زیست شناسی بچه ها

زیست شناسی برای کودکان – مغز انسان

زیست شناسی برای کودکان – مغز انسان جایی است که ما فکر می کنیم. تمام حواس ما به مغز ما گره خورده است و به ما اجازه می دهد دنیای بیرون را تجربه کنیم.

 ما به یاد می آوریم، احساسات داریم، مشکلات را حل می کنیم، نگران چیزها هستیم، در مورد آینده رویا می کنیم و بدن خود را در مغزمان کنترل می کنیم.

برای چنین اندام شگفت انگیزی، مغز خیلی به نظر نمی رسد.

 این یک توپ از بافت خاکستری چروکیده است که به اندازه دو مشت شما در کنار هم قرار گرفته اند.

 مغز در جمجمه سخت و ضخیم ما با غشاها و مایع اطراف آن قرار دارد تا از آن محافظت کند.

چگونه مغز ارتباط برقرار می کند

مغز بخشی از سیستم عصبی است . همراه با نخاع، سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می دهد.

 مغز به اعصابی متصل می شود که در سراسر بدن حرکت می کنند.

 اعصاب حواس ما (شنوایی، بینایی، لامسه و غیره) سیگنال هایی را به مغز می فرستند تا مغز بداند در دنیای بیرون چه می گذرد.

 مغز همچنین سیگنال هایی را با استفاده از اعصاب به ماهیچه ها ارسال می کند تا بدن ما را به حرکت درآورد.

بخش هایی از مغز

  • مغز – مخ بزرگترین بخش مغز است. این قسمت بالای چروک خاکستری است. سطح مخ را قشر مغز می نامند. قسمت های مختلف مغز با قسمت های مختلف بدن سروکار دارند. قسمت پشتی با بینایی سروکار دارد در حالی که قسمت های دیگر با عملکردهای دیگری مانند حرکت، شنوایی، زبان و لمس سروکار دارند. گاهی اوقات افراد باهوش یا متفکر را مغزی می نامند.
  • مخچه – در پشت و پایین مغز مخچه قرار دارد. این قسمت از مغز با حرکت حرکتی سروکار دارد. تمام پیام‌های حرکتی دریافتی از اعصاب را پردازش می‌کند و متوجه می‌شود که با آنها چه کاری انجام دهد. مخچه می تواند حرکات حرکتی را با تمرین بیاموزد و به ما اجازه می دهد کارهایی مانند دوچرخه سواری یا تایپ کردن را بدون فکر کردن به آن انجام دهیم. هی، من یک بار به این فکر نکردم که این را تایپ کنم!
  • ساقه مغز یا مدولا – این جایی است که مغز به نخاع متصل می شود. همچنین، بسیاری از عملکردهای خودکار مانند نگه داشتن ضربان قلب، تنفس و هضم غذا در اینجا کنترل می شوند.

حافظه

مغز دارای دو نوع حافظه است، حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت.

 دانشمندان هنوز دقیقاً یاد می گیرند که حافظه چگونه کار می کند، اما می دانند که حافظه کوتاه مدت به ما امکان می دهد چیزی را برای مدت بسیار کوتاهی بدون تمرین یا تمرین آن به خاطر بسپاریم.

 ما نمی‌توانیم خیلی چیزها را در حافظه کوتاه‌مدت به خاطر بسپاریم، و همانطور که از نامش پیداست، این خاطرات خیلی دوام نمی‌آورند.

مغز به انرژی نیاز دارد

مغز ممکن است حرکت نکند، اما به انرژی زیادی نیاز دارد. انرژی توسط خون ما به مغز فرستاده می شود.

 رگ های خونی زیادی وجود دارد و خون همیشه در مغز در جریان است.

 مغز در واقع حدود بیست درصد از انرژی بدن را مصرف می کند.

مغز دو نیمه دارد

مغز به دو نیمه تقسیم می شود.

 از آنجایی که اعصاب هنگام ورود به مغز از هم عبور می کنند، سمت چپ مغز نیمه راست بدن ما را کنترل می کند و سمت راست سمت چپ را کنترل می کند.

 هر نیمه نیز عملکردهای تخصصی را کنترل می کند. کاری که هر نیمه انجام می دهد بستگی به چپ یا راست دست بودن شما دارد.

 در یک فرد راست دست از سمت چپ مغز برای زبان و اعداد استفاده می شود در حالی که سمت راست سمت هنری تر است و همچنین برای تشخیص اشیا استفاده می شود.

زیست شناسی برای کودکان – مغز انسان
مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا