سلامت

رژیم غذایی می تواند فشار خون را تغییر دهد

رژیم غذایی می تواند فشار خون را تغییر دهد – تحقیقات جدید نشان می دهد که کاهش سدیم در رژیم غذایی به طور قابل توجهی فشار خون را در افراد کاهش می دهد، صرف نظر از اینکه آنها فشار خون بالا دارند یا دارو مصرف می کنند.

این مطالعه که شامل ۲۱۳ شرکت‌کننده با زمینه‌های مختلف بود، نشان داد که رژیم غذایی کم سدیم منجر به کاهش متوسط ​​۷ میلی‌متر جیوه در فشار خون سیستولیک می‌شود.

این نتایج، که برای طیف وسیعی از افراد قابل استفاده است، نشان می دهد که کاهش مصرف سدیم به اندازه داروهای رایج فشار خون در مدیریت فشار خون موثر است.

تحقیقات نشان می دهد که رژیم کم سدیم به طور قابل توجهی فشار خون را کاهش می دهد و برای افراد مبتلا به فشار خون یا بدون فشار خون و کسانی که از داروهای فشار خون استفاده می کنند سودمند است.

رژیم غذایی می تواند فشار خون را تغییر دهد
رژیم غذایی می تواند فشار خون را تغییر دهد

  • کاهش مصرف سدیم به طور قابل توجهی فشار خون را در اکثر افراد کاهش می دهد، حتی آنهایی که قبلاً داروهای فشار خون مصرف می کردند.
  • یافته ها نشان می دهد که مصرف کمتر سدیم می تواند مزایای سلامتی در طیف وسیعی از افراد داشته باشد.

نیمی از آمریکایی ها فشار خون بالا یا فشار خون بالا دارند.

فشار خون زمانی بالا در نظر گرفته می شود که قرائت سیستولیک (عدد بالا، فشار زمانی که خون از قلب پمپ می شود) به طور مداوم بیش از 130 میلی متر جیوه باشد یا خوانش دیاستولیک (عدد پایین، بین ضربان قلب زمانی که قلب پر از خون می شود) 80 باشد. میلی متر جیوه یا بالاتر.

نقش سدیم در فشار خون بالا

اگرچه سدیم برای بدن انسان بسیار مهم است، اما مصرف بیش از حد آن در افزایش فشار خون نقش دارد. حساسیت فشار خون به سدیم، با این حال، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

این امر تعیین میزان سدیم سالم در رژیم غذایی افراد را دشوار می کند.

همچنین، اکثر مطالعات در مورد رژیم های غذایی کم سدیم، افرادی را که از داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده می کنند، حذف کرده اند.

بنابراین، مشخص نیست که کاهش مصرف سدیم چقدر بر افرادی که از این داروها استفاده می کنند تأثیر می گذارد.

مطالعه تحقیقاتی سدیم رژیم غذایی و فشار خون

یک تیم تحقیقاتی با بودجه NIH به سرپرستی دکتر دیپاک گوپتا در مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت، تأثیر سدیم رژیم غذایی بر فشار خون را در 213 نفر، 50 تا 75 ساله (65٪ زن و 64٪ سیاه پوست) مورد مطالعه قرار دادند.

شرکت کنندگانی که هم فشار خون طبیعی و هم فشار خون بالایی داشتند بین آوریل 2021 و فوریه 2023 در شیکاگو، ایلینوی و بیرمنگام، آلاباما ثبت نام کردند.

برخی برای کنترل فشار خون بالا دارو مصرف می کردند.

شرکت کنندگان به طور تصادفی به مدت یک هفته در یک رژیم غذایی پر یا کم سدیم قرار گرفتند.

کسانی که رژیم غذایی پر سدیم داشتند روزانه 2200 میلی گرم سدیم به رژیم غذایی معمول خود اضافه کردند.

به افرادی که رژیم کم سدیم داشتند، یک هفته وعده‌های غذایی، میان‌وعده‌ها و نوشیدنی‌های کم سدیم دریافت کردند.

این رژیم به طور متوسط ​​500 میلی گرم سدیم در روز را تامین می کرد.

محققان پس از یک هفته فشار خون شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند.

سپس شرکت کنندگان به مدت یک هفته به رژیم غذایی دیگر روی آوردند و فشار خون آنها دوباره اندازه گیری شد.

فشار خون میانگین اندازه‌گیری‌هایی بود که در طول 24 ساعت در طول فعالیت‌های عادی روزانه انجام شد.

یافته ها و پیامدهای مهم

تقریباً 75 درصد از شرکت کنندگان در رژیم غذایی کم سدیم فشار خون سیستولیک کمتری نسبت به رژیم غذایی پر سدیم داشتند و میانگین افت آن 7 میلی متر جیوه بود.

در مقایسه با رژیم های معمول خود، 72 درصد از شرکت کنندگان فشار خون سیستولیک کمتری در رژیم غذایی کم سدیم داشتند و میانگین افت آن 6 میلی متر جیوه بود.

تأثیر سدیم رژیم غذایی برای شروع به فشار خون بالا بستگی ندارد.

همچنین تحت تأثیر داروهای فشار خون بالا قرار نگرفت.

این کاهش فشار خون می تواند مزایای سلامتی قابل توجهی داشته باشد.

این یافته ها از کاهش سدیم رژیم غذایی برای کاهش فشار خون حمایت می کند.

تأثیر رژیم کم سدیم مانند یک داروی معمولی خط اول برای فشار خون بالا بود.

نتایج همچنین نشان می‌دهد که سدیم کمتر می‌تواند به طیف وسیعی از افراد، از جمله کسانی که در حال حاضر داروهای کاهش فشار خون مصرف می‌کنند، کمک کند.

گوپتا می‌گوید: «همانطور که هر فعالیت بدنی برای اکثر مردم بهتر از هیچ‌کدام است، کاهش سدیم از رژیم معمول فعلی نیز احتمالاً بهتر از هیچ‌کدام است.

رژیم غذایی می تواند فشار خون را تغییر دهد

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا