هوا فضا

فناوری الکترواسپری: پیشرانه‌ای به اندازه کف دست برای مأموریت‌های فضایی آینده

فناوری الکترواسپری: پیشرانه‌ای به اندازه کف دست برای مأموریت‌های فضایی آینده -ATHENA، یک سیستم محرکه الکترواسپری جدید توسط ESA و IENAI Space، پیشرانه‌ای نوآورانه و مقیاس‌پذیر را برای ماهواره‌های کوچک ارائه می‌کند و انتظار می رود محصول نهایی تا سال آینده شود.

یک گزینه پیشرانه به اندازه کف دست برای ماموریت‌های فضایی آینده: هر یک از این هفت آرایه تابنده که با استفاده از فناوری‌های میکرو و نانو روی این ویفر سیلیکونی حک شده‌اند، دارای بیش از 500 قطره چکان به اندازه سوراخ است که یون‌ها را از طریق یک میدان الکترواستاتیک شتاب می‌دهند تا به حداکثر برسند. رانش

فناوری الکترواسپری: پیشرفتی برای CubeSats

فناوری الکترواسپری: پیشرانه‌ای به اندازه کف دست برای مأموریت‌های فضایی آینده
فناوری الکترواسپری: پیشرانه‌ای به اندازه کف دست برای مأموریت‌های فضایی آینده

این فناوری «الکترواسپری» که ذاتاً مقیاس پذیر است، به عنوان روشی مقرون به صرفه و مقرون به صرفه برای به حرکت درآوردن CubeSats و دیگر ماهواره های کوچک در حال توسعه است.

 این سیستم پیشرانه الکترواسپری مبتنی بر مایع یونی برای اولین بار در اروپا بیش از 400 ساعت کارکرد مداوم را به دست آورده است.

 دانیل پرز گرانده، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران فضایی IENAI در اسپانیا، که این فناوری را برای ESA توسعه می‌دهد، می‌گوید: «همه می‌دانند که «فضا سخت است»، اما ما دوست داریم بگوییم که «پیش‌ران سخت‌تر است».

 «توسعه یک فناوری جدید، که ما از ابتدا ساخته‌ایم، کار ساده‌ای نبوده است، اما ما مطمئن هستیم که محصولات پیشرانه ما به دلیل عملکرد باورنکردنی و قابلیت‌های سفارشی‌سازی در بازار متمایز خواهند شد.

 و در واقع، قبلاً تعدادی از افراد علاقه مند در این صنعت با ما تماس گرفته اند.»

آتنا: یک جهش به جلو در پیشرانه فضایی

این سیستم که با نام ATHENA (پیش رانش قابل تطبیق مبتنی بر الکترواسپری با فناوری نانو) شناخته می شود، یکی از سه سیستمی است که در حال حاضر توسط ESA برای مهار پیشرانه های الکترواسپری برای فضا ساخته شده است.

 ATHENA به عنوان سوخت بر نمک های یونی- مایع رسانا متکی است.

 این مایع از طریق قطره چکان های مخروطی با بافت نانو جریان می یابد تا بین یک قطره چکان و یک استخراج کننده که در پتانسیل های الکتریکی مختلف کار می کند، شتاب بگیرد.

 برهمکنش بین کشش سطحی مایع و میدان الکترواستاتیک اعمال شده، یون‌هایی را تشکیل می‌دهد که می‌توانند با سرعت‌های بسیار بالا (حدود 20 کیلومتر بر ثانیه) به بیرون پاشیده شوند و نیرویی برای حرکت ماهواره ایجاد کنند.

سیستم ATHENA میکروساخت مزیت نیروی رانش بسیار قابل تنظیم، با استفاده از پیشرانه های سبز غیر سمی بدون نیاز به مخازن تحت فشار را دارد.

 و پیشرانه‌ها را می‌توان آزادانه در صورت نیاز در کنار هم قرار داد – در مجموع شش عدد روی صفحه 10 سانتی‌متری یک واحد CubeSat قرار می‌گیرند.

 سپس می‌توان این واحدها را برای ارسال نیروی رانش برای ماهواره‌های تا وزن 50 کیلوگرم خوشه‌بندی کرد.

چشم انداز و توسعه آینده

این پروژه اکنون بررسی اولیه طراحی خود را پشت سر گذاشته است و محصول نهایی را تا پایان سال آینده هدف قرار می دهد.

 توسعه از طریق برنامه فناوری پشتیبانی عمومی ESA، آماده سازی محصولات و خدمات نوآورانه برای پروازهای فضایی و بازار آزاد، پشتیبانی شده است.

فناوری الکترواسپری: پیشرانه‌ای به اندازه کف دست برای مأموریت‌های فضایی آینده

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا