زیست شناسی بچه ها

زیست شناسی برای کودکان – سلول

زیست شناسی برای کودکان – سلول واحد اساسی زندگی است. برخی موجودات زنده مانند باکتری از یک سلول تشکیل شده اند، در حالی که برخی دیگر از تریلیون ها سلول تشکیل شده اند. انسان ها نیز از سلول ها تشکیل شده اند.

انواع مختلف سلول ها

انواع مختلفی از سلول ها وجود دارد. هر نوع سلول متفاوت است و عملکرد متفاوتی را انجام می دهد. در بدن انسان سلول‌های عصبی داریم که از پا تا نخاع می‌توانند طول داشته باشند. سلول های عصبی به انتقال پیام ها در سراسر بدن کمک می کنند. ما همچنین میلیاردها سلول کوچک مغز داریم که به ما کمک می‌کنند فکر کنیم و سلول‌های ماهیچه‌ای که به حرکت در اطراف کمک می‌کنند. سلول های بسیار بیشتری در بدن ما وجود دارند که به ما کمک می کنند تا کار کنیم و زنده بمانیم.

اگرچه انواع مختلفی از سلول ها وجود دارد، آنها اغلب به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: پروکاریوتی و یوکاریوتی.

سلول های پروکاریوتی – سلول پروکاریوتی یک سلول ساده و کوچک بدون هسته است. ارگانیسم های ساخته شده از سلول های پروکاریوتی بسیار کوچک هستند، مانند باکتری ها. سه ناحیه اصلی سلول پروکاریوتی وجود دارد:

1) محافظ بیرونی یا “پوشش” سلول. این از دیواره سلولی، غشاء و کپسول تشکیل شده است.
2) تاژک ها که زائده هایی شلاق مانند هستند که می توانند به حرکت سلول کمک کنند. توجه: همه سلول های پروکاریوتی تاژک ندارند.
3) داخل سلول به نام ناحیه سیتوپلاسمی. این ناحیه شامل نوکلوئید، سیتوپلاسم و ریبوزوم است.

سلول های یوکاریوتی – این سلول ها معمولاً بسیار بزرگتر و پیچیده تر از سلول های پروکاریوتی هستند. آنها دارای یک هسته سلولی مشخص هستند که DNA سلول را در خود جای می دهد. اینها انواع سلول هایی هستند که در گیاهان و حیوانات پیدا می کنیم.

بخش‌های سلول

بخش‌ها و عملکردهای زیادی برای برخی سلول‌ها وجود دارد. در اینجا برخی از اجزای اصلی بسیاری از سلول ها آورده شده است:

 • غشاء – این مرز بیرونی سلول است. یه جورایی شبیه پوسته به برخی از مواد اجازه ورود و برخی دیگر را خارج می کند.
 • میتوکندری – این جایی است که سلول انرژی خود را دریافت می کند. در بدن انسان، غذایی که ما هضم کرده‌ایم، با اکسیژن موجود در میتوکندری واکنش می‌دهد تا برای سلول انرژی بسازد.
 • ریبوزوم ها – ریبوزوم ها مانند کارخانه های کوچکی هستند که چیزهای مختلفی را که سلول برای عملکرد نیاز دارد، مانند پروتئین ها می سازد.
 • هسته – هسته مغز سلول است. از کروموزوم ها استفاده می کند تا به بقیه سلول ها دستور دهد که در مرحله بعد چه کاری انجام دهند.
 • سیتوپلاسم – این ماده ای است که بقیه سلول را پر می کند. سایر اجزای سلول در سیتوپلاسم شناور هستند. بیشتر آب است.
 • لیزوزوم ها – این افراد محل را تمیز می کنند تا از شر زباله ها و سایر مواد ناخواسته ای که ممکن است وارد سلول شوند خلاص شوند.

ماشین های داخل سلول مانند هسته، ریبوزوم ها و لیزوزوم ها اندامک نامیده می شوند.

حقایق جالب درباره سلول ها

 • آنها توسط دانشمند رابرت هوک کشف شدند.
 • یکی از بزرگترین سلول های شناخته شده تخم شترمرغ است که می تواند بیش از سه پوند وزن داشته باشد.
 • هنگامی که بسیاری از سلول های یک نوع در یک گروه با هم باشند، به آن بافت می گویند.
 • کلمه سلول از کلمه لاتین cellula گرفته شده است که به معنای محفظه کوچک است.
 • انسان ها در واقع سلول های باکتریایی بیشتری نسبت به سلول های انسانی دارند. اوه!
زیست شناسی برای کودکان – سلول
مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا