علمعلم برای بچه ها

فراتر از فیزیک، شیمی و زیست شناسی

فراتر از فیزیک، شیمی و زیست شناسی -ما دیده‌ایم که تحقیقات علمی به طور کلی دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های کلیدی است:

بر بهبود درک ما از جهان طبیعی تمرکز می‌کند ، با ایده‌های آزمایش‌پذیری کار می‌کند که می‌توان با شواهد تأیید کرد ، بر جامعه علمی تکیه می‌کند، الهام‌بخش تحقیقات در حال انجام است، و انجام می‌شود.

توسط افرادی که رفتار علمی دارند. در حالی که همه تحقیقات علمی کاملاً با فهرست چک علمی مطابقت ندارند، علم به عنوان یک تلاش، تلاش می‌کند تا این ویژگی‌ها را مجسم کند.

 برای مثال، کشف هسته اتم توسط ارنست رادرفورد، این ویژگی ها را کاملاً برآورده کرد.

 اما یک تحقیق علمی کمتر آشنا – تحقیقی که در کتاب علوم دبیرستانی نشان داده نمی‌شود – چگونه می‌تواند با فهرست چک علم مقایسه شود؟

 برای فهمیدن این موضوع به مثالی از رشته روانشناسی نگاه می کنیم…

فراتر از فیزیک، شیمی و زیست شناسی
فراتر از فیزیک، شیمی و زیست شناسی
فراتر از فیزیک، شیمی و زیست شناسی
فراتر از فیزیک، شیمی و زیست شناسی
فراتر از فیزیک، شیمی و زیست شناسی
فراتر از فیزیک، شیمی و زیست شناسی

فراتر از نمونه اولیه: روانشناسی حیوانات

احتمالاً بیشتر ما از خود پرسیده‌ایم که حیوانات دیگر چگونه دنیا را می‌اندیشند و تجربه می‌کنند (مثلاً آیا فیدو واقعاً از دیدن من خوشحال است یا فقط می‌خواهد غذا بخورد؟)

اما آیا می‌توان این کنجکاوی را با علم ارضا کرد؟

 به هر حال، چگونه می‌توانیم ایده‌ای را درباره نحوه تفکر حیوان دیگر آزمایش کنیم؟

 در دهه 1940، ادوارد تولمن، روان‌شناس، با استفاده از روش‌های علم، یک سؤال مرتبط را بررسی کرد.

 او می‌خواست بداند موش‌ها چگونه با موفقیت در اطراف خود حرکت می‌کنند – برای مثال، پیچ و خم حاوی یک پاداش پنهان.

 تولمن مشکوک بود که موش‌ها نقشه‌های ذهنی ماز را در حین بررسی می‌سازند و تصویری ذهنی از چیدمان پیچ و خم را تشکیل می‌دهند.

 اما بسیاری از همکارانش فکر می‌کردند که موش‌ها یاد می‌گیرند که از طریق واکنش محرک در پیچ و خم حرکت کنند و نشانه‌های خاصی را با نتایج خاص مرتبط کنند.

(مثلاً گرفتن این تونل به این معنی است که من یک تکه پنیر دریافت می‌کنم) بدون اینکه تصویری کلی از نحوه ظاهر کل پیچ و خم ایجاد کند.

فراتر از فیزیک، شیمی و زیست شناسی
فراتر از فیزیک، شیمی و زیست شناسی


در اینجا نحوه بررسی تولمن در برابر چک لیست ما آمده است:

 • دنیای طبیعی؟
  مغز موش ها و عملکرد آنها بخشی از دنیای طبیعی است، همانطور که رفتار موش ها نیز همینطور است.
 • هدفش توضیح است؟
  تولمن قصد داشت توضیح دهد که چگونه موش ها در اطراف خود حرکت می کنند.
 • ایده های قابل آزمایش؟
  دو ایده در مورد نحوه حرکت موش ها (نقشه های ذهنی در مقابل محرک-پاسخ) قابل آزمایش هستند ، اما کشف اینکه چگونه آنها را آزمایش کنیم نیاز به تفکری هوشمندانه و منطقی در مورد طراحی آزمایشی دارد . برای آزمایش این ایده‌ها، تولمن و همکارانش موش‌ها را در پیچ و خم‌هایی آموزش دادند که تونل‌های مختلفی را به آنها پیشنهاد داد تا ابتدا وارد شوند. یکی از تونل ها پیچ خورد و چرخید، اما به طور مداوم به پاداش منجر شد، و موش ها به سرعت یاد گرفتند که از آن تونل پایین بروند. سپس آزمایش‌کنندگان ورودی تونل پاداش را مسدود کردند. موش ها چه کار می کنند؟ تولمن استدلال کرد که اگر موش‌ها با نقشه ذهنی حرکت می‌کردند، تونل دیگری را انتخاب می‌کردند که طبق نقشه ذهنی آنها از پیچ و خم، به سمت غذا هدایت می‌شد. اما اگر موش‌ها از طریق محرک-پاسخ حرکت می‌کردند، تولمن استدلال می‌کرد که نزدیک‌ترین تونل به تونل پاداش اصلی را انتخاب می‌کنند، صرف نظر از اینکه به کجا منتهی می‌شود، زیرا نزدیک‌ترین تونل به محرک با سود بود.
 • به شواهد متکی است؟
  تولمن و همکارانش ایده نقشه ذهنی را با چندین آزمایش، از جمله آزمایش تونل که در بالا توضیح داده شد، آزمایش کردند. در آن آزمایش، آنها دریافتند که بیشتر موش‌ها به جای تونل نزدیک به تونل پاداش اولیه، تونلی را انتخاب کردند که به سمت غذا منتهی می‌شد. شواهد از این ایده حمایت می‌کنند که موش‌ها با استفاده از چیزی شبیه نقشه ذهنی حرکت می‌کنند.
 • جامعه علمی؟
  تولمن مقالات زیادی را در مورد این موضوع در مجلات علمی منتشر کرد تا آزمایشات خود و شواهد مربوط به آنها را برای روانشناسان دیگر توضیح دهد.
 • تحقیقات در حال انجام؟
  این تحقیق بخش کوچکی از یک مجموعه بزرگتر از تحقیقات روانشناختی در حال انجام در مورد چگونگی یادگیری و تصمیم گیری ارگانیسم ها بر اساس بازنمایی خود از جهان است.
 • رفتار علمی؟
  ادوارد تولمن و همکارانش با یکپارچگی علمی عمل کردند و به گونه‌ای رفتار کردند که علم را به پیش برد. آنها به طور دقیق نتایج خود را گزارش کردند و به دیگران اجازه دادند تا ایده های آنها را آزمایش کنند.

پس علم است؟ اگرچه ممکن است وقتی کسی می‌گوید «آزمایش علمی» اولین مثالی به ذهن خطور نمی‌کند، این تحقیقات روان‌شناختی بسیار در قلمرو علم است.

فراتر از فیزیک، شیمی و زیست شناسی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا