علم

علم چیست؟

علم چیست؟ کلمه ” علم ” احتمالاً تصاویر مختلفی را به ذهن متبادر می کند:

یک کتاب درسی چاق، کت و میکروسکوپ سفید آزمایشگاهی، یک ستاره شناس که از طریق تلسکوپ نگاه می کند، یک طبیعت شناس در جنگل های بارانی، معادلات انیشتین که روی تخته سیاه نوشته شده اند، پرتاب شاتل فضایی، فنجان های جوشان …. همه آن تصاویر جنبه ای از علم را منعکس می کنند.

 اما هیچ یک از آنها تصویر کاملی ارائه نمی دهند زیرا علم جنبه های بسیار زیادی دارد:

علم شامل بسیاری از فعالیت ها و موضوعات متنوع است.
علم شامل بسیاری از فعالیت ها و موضوعات متنوع است.
  • علم هم مجموعه ای از دانش و هم یک فرآیند است. در مدرسه، علم ممکن است گاهی به نظر مجموعه‌ای از  حقایق مجزا و ثابت باشد که در یک کتاب درسی فهرست شده است، اما این تنها بخش کوچکی از داستان است. به همان اندازه مهم، علم نیز فرآیندی از اکتشاف است که به ما امکان می دهد حقایق جدا شده را به درک منسجم و جامعی از جهان طبیعی پیوند دهیم .
  • علم هیجان انگیز است. علم راهی است برای کشف آنچه در کیهان وجود دارد و چگونه آن چیزها امروز کار می کنند، چگونه در گذشته کار می کردند و چگونه در آینده احتمالاً کار می کنند. انگیزه دانشمندان از دیدن یا کشف چیزی است که قبلاً هیچ کس آن را نداشته است.
  • علم مفید است. دانش تولید شده توسط علم قدرتمند و قابل اعتماد است. می توان از آن برای توسعه فناوری های جدید ، درمان بیماری ها و مقابله با بسیاری از انواع مشکلات دیگر استفاده کرد.
  • علم ادامه دارد. علم به طور مستمر در حال اصلاح و گسترش دانش ما از جهان است، و همانطور که انجام می دهد، منجر به سوالات جدیدی برای تحقیقات آینده می شود. علم هرگز “تمام” نخواهد شد.
  • علم یک تلاش جهانی بشر است. مردم در سراسر جهان در روند علم شرکت می کنند. و شما هم می توانید!

علم چیست؟

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا