پزشکی

سرماخوردگی: چرا مخاط غلیظ به عوامل بیماری زا کمک می کند

باکتری ها هماهنگ می شوند تا “ازدحام” عفونی را در مخاط چسبناک تشکیل دهند

سرماخوردگی: چرا مخاط غلیظ به عوامل بیماری زا کمک می کند -هنگام سرماخوردگی باید مواظب باشیم که مخاط بیش از حد غلیظ نشود.

اگر در زمان سرماخوردگی مخاط ما چسبناک باشد، برای عوامل بیماری زا مفید است.

 اکنون محققان دریافته اند که مخاط غلیظ به گسترش باکتری ها در بدن ما کمک می کند.

 بر این اساس، پاتوژن‌ها با استفاده از مخاط غلیظ، خود را به صورت دسته‌هایی سازماندهی می‌کنند و در نتیجه عفونت را به طور مؤثرتری پخش می‌کنند.

 بنابراین ارزش دارد که در هنگام سرماخوردگی مخاط خود را تا حد امکان آبکی نگه دارید، برای مثال با نوشیدن زیاد یا استنشاق بخار.

سرماخوردگی: چرا مخاط غلیظ به عوامل بیماری زا کمک می کند

مخاط برای بدن ما حیاتی است، به همین دلیل است که ما روزانه مقادیر زیادی از آن را تولید می کنیم.

 به عنوان مثال، غشاهای مخاطی ما را مرطوب نگه می دارد و ما را قادر می سازد نفس بکشیم و قورت دهیم.

 مخاط به شکل یک لایه محافظ روی سلول ها و بافت ها نیز از ما در برابر عوامل بیماری زا مانند باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها محافظت می کند.

 به همین دلیل است که مخاط بینی و برونش ما حتی در زمان سرماخوردگی مقادیر زیادی مخاط تولید می کند. قرار است عوامل بیماری زا را بگیرد و آنها را بشوید.

مخاط سرد مانند یک تله طعمه عمل می کند. از آنجایی که پاتوژن ها ترجیح می دهند آن را هدف قرار دهند و از آن به عنوان ماده میزبان استفاده کنند، در آن تجمع می یابند.

 اگر سرفه کنیم، بینی خود را باد کنیم یا مخاط را عطسه کنیم ، از شر برخی از باکتری ها و ویروس ها نیز خلاص می شویم و در نتیجه بار میکروب خود را کاهش می دهیم.

 اما وقتی مخاط در مجاری تنفسی و سینوس‌ها بیش از حد می‌شود، همانطور که ونتیان لیائو و ایگور آرانسون از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا دریافتند، این ترفند می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. 

برای مطالعه خود، محققان نحوه رفتار و انتشار باکتری ها در مخاط را بررسی کردند.

 برای انجام این کار، آنها باکتری Bacillus subtilis را به دو نوع مخاط تزریق کردند: مخاط مصنوعی معده خوک و مخاط طبیعی از دهانه رحم گاو.

 آنها سپس از تکنیک های تصویربرداری میکروسکوپی برای مشاهده چگونگی حرکت باکتری ها در دو نوع چسبناک مخاط استفاده کردند.

 لیائو و آرانسون همچنین این “آزمایش شنا” را در محلول های آبی مختلف پلیمر پلی ویدون آن انجام دادند تا دریابند که آیا رفتار باکتری به ویسکوزیته مخاط بستگی دارد یا خیر.

مخاط غلیظ باعث “ازدحام” باکتری ها می شود

نتیجه: همانطور که محققان گزارش می‌کنند، وقتی باکتری‌ها در مخاط غلیظ قرار دارند، خود را در جهت‌های مشابهی مانند سوزن‌های قطب‌نمای کوچک قرار می‌دهند و در نتیجه به «ازدحام‌های» بزرگ هماهنگ می‌شوند.

 با این حال، لیائو و آرانسون این رفتار را در محلول‌های آبی مشاهده نکردند.

 آنها فرض می کنند که باکتری ها به طور مشابه در مایعات بدن انسان حرکت می کنند.

باکتری ها به صورت دسته جمعی از طریق مخاط سرد غلیظ حرکت می کنند.

در مورد سرماخوردگی با تشکیل مخاط غلیظ، این به این معنی است: “مخاط غلیظ می تواند سرعت نفوذ باکتری ها به سد مخاطی و عفونت بافت داخلی را تسریع کند.”

 اگر در هنگام سرماخوردگی، مخاط چسبناکی تولید کنیم، نه تنها باعث گرفتگی بینی و مشکلات تنفسی می‌شویم، بلکه ممکن است منجر به عفونت‌های شدیدتر و طولانی‌تر نیز شود، زیرا بستر مناسبی برای رشد پاتوژن‌ها فراهم می‌کنیم.

بنابراین توصیه می شود که در هنگام سرماخوردگی مخاط خود را تا حد امکان مایع نگه دارید، برای مثال با نوشیدن زیاد یا استنشاق بخار.

اما چرا موکوس غلیظ چنین اثر ازدحامی بر روی باکتری ها دارد؟ همانطور که لیائو و آرانسون توضیح می دهند، دو ویژگی مخاط برای این پدیده بسیار مهم است.

 در حالی که خاصیت ارتجاعی آن طول مسیرهایی را که در امتداد آن باکتری ها حرکت می کنند (به طور تصادفی) در یک جهت کشیده می شود، ویسکوزیته آن مدت زمانی را که باکتری ها در این مسیرها می گذرانند افزایش می دهد.

این واقعیت که باکتری ها به طور همزمان خود را در یک راستا قرار می دهند به این واقعیت مربوط می شود که آنها شبکه موکوس-پلیمر الاستیکی را که از طریق آن شنا می کنند کشیده و مجدداً تنظیم می کنند.

 به این ترتیب، همانطور که محققان گزارش می دهند، آنها “مسیرهایی” را برای پاتوژن هایی که آنها را دنبال می کنند ایجاد می کنند.

سرماخوردگی: چرا مخاط غلیظ به عوامل بیماری زا کمک می کند
مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا