هوا فضاهوش مصنوعی

ماهواره های هوشمندتر هوش مصنوعی را در فضا شتاب می دهند

 این می تواند کاربردهای عملی جدیدی ایجاد کند که از حیات روی زمین و اکتشاف ما در سایر سیارات پشتیبانی می کند.

در دهه گذشته، پیشرفت‌های سریع در تکنیک‌های محاسباتی، همراه با رشد تصاعدی در مقدار داده‌های جمع‌آوری‌شده، منجر به انقلابی واقعی در تغذیه هوش مصنوعی از داده‌های بزرگ روی زمین شده است.

ESA اولین ماموریت رصد زمین اروپایی با هوش مصنوعی را  در سپتامبر 2020 راه اندازی کرد. این ماموریت شامل دو CubeSat بود که یکی از آنها  آزمایش هوش مصنوعی ɸ-sat-1  را بر روی عرشه داشت.

 ɸ-sat-1 این ماموریت را فعال کرد تا به طور خودکار تصاویر ابری را حذف کند و فقط داده های مفید را به زمین ارسال کند.

سپس، در آوریل 2021، ESA Discovery از جوامع تجاری و دانشگاهی دعوت کرد تا ایده‌های نوآورانه‌ای را برای پرواز در مأموریت OPS-SAT ESA ، که برای آزمایش برای عموم آزاد است، پیشنهاد کنند.

 هوش مصنوعی قبلاً در OPS-SAT برای پردازش سریع تصاویر زمین در حال پرواز و برای خودکارسازی کامل مأموریت استفاده شده بود.

 برخی از ایده های جدید شامل انواع ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه های کاربردی جدید نیز می شود.

FSSCat/ɸ-sat-1

آخرین مرحله در اکتبر 2021 انجام شد، زمانی که عنصر کشف فعالیت‌های اساسی ESA – با همکاری Φ-lab و بخش تجاری‌سازی جدید ESA – فراخوانی را برای ایده‌هایی در مورد چگونگی قدرتمندتر کردن سیستم‌های فضایی با استفاده از تکنیک‌های محاسباتی جدید و هوش مصنوعی راه‌اندازی کرد.

 جالب ترین ایده ها اکنون برای تامین مالی انتخاب شده اند.

گابریل میئونی ، محقق ESA آزمایشگاه ف با تمرکز بر هوش مصنوعی، توضیح می‌دهد : «به دنبال اعلام فراخوان در هفته Φ توسط مدیر کل ESA، صنعت و دانشگاه می‌توانند پروژه‌هایی را در مورد فناوری‌ها و برنامه‌های نوآورانه پیشنهاد کنند .

 ما مجموعه‌ای از ایده‌های واقعاً جالب را دریافت کردیم که به حوزه‌های فضایی مختلفی پرداخته بود و نشان می‌داد که علاقه زیادی از طرف سهامداران اروپایی به محاسبات شناختی در فضا وجود دارد.»

استفاده از تکنیک‌های محاسباتی مدرن – به عنوان مثال، پردازش داده‌ها به طور مستقیم بر روی ماهواره‌ها – می‌تواند فعالیت‌های فضایی و اقتصاد فضایی را در دهه آینده متحول کند.

 توانایی هوشمند کردن ماهواره ها مزایای قابل توجهی را برای ماموریت های فضایی آینده و مدل های تجاری ارائه می دهد.

گابریل ادامه می‌دهد: «ما عمداً دامنه کمپین را برای کشف پتانسیل کامل این الگوی محاسباتی جدید بسیار گسترده کردیم.

لئوپولد سامرر، رئیس دفتر مفاهیم و مطالعات پیشرفته ESA می‌افزاید: «دفتر ایده‌ها بر اساس چشم‌انداز ESA Agenda 2025 انجام شد که از اروپا می‌خواهد نقش خود را در فضا افزایش دهد، از تجاری‌سازی حمایت کند و به ایجاد بازارهای فضایی جدید کمک کند.»

لئوپولد ادامه می دهد : “ما فکر می کنیم که محاسبات شناختی در فضا پتانسیل تجاری قابل توجهی را برای اولین حرکت دهندگان ارائه می دهد ، و برنامه ریزی کرده بودیم تا ده تیم را برای توسعه ایده های خود با جزئیات بیشتر تامین کنیم.”

 با این حال، صنعت و دانشگاه اروپا ایده‌های خوب زیادی را پیشنهاد کردند که تصمیم گرفتیم تعداد پروژه‌های تامین‌شده را به 12 افزایش دهیم.

ما انتظار داریم که اینها به اروپا کمک کنند تا گامی فراتر در جهت بهره‌مندی کامل از حوزه هنوز در حال ظهور محاسبات شناختی در فضا بردارد. “

گابریل می‌گوید: «ایده‌های منتخب شامل فناوری‌های جدیدی است که خارج از بخش فضایی توسعه یافته‌اند – از جمله بلاک چین، محاسبات لبه، و محاسبات نورومورفیک (الهام گرفته از عملکرد مغز انسان).

 این ایده‌ها به کاربردهای شگفت‌انگیز در حوزه فضایی از جمله تشخیص زودهنگام گاز متان و بلایای طبیعی، مریخ‌نوردهای خودران روی ماه، نظارت و ردیابی فضایی اشاره می‌کنند – همه اینها به این دلیل است که اطلاعات می‌توانند کارآمدتر پردازش شوند.

تصویری از 11 ایده انتخاب شده

12 پروژه توسط عنصر Discovery ESA تامین مالی می شوند. هر کدام به مدت شش ماه با بودجه 100000 یورو اجرا خواهند شد.

 همه با استفاده از طرح حمایت اولیه ESA برای نوآوری ( EISI ) تامین مالی می شوند که به جای دستیابی به نتایج خاص، بر توسعه دانش و مهارت تمرکز دارد.

“پتانسیل تکنیک های محاسباتی جدید در فضا چیست؟ کاربردهای جدید یا علم جدیدی که باید انجام شود چیست؟

ارزش تجاری آنها چقدر خواهد بود؟ این مطالعات به ESA کمک می کند تا بیشتر بررسی کند که چگونه محاسبات شناختی می تواند آینده ماموریت های فضایی را تغییر دهد. گابریل نتیجه گیری می کند.

ماهواره های هوشمندتر هوش مصنوعی را در فضا شتاب می دهند

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا