زیست شناسی بچه ها

زیست شناسی برای کودکان – پوست

زیست شناسی برای کودکان – پوست چیست؟ همه ما پوست داریم. کل بدن ما را می پوشاند و چیزهای خوب را داخل و چیزهای بد را بیرون نگه می دارد.

 اما پوست دقیقا چیست؟ در زیر به جزئیات خواهیم پرداخت، اما برای شروع پوست یک عضو است. درست مثل قلب یا مغز.

 این اندام مهمی است که عملکردهای زیادی را انجام می دهد تا ما را قادر به زندگی کند.

سیستم پوششی

پوست بخشی از یک سیستم اندام مهم به نام سیستم پوششی است. سیستم پوششی از پوست، مو، ناخن و غدد برون ریز تشکیل شده است.

عملکردهای پوست

پوست چند منظوره است، به این معنی که عملکردهای زیادی دارد.

 این اولین خط محافظت ما در برابر محیط بیرون است، یکی از حواس پنجگانه ما را در خود جای می دهد، نور خورشید را برای ویتامین D و گرما جذب می کند و دمای داخلی ما را تنظیم می کند.

  • محافظت – یکی از عملکردهای اساسی پوست محافظت است. ضخامت پوست در بیشتر بدن شما حدود 2 میلی متر است. در برخی نواحی، مانند پلک های شما، نازک تر است، در حالی که در مناطق دیگر، مانند کف پا، بسیار ضخیم تر است. پوست به دور نگه داشتن مواد بد از بدن ما کمک می کند، مانند میکروب ها و کثیفی که می توانند باعث عفونت شوند. همچنین مواد خوبی مانند مایعاتی مانند آب و خون را در خود نگه می دارد.
  • حس لامسه – پوست همچنین یکی از حواس پنجگانه ما را در خود جای داده است: لامسه. در پوست ما هزاران حسگر یا سلول گیرنده وجود دارد. این حسگرها اطلاعاتی را در مورد چیزهایی که لمس می کنیم به مغز ارسال می کنند. آنها می توانند به مغز بفهمانند که آیا آن چیز گرم است، سرد، خشن، صاف یا دردناک است. نواحی مختلف بدن ما سلول های گیرنده بیشتری نسبت به سایرین دارند. دست‌ها، پاها و لب‌های ما همه گیرنده‌های اضافی دارند که این نواحی را حتی بیشتر حساس می‌کند. در واقع انواع مختلفی از سلول های گیرنده برای هر نوع احساس وجود دارد.
  • کنترل دما – پوست نقش زیادی در تنظیم دمای بدن ما دارد. وقتی خیلی گرم می شویم عرق می کند تا به خنک شدن ما کمک کند. همچنین می‌تواند رگ‌های خونی پوست را گشاد کند تا خون بیشتری به پوست نزدیک شود، جایی که بتواند خنک شود. در عین حال، پوست می تواند رگ های خونی را برای کمک به گرم کردن ما تنگ کند. پوست با کنترل جریان خون و تعریق دمای بدن ما را تنظیم می کند.

لایه های پوست

پوست دارای سه لایه اولیه است. هر کدام عملکرد خاص خود را دارند.

  • اپیدرم – اپیدرم لایه بیرونی پوست است. وظیفه اصلی آن حفاظت است. سلول های لایه بیرونی اپیدرم به طور مداوم در حال مرگ هستند و سلول های جدید جایگزین می شوند.
  • درم – درم ضخیم تر از اپیدرم است. درم سلول های خونی، فولیکول های مو و غدد عرق را در خود جای داده است.
  • هیپودرم – هیپودرم زیر درم قرار دارد و پوست را به ماهیچه ها و استخوان متصل می کند.

برای مشاهده جزئیات بیشتر قسمت های پوست به تصویر زیر مراجعه کنید:

A. اپیدرم
ب. درم
ج. هیپودرم
D. عروق خونی
E. Stratum Germinativum
1. ساقه مو
2. لایه شاخی
3.
لایه رنگدانه 4. استراتوم اسپینوزوم
5. لایه پایه
6. عضله پیلی
7. غده سباسه
8. فولیکول مو
9. پاپیلای مو
10. فیبر عصبی
11.
عرق پاسینین
13. شریان
14. ورید
15. انتهای عصب حسی (برای لمس)
16. پاپیلاری پوستی
17. منافذ عرق
زیست شناسی برای کودکان – پوست
مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا