سلامت

شکستن افسانه مکمل ویتامین D در استحکام استخوان

شکستن افسانه مکمل ویتامین D در استحکام استخوان -یک کارآزمایی بالینی بزرگ که توسط دانشگاه کوئین مری لندن و با همکاری دانشکده بهداشت عمومی هاروارد TH Chan انجام شد ، نشان داد که مکمل‌های ویتامین D استحکام استخوان را افزایش نمی‌دهند یا خطر شکستگی استخوان را در کودکانی که کمبود ویتامین D دارند، کاهش نمی‌دهند. تحقیقات با باورهای رایج در مورد تأثیر ویتامین D بر سلامت استخوان تناقض دارد.

حدود یک سوم از کودکان حداقل یک شکستگی قبل از سن 18 سالگی دارند. این یک مسئله بهداشت جهانی مهم است، زیرا شکستگی های دوران کودکی می تواند منجر به سال های عمر ناتوانی و/یا کیفیت پایین زندگی شود.

 پتانسیل مکمل‌های ویتامین D برای بهبود استحکام استخوان در سال‌های اخیر توجه فزاینده‌ای را به خود جلب کرده است، بر اساس نقش ویتامین D در ترویج معدنی شدن استخوان.

 با این حال، آزمایش‌های بالینی طراحی شده برای آزمایش اینکه آیا مکمل‌های ویتامین D می‌توانند از شکستگی استخوان در کودکان جلوگیری کنند، قبلاً انجام نشده بود.

روش شناسی و نتایج مطالعه

محققان کوئین مری و هاروارد با همکاری با شرکای خود در مغولستان، محیطی با بار شکستگی به ویژه زیاد و کمبود ویتامین D در آن بسیار شایع است، یک کارآزمایی بالینی را برای تعیین اینکه آیا مکمل ویتامین D خطر شکستگی استخوان را کاهش می‌دهد یا افزایش استحکام استخوان را انجام دادند.

دانش آموزان این مطالعه که اخیراً در Lancet Diabetes & Endocrinology منتشر شده است ، بزرگ‌ترین کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده مکمل‌های ویتامین D است که تاکنون در کودکان انجام شده است.

در طول سه سال، 8851 دانش‌آموز 6 تا 13 ساله مقیم مغولستان یک دوز خوراکی مکمل ویتامین D دریافت کردند.

 95.5 درصد از شرکت‌کنندگان در ابتدا کمبود ویتامین D داشتند و مکمل‌های مطالعه در افزایش سطح ویتامین D در محدوده طبیعی بسیار مؤثر بودند.

 با این حال، آنها هیچ تاثیری بر خطر شکستگی یا استحکام استخوان نداشتند، که در زیرمجموعه ای از 1438 شرکت کننده با استفاده از سونوگرافی کمی اندازه گیری شد.

مفاهیم

احتمالاً یافته‌های آزمایشی دانشمندان، پزشکان و متخصصان بهداشت عمومی را وادار می‌کند تا اثرات مکمل‌های ویتامین D بر سلامت استخوان‌ها را دوباره بررسی کنند.

دکتر Ganmaa Davaasambuu، دانشیار دانشکده بهداشت عمومی هاروارد TH Chan، گفت:

فقدان هیچ اثری از مکمل های ویتامین D مستمر و سخاوتمندانه بر خطر شکستگی یا استحکام استخوان در کودکان دارای کمبود ویتامین D قابل توجه است.

 در بزرگسالان، مکمل‌های ویتامین D برای پیشگیری از شکستگی زمانی که کلسیم به طور همزمان داده می‌شود بهترین کار را انجام می‌دهد – بنابراین این واقعیت که ما کلسیم را در کنار ویتامین D به شرکت‌کنندگان آزمایش ارائه نکردیم، ممکن است یافته‌های بیهوده این مطالعه را توضیح دهد.

پروفسور آدریان مارتینو، رئیس مرکز ایمونوبیولوژی در دانشگاه کوئین مری لندن، افزود:

همچنین مهم است که توجه داشته باشید کودکانی که در طول غربالگری برای کارآزمایی به راشیتیسم مبتلا بودند، از شرکت حذف شدند، زیرا ارائه دارونما (داروی ساختگی) به آنها اخلاقی نبود.

 بنابراین، یافته‌های ما فقط برای کودکان با وضعیت ویتامین D کم که عوارض استخوانی ندارند، مرتبط است.

 اهمیت دریافت کافی ویتامین D برای پیشگیری از راشیتیسم را نباید نادیده گرفت و دستورالعمل دولت بریتانیا که توصیه به مصرف روزانه 400 واحد بین‌المللی ویتامین D می‌کند، همچنان مهم است و همچنان باید دنبال شود.

مرجع: “مکمل های ویتامین D برای پیشگیری از شکستگی در دانش آموزان مدرسه ای در مغولستان: تجزیه و تحلیل پیامدهای ثانویه از یک کارآزمایی چند مرکزی، دوسوکور، تصادفی، کنترل شده با دارونما” توسط Davaasambuu Ganmaa، Polyna Khudyakov، Uyanga Buyanjargal، Enkhtsetseg Tserumenhudenk -Erdene Achtai، Narankhuu Yansanjav، Baigal Delgererekh، Munkhzaya Ankhbat، Enkhjargal Tsendjav، Batbayar Ochirbat، Badamtsetseg Jargalsaikhan، Davaasambuu Enkhmaa و Adrian R Martineau، 1 دسامبر 2023، The Endocrineology .
DOI: 10.1016/S2213-8587(23)00317-0

شکستن افسانه مکمل ویتامین D در استحکام استخوان

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا