فناوری

مترسک لیزری راه حل قرن 21 برای یک مشکل باستانی

مترسک لیزری راه حل قرن 21 برای یک مشکل باستانی -دانشمندان سلاح جدیدی برای مبارزه با پرندگان آسیب‌رسان به محصولات تولید کرده‌اند: فناوری که آن‌ها آن را «مترسک لیزری» می‌نامند.

برخلاف روش‌های مرسوم برای محافظت از محصولات در برابر پرندگان مهاجم، این گزینه غیرکشنده با تکنولوژی بالا بسیار موثر و ارزان‌تر از گزینه‌های فعلی است.

مترسک های لیزری چگونه کار می کنند؟

هنگام محافظت از محصولات در برابر پرندگان مهاجم، کشاورزان اغلب به تکنیک های گران قیمت و دست و پا گیر متوسل می شوند.

 این سیستم‌ها شامل سیستم‌هایی هستند که از صدای بلند یا صداهای دیگر برای تعقیب پرندگان استفاده می‌کنند، و همچنین گشت‌های سرنشین دار که از سگ‌ها و روش‌های دیگر برای دور نگه داشتن محصولات زراعی از کلاغ‌ها استفاده می‌کنند.

 متأسفانه، روش اول برای افراد محلی ساکن در نزدیکی مزرعه مختل است، که می توانند چندین بار در روز صدای ضربات بلند را بشنوند، در حالی که گشت های سرنشین دار نیروی کار و هزینه بر هستند و به طور چشمگیری ارزش آنها را کاهش می دهند.

در برخی موارد، کشاورزان به گزینه های کشنده مانند سموم متوسل می شوند.

 اما این گزینه ها می توانند عواقب قابل توجهی برای خاک و محیط محلی نیز داشته باشند.

دانشمندان دانشگاه فلوریدا و دانشگاه رود آیلند با امید به ارائه گزینه بهتر، ایده مترسک های لیزری را به پایان رساندند.

 آنها امیدوار بودند که سیستم‌های لیزری که به صورت استراتژیک در اطراف محصولات آسیب‌پذیر قرار می‌گیرند می‌توانند به اندازه‌ای در پرندگان اختلال ایجاد کنند که باعث شود آن‌ها به طور کلی مزرعه را رها کنند.

مترسک لیزری راه حل قرن 21 برای یک مشکل باستانی

کاترین سیوینگ، پروفسور اکولوژی و حفاظت از حیات وحش در دانشگاه فلوریدا و یکی از نویسندگان این مطالعه که طرح‌های خود را برای استفاده از مترسک‌های لیزری تشریح می‌کند، توضیح داد : «تولیدکنندگان به اثرات بزرگ برای قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه نیاز دارند .

 “اگر آنها بتوانند هر کدام 300 تا 500 دلار برای لیزر برای محافظت از میدان های بزرگ به مدت 1 تا 3 هفته به جای گزینه های گران تر مانند استخدام افراد برای گشت زنی با سگ، شاهین یا تفنگ هزینه کنند، لیزر مفید خواهد بود.”

آزمایش‌ها ثابت می‌کنند که لیزرها در بازدارندگی کلاغ‌ها بسیار مؤثر هستند

تیم Sieving برای آزمایش سیستم پیشنهادی خود، ذرت شیرین را به دلیل زمان رسیدن کوتاه آن به عنوان محصول مورد نظر خود انتخاب کردند.

 کشاورزان این را “پنجره آسیب پذیری” می نامند و با ذرت شیرین، این پنجره تنها چند روز از هر چرخه رشد باقی می ماند.

Sieving توضیح داد: «پرندگان فقط در مرحله رسیدگی کوتاه (به نام مرحله شیردوشی) به ذرت شیرین حمله می کنند و فقط 5 تا 10 روز طول می کشد.

 بنابراین، به محض رسیدن، برداشت آغاز می شود.

 بنابراین، در ذرت شیرین، محافظت نیازی به مدت طولانی ندارد.

آنها توضیح می دهند که این بسیار مهم است زیرا قرار گرفتن در معرض مکرر در طول هفته ها یا ماه ها می تواند باعث شود پرندگان نسبت به مترسک های لیزری حساس شوند و به طور کلی آنها را نادیده بگیرند.

سپس، تیم دو مزرعه مصنوعی ذرت ایجاد کرد. مزرعه چوبی شامل خوشه‌های ذرت در حال رسیده بود که به چوب‌ها متصل شده و در فواصل متفاوتی از لیزر قرار می‌گرفتند، در حالی که «میدان طبیعی» شامل ساقه‌های ذرت واقعی بود که از دانه‌ها در قلم پرواز رشد می‌کردند.

در نهایت، مترسک‌های لیزری و درمان‌های کنترل در روزهای متناوب در یک دوره پنج روزه مورد استفاده قرار گرفتند و به محققان این امکان را می‌دادند که پاسخ پرندگان را به قرار گرفتن در معرض لیزر مکرر ارزیابی کنند.

Sieving گفت: «ما آزمایش‌های چوب را برای افزایش حجم نمونه برای نتایج قوی‌تر طراحی کردیم.

 ذرت طبیعی طی چند هفته بالغ می‌شود، اما پس از آن فقط دو هفته برای پرندگان جذاب است – بنابراین محصول کاشته شده ما حجم نمونه کافی را به ما نمی‌دهد.

 با آزمایش ذرت چوبی، می‌توانیم اثرات در مقیاس کوچک را مطالعه کرده و اندازه نمونه‌ها را افزایش دهیم.»

همانطور که انتظار می رفت، لیزرها این ترفند را انجام دادند و پرندگان را با محدوده پوششی تا حدود 20 متر تعقیب کردند.

Sieving گفت: «به نظر می‌رسد لیزرها به خوبی کار می‌کنند – پرندگان شگفت‌انگیز هستند که مزارع را با لیزر ترک می‌کنند، و این آسیب در مراحل شیردوشی را تا بیش از 20 درصد کاهش می‌دهد».

یکی از نتایج جالب، اختلاف بین آزمایش‌های طبیعی و آزمایش‌های چوب بود، زیرا آزمایش‌های چوب در بازدارندگی پرندگان بسیار کمتر از آزمایش‌های طبیعی مؤثر بودند.

 الک حدس زد که تفاوت اصلی به استحکام چوب برمی‌گردد، برخلاف ساقه‌های ذرت ضعیف‌تر که پرندگان واقعاً در یک مزرعه با آن‌ها مواجه می‌شوند.

پروفسور توضیح داد: «چوبه‌هایی که ما ذرت را روی آن‌ها ارائه کردیم، محکم بودند و پرندگان احتمالاً می‌توانستند نشسته و از ذرت تغذیه کنند، در حالی که گاهی اوقات از لایه لیزر اجتناب می‌کنند.

 با این حال، ساقه‌های ذرت طبیعی ضعیف هستند و پرندگان بدون هیچ کنترلی به داخل و خارج لایه لیزر می‌پرند.

 بنابراین، درست مانند مزارع بزرگتر، به نظر می رسد که ذرت طبیعی لیزر را کاملاً مؤثر می کند.

لیزرها می توانند راه حلی مقرون به صرفه و پایدار برای یک مشکل هزاره ای ارائه دهند

در حالی که شرکت های بزرگ برای تولید محصولات اصلاح شده ژنتیکی طراحی شده برای مقاومت در برابر آفات کوچکتر مانند حشرات، کپک ها و قارچ ها تلاش می کنند، مشکل پرندگانی که محصولات سالم و رسیده را می خورند هنوز راه حل مشابهی در قرن بیست و یکم پیدا نکرده است .

اکنون، با توسعه مترسک های لیزری، دانشمندان ممکن است سرانجام راهی برای استفاده از فناوری مدرن برای درمان این مشکل قدیمی بدون آسیب رساندن به محصولات یا خاک و در عین حال صرفه جویی در هزینه، کشف کرده باشند.

Sieving گفت: “در میدان های باز، پرندگان به سادگی میدانی را ترک می کنند که دارای حفاظت لیزری قابل تشخیص است و به دور از نفوذ آن پرواز می کنند.”

 به نظر می‌رسد که فقط یک لیزر در هر میدان اغلب می‌تواند پرندگان را بیشتر از یک میدان دور نگه دارد.»

بنابراین، در حالی که مترسک ها ممکن است هنوز نیاز به دیدن جادوگر داشته باشند اگر بخواهند مغزی به دست آورند، به نظر می رسد که لیزرهای آنها در راه است.

مترسک لیزری راه حل قرن 21 برای یک مشکل باستانی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا