داروزیست شناسی

عصاره پوست درخت بید: یک ضد ویروس طبیعی

پوست درخت بید، که قبلاً منشأ آسپرین بود، اکنون می تواند کلید یک داروی ضد ویروسی جدید حیاتی باشد.

عصاره پوست درخت بید: یک ضد ویروس طبیعی -«عصاره‌ها از طریق مکانیسم‌های مشخصی در برابر ویروس‌های مختلف عمل می‌کنند. اما عصاره‌ها به همان اندازه در مهار ویروس‌های موثرند.

پوست درخت بید، که قبلاً منشأ آسپرین بود، اکنون می تواند کلید یک داروی ضد ویروسی جدید حیاتی باشد.

از سرماخوردگی های فصلی گرفته تا حشرات معده، واضح است که عفونت های ویروسی ناخواسته هستند و اپیدمی ها می توانند تأثیرات فاجعه باری داشته باشند.

 برای مقابله با شیوع های آینده، توسعه درمان های ضد ویروسی ایمن و پایدار بسیار مهم است.

 در فنلاند، محققان اخیراً کشف کرده اند که عصاره پوست درخت بید، گیاهی که به دلیل تولید ترکیبات دارویی مختلف از جمله پایه آسپرین معاصر شناخته شده است، در مطالعات سلولی آزمایشگاهی اثر ضد ویروسی گسترده ای از خود نشان می دهد.

این عصاره هم روی کروناویروس های پوششی که باعث سرماخوردگی و هم کووید-19 می شوند و هم روی انتروویروس های بدون پوشش که باعث عفونت هایی مانند آنفولانزا و مننژیت می شوند، کار می کند.

 هیچ داروی تایید شده بالینی وجود ندارد که مستقیماً علیه انترو ویروس ها کار کند، بنابراین این عصاره می تواند یک تغییر دهنده بازی در آینده باشد.

نویسنده ارشد این مطالعه گفت : “ما به ابزارهای گسترده و کارآمد برای مبارزه با بار ویروس در زندگی روزمره خود نیاز داریم .

” واکسن‌ها مهم هستند، اما نمی‌توانند با بسیاری از سروتیپ‌های تازه در حال ظهور آنقدر زود مقابله کنند که به تنهایی مؤثر باشند.»

داروهایی از طبیعت

دانشمندان قبلاً عصاره پوست درخت بید را روی انتروویروس‌ها آزمایش کرده بودند و دریافتند که بسیار موفقیت‌آمیز بود: در این مطالعه جدید، آنها حوزه تحقیقات خود را برای بررسی انواع ویروس‌های اضافی و تلاش برای درک مکانیسم عملکرد عصاره گسترش دادند.

برای تهیه عصاره، شاخه های بید را که به صورت تجاری رشد کرده بودند، برداشت کردند.

 پوست را به قطعات برش داده، منجمد کرده، آسیاب کرده و سپس با استفاده از آب داغ استخراج می کنند.

 این نمونه‌های عصاره‌ای را تولید کرد که دانشمندان در برابر انترو ویروس‌ها – سویه‌های Coxsackievirus A و B – و کروناویروس‌ها – یک ویروس کرونا فصلی و COVID-19 آزمایش کردند.

دانشمندان از روش مهار اثر سیتوپاتیک استفاده کردند تا ببینند عصاره چقدر طول می کشد تا روی سلول های آلوده اثر کند و چقدر فعالیت ویروسی را مهار می کند.

 این عصاره به خود سلول ها آسیبی نمی رساند و به طور موثر از سلول ها در برابر عفونت محافظت می کرد.

 آزمایش پیوندی که بر روی نمونه‌های COVID-19 انجام شد، نشان داد که اگرچه این ویروس حتی در صورت درمان با عصاره می‌تواند وارد سلول‌ها شود، اما پس از قرار گرفتن در داخل نمی‌توانست تکثیر شود.

از بین بردن ویروس ها

عصاره پوست درخت بید: یک ضد ویروس طبیعی
عصاره پوست درخت بید: یک ضد ویروس طبیعی

نویسندگان قبلاً دریافته بودند که این عصاره در برابر انترو ویروس‌ها مؤثر است، به این معنی که می‌تواند در برابر دو نوع ویروس با ساختار متفاوت، پوشش دار و بدون پوشش، عمل کند.

 با این حال، مکانیسم عمل بسیار متفاوت به نظر می رسد، زیرا انتروویروس های درمان شده نمی توانند وارد سلول ها شوند.

سپس دانشمندان زمان افزودن عصاره را آزمایش کردند تا ببینند آیا عصاره به مراحل خاصی از چرخه حیات ویروس حمله می کند یا خیر.

 آنها دریافتند که به نظر می رسد عصاره به جای هر مرحله خاصی از چرخه تکثیر آن، روی سطح ویروس اثر می گذارد.

آنها همچنین ویروس تیمار شده را زیر میکروسکوپ بررسی کردند تا اثرات عصاره را بهتر درک کنند.

 هر دو ویروس به جای پخش شدن در کنار هم قرار گرفتند، اما به نظر می‌رسید که کروناویروس‌های پوشش‌دار شکسته شده‌اند، در حالی که به نظر می‌رسد انتروویروس‌های بدون پوشش بسته شده‌اند، از آزاد کردن ژنوم و تولیدمثل خود جلوگیری شده‌اند.

Marjomäki گفت: «عصاره‌ها از طریق مکانیسم‌های مشخصی در برابر ویروس‌های مختلف عمل می‌کنند.

 اما عصاره‌ها به همان اندازه در مهار ویروس‌های پوشیده و بدون پوشش مؤثر بودند.

درمان آینده سرماخوردگی و آنفولانزا؟

نویسندگان همچنین ترکیبات پزشکی موجود مشتق شده از پوست درخت بید و همچنین عصاره سالیکسین و پودر سالیکسین را آزمایش کردند.

 از این میان، تنها عصاره سالیکسین فعالیت ضد ویروسی نشان داد که نشان می‌دهد موفقیت عصاره پوست بید دانشمندان می‌تواند ناشی از برهمکنش‌های ترکیبات مختلف زیست فعال باشد.

دانشمندان عصاره خود را برای درک ترکیب شیمیایی آن تکه تکه کردند، اما به پاسخ روشنی مبنی بر اینکه کدام یک از بسیاری از ترکیبات موثر ممکن است مسئول اصلی اثر ضد ویروسی باشد، نرسیدند.

 تحقیقات بیشتری برای درک ترکیبات زیست فعال درگیر، ساختار شیمیایی آنها و نحوه عملکرد آنها مورد نیاز است که به طور بالقوه منجر به درمان های ضد ویروسی جدید انقلابی می شود.

مارجوماکی گفت: «ما در حال حاضر به تجزیه و شناسایی مولکول‌های فعال زیستی از عصاره‌های پوست بید ادامه می‌دهیم.

 این به ما تعدادی مولکول خالص شناسایی می‌کند که می‌توانیم آنها را با جزئیات بیشتر مطالعه کنیم.

 همچنین تعداد بیشتری از ویروس ها با اجزای خالص شده را بررسی خواهیم کرد.

 اجزای خالص شده به ما فرصت های بهتری برای مطالعه مکانیسم های عمل آنها می دهد.

عصاره پوست درخت بید: یک ضد ویروس طبیعی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا