طب سوزنی

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی بخشی از عمل باستانی طب سنتی چینی است. پزشکان طب سنتی چینی معتقدند بدن انسان دارای بیش از 2000 نقطه طب سوزنی است که توسط مسیرها یا نصف النهارها به هم متصل شده اند.

این مسیرها یک جریان انرژی (Qi، تلفظ “چی”) در بدن ایجاد می کنند که مسئول سلامت کلی است. اختلال در جریان انرژی می تواند باعث بیماری شود.

با استفاده از طب سوزنی در نقاط خاصی، تصور می شود که جریان Qi را بهبود می بخشد و در نتیجه سلامت را بهبود می بخشد.

مطالعات نشان داده اند که طب سوزنی برای شرایط مختلف موثر است.

طب سوزنی برای همه نیست. اگر می خواهید به یک متخصص طب سوزنی مراجعه کنید، ابتدا آن را با پزشک خود در میان بگذارید و پزشکی را بیابید که دارای مجوز آموزش و اعتبار مناسب باشد.

طب سوزنی چه حسی دارد؟

طب سوزنی با استفاده از سوزن های نازک مو انجام می شود. اکثر مردم گزارش می دهند که کمترین درد را هنگام وارد کردن سوزن احساس می کنند.

سوزن به نقطه ای وارد می شود که احساس فشار یا درد ایجاد می کند. سوزن ها ممکن است در طول درمان گرم شوند یا جریان الکتریکی ملایمی به آنها وارد شود.

برخی افراد گزارش می دهند که طب سوزنی باعث می شود آنها احساس انرژی کنند. دیگران می گویند که احساس آرامش می کنند.

قرار دادن نادرست سوزن می تواند باعث ایجاد درد در طول درمان شود.

برای جلوگیری از عفونت، سوزن ها باید استریل شوند. به همین دلیل مهم است که به دنبال درمان از یک پزشک متخصص طب سوزنی باشید.

FDA سوزن های طب سوزنی را درست مانند سایر دستگاه های پزشکی تحت شیوه های تولید خوب و استانداردهای یکبار مصرف استریل تنظیم می کند.

گاهی اوقات به جای سوزن، از سایر اشکال تحریک بر روی نقاط طب سوزنی استفاده می شود، از جمله:

 • گرما (ترکیب شدن)
 • فشار (طب فشاری)
 • اصطکاک
 • ساکشن (حجامت)
 • تکانه های انرژی الکترومغناطیسی

طب سوزنی چه تاثیری بر بدن دارد؟

اعتقاد بر این است که نقاط طب سوزنی سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کنند.

این به نوبه خود مواد شیمیایی را در ماهیچه ها، نخاع و مغز آزاد می کند.

این تغییرات بیوشیمیایی ممکن است توانایی‌های درمانی طبیعی بدن را تحریک کرده و بهزیستی جسمی و عاطفی را افزایش دهد.

مطالعات موسسه ملی بهداشت (NIH) نشان داده است که طب سوزنی یک درمان موثر به تنهایی یا در ترکیب با درمان‌های مرسوم برای درمان موارد زیر است:

 • حالت تهوع ناشی از بیهوشی جراحی و شیمی درمانی سرطان
 • درد دندان بعد از جراحی
 • اعتیاد
 • سردرد
 • گرفتگی های قاعدگی
 • آرنج تنیس بازان
 • فیبرومیالژیا
 • درد میوفاشیال
 • آرتروز
 • درد کمر
 • سندرم تونل کارپال
 • آسم

همچنین ممکن است به توانبخشی سکته مغزی کمک کند.

طب سوزنی چیست؟

چه شرایطی ممکن است از طب سوزنی سودمند باشد؟

بسیاری از آمریکایی ها به دنبال درمان طب سوزنی برای تسکین دردهای مزمن مانند آرتریت یا کمردرد هستند. با این حال، طب سوزنی کاربردهای گسترده ای در سایر نقاط جهان داشته است.

قبل از در نظر گرفتن طب سوزنی، با پزشک خود صحبت کنید. شرایطی که ممکن است از طب سوزنی سودمند باشد عبارتند از:

گوارشیعاطفی
گاستریت
سندرم روده تحریک پذیر
هپاتیت
هموروئید
اضطراب
افسردگی
بی خوابی
عصبی
عصبی
چشم – گوش – گلوزنان و زایمان
رینیت
سینوزیت
گلودرد
درد قاعدگی
ناباروری
عضلانی اسکلتیعصبی
آرتریت
کمر درد
گرفتگی عضلات
درد و ضعف عضلانی
گردن درد
سیاتیک
سردرد
میگرن
اختلال نوروژنیک مثانه
بیماری پارکینسون
درد بعد از عمل
سکته مغزی
تنفسیمتفرقه
رینیت آلرژیک
سینوزیت
برونشیت

پروستاتیت مثانه تحریک پذیر
ناباروری مردان
برخی از اشکال ناتوانی جنسی
اعتیاد

ملاحظات در هنگام انتخاب طب سوزنی

از آنجایی که مطالعات علمی به طور کامل نحوه عملکرد طب سوزنی در چارچوب طب غربی را توضیح نداده اند، طب سوزنی همچنان منبع بحث است.

هنگام تصمیم گیری در مورد طب سوزنی مهم است که اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

 • ابتدا در مورد طب سوزنی با پزشک خود صحبت کنید. طب سوزنی برای همه نیست. در مورد تمام درمان ها و داروهایی (مکمل های غذایی، نسخه و بدون نسخه) که مصرف می کنید بحث کنید. اگر ضربان ساز دارید، در معرض خطر عفونت هستید، مشکلات پوستی مزمن دارید، باردار هستید یا سینه یا سایر ایمپلنت ها دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. اگر این موارد را ذکر نکنید، ممکن است طب سوزنی برای سلامتی شما خطرناک باشد.
 • به تشخیص بیماری توسط پزشک طب سوزنی تکیه نکنید. اگر تشخیصی از پزشک دریافت کرده اید، ممکن است بخواهید از او بپرسید که آیا طب سوزنی ممکن است کمک کند یا خیر.
 • یک متخصص طب سوزنی دارای مجوز را انتخاب کنید. پزشک خود شما ممکن است منبع خوبی برای ارجاع به یک پزشک دارای مجوز یا گواهی باشد. دوستان و اعضای خانواده نیز ممکن است منابع خوبی برای معرفی باشند. برای انجام طب سوزنی یا تبدیل شدن به یک متخصص طب سوزنی معتبر، لازم نیست پزشک باشید. حدود 30 ایالت استانداردهای آموزشی را برای صدور گواهینامه در طب سوزنی ایجاد کرده اند، اگرچه همه ایالت ها نیازی به دریافت مجوز طب سوزنی برای طب سوزنی ندارند. اگرچه همه متخصصان طب سوزنی دارای گواهینامه پزشک نیستند، آکادمی طب سوزنی پزشکی آمریکا می تواند لیستی از پزشکانی که طب سوزنی را انجام می دهند، معرفی کند.
 • هزینه ها و پوشش بیمه ای را در نظر بگیرید. قبل از شروع درمان، از متخصص طب سوزنی در مورد تعداد درمان های مورد نیاز و هزینه درمان ها بپرسید. برخی از بیمه گران هزینه طب سوزنی را پوشش می دهند در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند. مهم است که قبل از شروع درمان بدانید که آیا طب سوزنی تحت پوشش بیمه شما است یا خیر.

کلینیک طب سوزنی و طب چینی

طب سوزنی چیست؟

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا