زیست شناسی بچه ها

زیست شناسی برای کودکان – شنوایی و گوش

زیست شناسی برای کودکان – شنوایی و گوش شنیدن نحوه درک ما از صدا است.

 این چگونه است که گوش ما امواج صوتی را می گیرد و آنها را به چیزی تبدیل می کند که مغز ما می تواند درک کند.

سه بخش اصلی گوش وجود دارد که به ما در شنیدن کمک می کند:

  1. گوش خارجی – گوش خارجی دارای سه بخش است:
    • پینا یا گوش گوش: این قسمتی از گوش در قسمت بیرونی سر ماست. قسمتی که معمولاً وقتی می گوییم گوش به آن اشاره می کنیم. به جمع آوری صدا و ارتعاشات کمک می کند تا بتوانیم صداهای بیشتری را بشنویم.
    • کانال گوش: این لوله ای است که به صدا کمک می کند تا در داخل گوش ما حرکت کند و به مرحله بعدی شنوایی برسد.
    • پرده گوش: پرده گوش ورقه نازکی است که با برخورد صدا به آن می لرزد. پرده گوش شما بسیار حساس و شکننده است. هرگز ایده خوبی نیست که چیزی را در گوش خود قرار دهید، حتی چیزی که ایمن و نرم به نظر می رسد می تواند به پرده گوش شما آسیب برساند.
  2. گوش میانی – گوش میانی بیشتر از هوا پر شده و دارای سه استخوان است. درست است که گوش شما استخوان های کوچکی به نام استخوانچه دارد که به شما کمک می کند بشنوید! آنها را چکش (مالئوس)، سندان (incus) و رکاب (رکاب) می نامند. آنها صدا را تقویت یا بلندتر می کنند. گوش میانی به انتقال صداها از هوا به مایع داخل مرحله بعدی یا گوش داخلی کمک می کند. رکاب کوچکترین استخوان بدن است.
  3. گوش داخلی – گوش داخلی پر از مایع است و دارای اندام شنوایی به نام حلزون است. این اندام به گرفتن ارتعاشات و تبدیل آنها به سیگنال های الکتریکی برای ارسال عصب به مغز کمک می کند. در واقع از موهای کوچکی استفاده می کند که با امواج صوتی موجود در مایع به ارتعاش در می آیند. سپس آن را “می شنوید”. حیرت آور! گوش داخلی همچنین دارای لوله های پر از مایع است که به تعادل شما کمک می کند.

چرا دو گوش؟

داشتن دو گوش به شما کمک می کند تا جهت صدا را تعیین کنید.

 مغز شما آنقدر باهوش است که بفهمد اگر صدا درست قبل از گوش دیگر به یک گوش برخورد کند و کمی بلندتر باشد، پس صدا از آن طرف می آید.

 داشتن گوش در هر طرف سر نیز به ما کمک می کند تا بهتر بشنویم.

فرکانس صدا

ما می توانیم صدا را در محدوده فرکانسی مشخصی در حدود 20 هرتز در رده پایین و 20000 هرتز در سطح بالا بشنویم.

 برخی از حیوانات محدوده های متفاوتی دارند. به عنوان مثال، دلفین ها نمی توانند صداهایی را به پایین ترین حد ما بشنوند، اما می توانند صداهای بالای 100000 هرتز را بشنوند.

 سگ‌ها و گربه‌ها می‌توانند صداهای بسیار بالاتری نسبت به ما بشنوند.

چرا سرگیجه میگیرم؟

مغز تعدادی سیگنال از بدن شما دریافت می کند تا آن را متعادل نگه دارد.

 یکی از آنها از مایع گوش داخلی است. مغز می تواند از طریق حرکت یا کج شدن مایع گوش شما چیزهای زیادی را تشخیص دهد.

 مغز همچنین از چشمان و حس لامسه شما استفاده می کند تا تعادل و موقعیت شما را به او بگوید.

 وقتی خیلی سریع می‌چرخید و سپس متوقف می‌شوید، مایع گوش شما همچنان در حال چرخش است، اما چشم‌ها و بدن شما از حرکت بازمانده‌اند.

 مغز شما برای مدتی گیج می شود و احساس سرگیجه می کنید.

زیست شناسی برای کودکان – شنوایی و گوش
مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا