواهم کرد.
  • که درHuman and AI Interaction، در مورد اینکه چگونه انسان ها می توانند هوش مصنوعی را تکمیل کنند و چگونه هوش مصنوعی می تواند تلاش های انسان را تکمیل کند، بحث خواهم کرد.

تکامل فناوری

من می‌خواهم شباهت‌های بین برخی از رویدادهای تاریخی را که شبیه به نحوه تفکر ما از هوش مصنوعی امروزی است، مورد بحث قرار دهم و مثال‌هایی از این که چگونه استفاده گسترده از یک فناوری خاص ذهنیت ما را تغییر داد، ارائه کنم.

می‌خواهم بررسی کنم که چگونه از حساب پایه به شرکت‌های تخصصی توسعه هوش مصنوعی رسیدیم .

عصر کامپیوترهای الکترونیکی

کاری که کامپیوترها به بهترین نحو انجام می دهند، محاسبات است.

قبل از رایانه‌هایی که اکنون می‌شناسیم، اصطلاح «کامپیوتر» برای افرادی استفاده می‌شد که محاسبات تحت اللفظی انجام می‌دادند، که اکنون آن را « کامپیوتر انسانی » می‌نامیم.

با پیشرفت های فناوری، محاسبات ارزان تر و سریع تر شد و ما شروع کردیم به همه چیز از نظر حسابی فکر کنیم.

عکاسی مثال خوبی است – از نظر تاریخی، اصلاح یا اعمال جلوه های بصری روی عکس ها یک واکنش شیمیایی بود.

با این حال، اکنون از الگوریتم‌هایی استفاده می‌کنیم که از طریق مجموعه‌های نرم‌افزاری برای همه قابل دسترسی است تا به‌طور ریاضی افکت‌ها را روی عکس‌ها اعمال کنیم.

این یک مثال عالی از نحوه تفکر ما در هنگام کاهش هزینه یک کالا یا خدمات است. ما شروع به فکر کردن در مورد چگونگی حل مشکلات فعلی خود با استفاده از این فناوری جدید می کنیم.

برای هوش مصنوعی هم همینطور است. مزایای هوش مصنوعی برای تعداد فزاینده ای از صنایع و افراد قابل دسترسی است زیرا هزینه استفاده از هوش مصنوعی کاهش می یابد.

عصر اینترنت

هنگامی که استفاده از اینترنت رایج شد، باعث کاهش هزینه های عظیم در بسیاری از جنبه های صنایع مختلف شد.

هزینه توزیع کالاها و خدمات ارزان‌تر شد و این امر باعث تولد صنعت تجارت الکترونیک شد .

شرکت ها استراتژی های خود را تغییر دادند و یا زنده ماندند یا مردند.

هنگامی که هزینه یک کالا یا خدمات کاهش می یابد، ما بیشتر از آن استفاده می کنیم.

ما همچنین می توانیم این الگو را به صورت آنلاین مشاهده کنیم. کاهش قیمت طرز فکر ما را تغییر می دهد و کل صنایع را به صورت آنلاین جابجا می کنیم.

به موتورهای جستجو فکر کنید: ما دیگر از دایره المعارف ها برای جستجوی اطلاعات استفاده نمی کنیم، بلکه تقریباً به طور انحصاری از گوگل یا سایر موتورهای جستجو استفاده می کنیم.

عصر هوش مصنوعی

هزینه هوش مصنوعی هم از نظر قدرت محاسباتی و هم از نظر ابزار ارزان تر می شود.

هر ابزار یا کتابخانه جدید به توسعه دهندگان یادگیری ماشین کمک می کند تا زمان کمتری را برای مشکلات پیش بینی صرف کنند.

افزایش استفاده از محاسبات GPU نیز کاهش هزینه هوش مصنوعی را نشان می دهد.

کاهش هزینه هوش مصنوعی طرز تفکر ما را تغییر می دهد، به این معنی که ما اکنون به مشکلات مختلف به عنوان مشکلات پیش بینی فکر می کنیم.

پیش‌بینی فروش برای سه ماهه آینده یک شرکت یک مشکل پیش‌بینی آشکار است، اما توسعه یک خودروی خودران ۱۵ سال پیش یک مشکل پیش‌بینی نبود.

سپس، ما قبلاً از وسایل نقلیه خودمختار در محیط‌های کنترل‌شده مانند کارخانه‌ها استفاده می‌کردیم، جایی که می‌توان وسیله نقلیه را با استفاده از if-elseشرایط برنامه‌نویسی برنامه‌ریزی کرد.

تغییر طرز فکر و نگاه کردن به این مسئله به عنوان یک مشکل پیش‌بینی به مهندسان کمک کرد تا خودروهای خودران را برای استفاده مصرف‌کنندگان توسعه دهند.

اساساً، یک مهندس به هوش مصنوعی آموزش داد که انسان در شرایط مختلف چه کاری انجام می‌دهد، و این امکان توسعه نرم‌افزاری را فراهم کرد که به رانندگان اجازه می‌دهد تا هزاران (به جای صدها) مایل از اتومبیل‌های خودران استفاده کنند.

هوش مصنوعی یاد گرفت که یک انسان چه کاری انجام خواهد داد و شروع به پیش‌بینی آنچه که باید انجام دهد را آغاز کرد – یک مورد کلاسیک از تفکر در مورد یک مشکل از نظر پیش‌بینی.

مزایای اقتصادی هوش مصنوعی

اقتصاد هوش مصنوعی: استراتژی و مدل های کسب و کار

اقتصاد هوش مصنوعی: استراتژی و مدل های کسب و کار
اقتصاد هوش مصنوعی: استراتژی و مدل های کسب و کار

در اینجا یک سوال کلیدی وجود دارد: آیا هوش مصنوعی بر استراتژی ها و مدل های تجاری شرکت ها تأثیر می گذارد؟

اگر شما فقط به هوش مصنوعی به عنوان یک ابزار پیش بینی تصمیم گیری فکر می کنید، ممکن است مشخص نباشد که چگونه بر استراتژی خالص تأثیر می گذارد، اما اگر هوش مصنوعی را به عنوان ابزاری پیش بینی کنید که می تواند با دقت بالا پیش بینی کند، این چشم انداز ممکن است تغییر کند.

خود استراتژی ها یک تصویر عالی از این موضوع در ماشین‌های پیش‌بینی: اقتصاد ساده هوش مصنوعی وجود دارد .

هنگامی که ما از آمازون کالاها را خرید و خریداری می کنیم، بسته ها را به دفتر یا خانه ما ارسال می کند – روش خرید و سپس ارسال.

آمازون همچنین دارای یک موتور توصیه است که هنگام حرکت در سایت مواردی را توصیه می کند.

ما همه اقلام توصیه شده را نمی خریم، اما آمازون حداقل اقلامی را توصیه می کند که ممکن است به آنها علاقه مند باشیم. بیایید فرض کنیم که آمازون شروع به پیش بینی آنچه شما خواهید خرید با دقت بالا می کند.

اگر شروع به خرید 80 درصد از اقلام توصیه شده کنید، ممکن است آمازون تصمیم بگیرد که اقلام را حتی قبل از خرید آنها بفرستد—بیایید این را حمل و نقل و سپس خرید بنامیم.

این یک تغییر آشکار در استراتژی کسب و کار است زیرا، زمانی که اقلام به خانه شما رسید، ممکن است 20٪ از اقلام را پس بگیرید، و مدل‌سازی فعلی قیمت آمازون بر اساس این فرض نیست.

شاید آمازون تصمیم بگیرد هفته ای یک بار کامیونی را برای جمع آوری اقلام برگشتی به شهر شما بفرستد، و این به طور کامل نحوه شارژ کارت اعتباری شما، نحوه بسته بندی اقلام و نحوه رسیدگی به اقلام برگشتی را تغییر می دهد.

تمام این تغییر استراتژی از مزایای هوش مصنوعی است که دقت پیش‌بینی بالاتری دارد.

من معتقدم که می‌توانیم آزمایش‌های فکری بیشتری مانند این را با فکر کردن به اینکه چه اتفاقی می‌افتد اگر هوش مصنوعی بتواند با دقت بالاتری پیش‌بینی کند و کارها را ارزان‌تر کند، دنبال کنیم.

تعامل انسان و هوش مصنوعی

تعامل انسان و هوش مصنوعی در آینده چگونه تکامل خواهد یافت؟ آیا ما رقابت خواهیم کرد یا با هم کار خواهیم کرد؟

من با نگاهی به Human + Machine: Reimagining Work in the Age of AI روی این سؤالات تمرکز خواهم کرد .

به گفته نویسندگان، سناریوهایی وجود خواهد داشت که در آن انسان ها هوش مصنوعی را تکمیل می کنند و سناریوهایی که در آن هوش مصنوعی انسان ها را تکمیل می کند.

انسان ها می توانند هوش مصنوعی را در سه زمینه تکمیل کنند: آموزش ، توضیح و حفظ .

آموزش مدل های هوش مصنوعی

برای انجام پیش‌بینی، هوش مصنوعی به داده‌هایی برای یادگیری نیاز دارد . به این مرحله آموزش می گویند .

در آینده، ما ممکن است نمایندگان آموزشی داشته باشیم که به طور انحصاری بر آموزش هوش مصنوعی بر اساس الزامات یک تجارت خاص متمرکز شوند.

اگر یک کارخانه است، یک عامل آموزشی می تواند مسئول آموزش یک ربات باشد. اگر یک تجارت الکترونیکی است، یک عامل آموزشی می تواند مسئول جمع آوری داده های تاریخی باشد.

مزایای اقتصادی هوش مصنوعی

توضیح نتایج حاصل از هوش مصنوعی

ما باید بدانیم که چگونه و چرا هوش مصنوعی پاسخی خاص به یک مشکل خاص ارائه می دهد.

به طور کلی، ما با یک مبادله بین توضیح پذیری و دقت هوش مصنوعی روبرو هستیم. روش‌های هوش مصنوعی جعبه سیاه نسبت به روش‌هایی که به راحتی قابل توضیح هستند، دقت بیشتری دارند.

حتی اگر ابزارهایی برای توضیح اینکه چرا هوش مصنوعی جعبه سیاه پیش بینی خاصی انجام داده است، توسعه یافته است، ممکن است به یک نقش شغلی نیاز داشته باشیم که بتواند نتایج هوش مصنوعی را درک و توضیح دهد.

حفظ و نظارت بر سیستم های هوش مصنوعی مستقر شده

ما باید مطمئن باشیم که هوش مصنوعی طبق انتظار عمل می کند. در سال 2015، یک ربات در کارخانه فولکس واگن یک کارگر را گرفت و به طرز مرگباری او را له کرد.

ما ممکن است به نقش‌هایی نیاز داشته باشیم که مسئولیت آن اطمینان از عملکرد سیستم‌های هوش مصنوعی همانطور که انتظار می‌رود باشد.

هوش مصنوعی انسان ها را تکمیل می کند

پتانسیل هوش مصنوعی به انسان‌ها «قدرت‌های فوق‌العاده» می‌دهد، زیرا هوش مصنوعی پیش‌بینی‌ها را سریع‌تر و دقیق‌تر از انسان‌ها انجام می‌دهد و ما می‌توانیم از این دانش استفاده کنیم.

این ابرقدرت‌ها به یک موقعیت یا اقدام معین ارزش می‌افزایند – یکی از مزایای کلیدی هوش مصنوعی.

مزایای اقتصادی هوش مصنوعی

تقویت توانایی های انسانی

ابزارهای هوش مصنوعی به انسان ها کمک می کنند تا توانایی های خود را افزایش دهند.

در Human + Machine: Reimagining Work in the Age of AI ، نویسندگان از نمونه نرم افزار Dreamcatcher Autodesk استفاده می کنند که از الگوریتم های ژنتیک برای تکرار در طرح های ممکن استفاده می کند.

یک طراح می خواهد با کمک این ابزار صندلی سبک، ارزان و قوی طراحی کند. هوش مصنوعی طرح هایی را بر اساس معیارهای داده شده ایجاد می کند و نتایج را به طراح می دهد.

سپس طراح یکی از طرح ها را انتخاب می کند و از خلاقیت آن ها برای افزودن نکات تکمیلی استفاده می کند.

این شبیه کمکی است که رایانه‌ها در عصر رایانه به ما ارائه می‌کردند – فقط در سطح جدید و هیجان‌انگیزی از ظرفیت از نظر نوع چیزهایی که هوش مصنوعی می‌تواند به آنها کمک کند.

تعامل با محصولات و خدمات هوش مصنوعی

هوش مصنوعی می تواند با تعامل با مردم به عنوان یک دستیار مفید عمل کند. الکسای آمازون، گوگل هوم و سیری اپل نمونه های برجسته ای از این نوع عامل هوش مصنوعی تعاملی هستند.

از آنجایی که این عوامل با هر تکرار بهبود می‌یابند، ما بیشتر از آنها استفاده می‌کنیم، و آنها بخشی از زندگی ما می‌شوند، مانند یک نسخه داخلی از کاری که با تلفن‌های هوشمند خود در فضای باز انجام می‌دهیم.

آن عوامل به عنوان دستیاران خصوصی ما عمل می کنند و توانایی های ما را تکمیل می کنند.

تقویت انسان در کف کارخانه و فراتر از آن

نمونه هایی از تقویت فیزیکی با سوخت هوش مصنوعی را می توان در کارخانه ها یافت.

اگرچه بسیاری از کارخانه‌ها در حال حاضر توسط روبات‌ها اداره می‌شوند، اما اصولاً سیستم‌های مبتنی بر قوانین هستند و برای ایمنی در قفس قرار می‌گیرند.

ربات‌ها می‌توانند به عنوان همکار به انسان‌ها کمک کنند و می‌توانند به گونه‌ای طراحی شوند که هنگام حرکت آزادانه و کار در کارخانه به مردم آسیب نرسانند.

مزایای هوش مصنوعی بیشتر از معایب است

اگرچه برخی ادعا می کنند که کارگران انسانی در آینده به دلیل کارایی اتوماسیون کنار گذاشته خواهند شد، مارکوس شفر، مدیر ارشد فناوری توسعه و تدارکات در گروه مرسدس بنز، می گوید: “ما از تلاش برای به حداکثر رساندن اتوماسیون دور می شویم. مردم دوباره سهم بیشتری در فرآیندهای صنعتی دارند.»

فن‌آوری‌های جدید تغییرات چشمگیری را در نحوه انجام کارها به وجود می‌آورند، اما اختراع گاوآهن نیازی به کارگران مزرعه‌دار را از بین نبرد، و همچنین اختراع رایانه نیاز به ریاضیدانان را برطرف نکرد.

مانند همه انقلاب‌های تکنولوژیکی، از ظهور هوش مصنوعی برای کمک به بشریت برای رسیدن به یک الگوی جدید استفاده می‌شود، نه برای جایگزینی کامل آن.

مزایای اقتصادی هوش مصنوعی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا