سلامتسلامت روان

رابطه مصرف مواد مخدر و ایست قلبی در جوانان

ایست قلبی زمانی رخ می دهد که مشکل الکتریکی در قلب وجود داشته باشد که باعث توقف ضربان آن شود. بر اساس آمار بیماری قلبی و سکته 2023 انجمن قلب آمریکا، سالانه بیش از 350000 نفر در ایالات متحده دچار ایست قلبی خارج از بیمارستان می شوند .

افرادی که پس از ایست قلبی زنده می مانند می توانند آسیب مغزی ، آسیب به اندام های داخلی یا سایر عواقب طولانی مدت داشته باشند.

بر اساس بیانیه علمی انجمن در سال 2021 در مورد ایست قلبی خارج از بیمارستانی مرتبط با مواد افیونی، ایست قلبی خارج از بیمارستان ناشی از مصرف بیش از حد مواد افیونی یک علت مهم مرگ در بین بزرگسالان 25 تا 64 ساله است و بیش از 15 درصد از مواد افیونی وجود دارد.

موارد اوردوز خدمات پزشکی اورژانس در سال 2016 شامل ایست قلبی بود.

آدیتیا سی شکار، سرپرست تیم تحقیق، دانشجوی پزشکی در دانشکده پزشکی ایکان در کوه سینا در شهر نیویورک، گفت : بسیاری از جوامع با چالش‌های مداوم با افزایش مصرف بیش از حد مواد مخدر مواجه هستند که بر جمعیت جوان‌تر و سالم‌تر تأثیر می‌گذارد.

با توجه به افزایش اخیر مرگ و میرهای ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر، توجه به سلامت عمومی برای درک بهتر این نوع از ایست قلبی و نحوه درمان آنها وجود دارد.

محققان داده های ثبت ملی ایست قلبی را برای افزایش بقا (CARES) تجزیه و تحلیل کردند تا ایست قلبی خارج از بیمارستان را از مصرف بیش از حد دارو تا ایست قلبی ناشی از علل دیگر مقایسه کنند.

این مطالعه شامل بیش از 360000 مورد ایست قلبی از سال 2017 تا 2021 بود. از این تعداد، 8 درصد به دلیل مصرف بیش از حد مواد مخدر و 92 درصد از ایست قلبی ناشی از علل دیگر بود.

ایست قلبی مرتبط با مواد مخدر در این مطالعه به‌عنوان تمام ایست‌های قلبی عمدی و تصادفی ناشی از مصرف بیش از حد احتمالی یا شناخته‌شده دارو، مواد مخدر (قانونی/غیرقانونی) یا الکل (به عنوان مرتبط با مصرف بیش از حد) تعریف شد.

تجزیه و تحلیل نشان داد که افراد مبتلا به ایست قلبی مرتبط با مصرف بیش از حد:

 • نرخ بقای قابل توجهی بالاتر و پیامدهای عصبی بهتری در مقایسه با افراد مبتلا به ایست قلبی به دلایل دیگر داشتند ، زمانی که اولین ضربان قلب تحت نظارت شوک آور نبود، یعنی ریتم قلبی که به دفیبریلاتور پاسخ نمی دهد.
 • میانگین سنی آنها 39 سال بود، در مقایسه با میانگین سنی 64 سال برای افرادی که ایست قلبی به دلایل دیگر داشتند.
 • همچنین شرایط بهداشتی کمتری مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا ، بیماری کلیوی، بیماری قلبی ، بیماری تنفسی، کلسترول بالا یا سکته مغزی نسبت به افرادی که به دلایل دیگر دستگیر شده بودند، داشتند. و
 • نتایج عصبی بهتری داشت. حدود 15 درصد از افراد مبتلا به ایست قلبی با مصرف بیش از حد مواد مخدر با پیامدهای عصبی مطلوب زنده ماندند – به این معنی که می توانند فعالیت های زندگی روزمره را به طور مستقل و بدون کمک انجام دهند – در مقایسه با 7 درصد از بیماران مبتلا به توقف بیش از حد مواد مخدر.

متأسفانه، ایست‌های قلبی مرتبط با مصرف بیش از حد احتمال کمتری مشاهده می‌شد و احتمال کمتری داشت که ضربان قلب شوکه‌کننده‌ای داشته باشند و در نتیجه کمتر به دفیبریلاتور پاسخ می‌دادند. تجزیه و تحلیل نشان داد:

 • حدود 95 درصد از بیماران مبتلا به اوردوز، ریتم قلبی غیر قابل تکان‌دهنده داشتند، در مقایسه با 79 درصد بیماران مبتلا به ایست قلبی به دلایل دیگر.
 • هنگامی که اولین ضربان قلب تحت نظارت غیرقابل شوک بود، نرخ بقا با پیامدهای عصبی خوب برای بیماران مبتلا به ایست قلبی با مصرف بیش از حد دارو در مقایسه با ایست قلبی به دلایل دیگر (به ترتیب 10٪ و 3٪) به طور قابل توجهی بالاتر بود.
 • ایست قلبی با مصرف بیش از حد دارو و ایست قلبی بدون مصرف بیش از حد، نرخ بقای مشابهی داشتند زمانی که ریتم قلبی تحت نظارت برای اولین بار شوک‌کننده بود (به ترتیب 29% و 24%).

Ryan A. Coute، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: «ما از اینکه نرخ بقا و پیامدهای عصبی در بیمارانی که ریتم قلبی غیرقابل شوک ناشی از ایست قلبی مرتبط با مواد مخدر داشتند، به طور قابل توجهی بهتر بود، حتی پس از کنترل سن و سایر عوامل، به طور قابل توجهی بهتر بود.

استادیار پزشکی اورژانس در دانشکده پزشکی دانشگاه آلاباما-بیرمنگام هیرسینک. “مطالعه ما نشان می دهد که علل مختلف ایست قلبی ویژگی های منحصر به فردی دارند و در نتیجه روندهای متفاوتی در پیامدهای خود دارند.

ممکن است نیاز به درمان علل مختلف ایست قلبی با تکنیک های مختلف وجود داشته باشد.”

این مطالعه همچنین نشان داد که تنها 1 مورد از هر 5 ایست قلبی ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر توسط رهگذران مشاهده می‌شود، در حالی که تقریباً نیمی از ایست‌های قلبی ناشی از علل دیگر است.

شکر به اهمیت یادگیری CPR و دانستن علائمی که نشان می دهد فردی ممکن است دچار ایست قلبی شده باشد اشاره کرد. او می‌گوید: «وقتی فردی دچار ایست قلبی می‌شود، مغزش از اکسیژن گرسنه می‌ماند و سلول‌های مغز در عرض چند دقیقه شروع به از بین رفتن می‌کنند.»

نشان داده شده است که انجام CPR با کمک به رساندن سریع خون به مغز، نتایج ایست قلبی را به طور چشمگیری بهبود می بخشد.

رابطه مصرف مواد مخدر و ایست قلبی در جوانان

مطالعه ما نشان می دهد که علل مختلف ایست قلبی ویژگی های منحصر به فردی دارند و در نتیجه روندهای متفاوتی در پیامدهای خود دارند.
مطالعه ما نشان می دهد که علل مختلف ایست قلبی ویژگی های منحصر به فردی دارند و در نتیجه روندهای متفاوتی در پیامدهای خود دارند.

جزئیات، پس زمینه و طراحی را مطالعه کنید

 • ثبت ایست قلبی برای افزایش بقا (CARES) یک ثبت چند مرکزی در سراسر ایالات متحده برای ایست قلبی خارج از بیمارستان است که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) و دانشگاه اموری ایجاد شده است.
 • پایگاه داده CARES داده های ایست قلبی را برای بیش از 115 میلیون نفر در 41 ایالت ثبت می کند.
 • مجموعه داده CARES که در این مطالعه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، 29500 ایست قلبی خارج از بیمارستانی را با 338073 ایست قلبی خارج از بیمارستان از همه علل غیرتروماتیک دیگر، از مجموع مجموعه داده های 537،100 ایست قلبی بین سال های 2017 تا 20 مقایسه کرد. زمانی که نویسندگان تجزیه و تحلیل خود را آغاز کردند، داده ها کامل ترین بود.
 • 169527 مورد ایست قلبی باقی مانده بر اساس معیارهای خروج از پیش تعیین شده حذف شدند: سن 18 سال کمتر. افراد در مراکز مراقبت طولانی مدت؛ بیماران مبتلا به سرطان فعال؛ و افرادی که پس از ورود تیم فوریت های پزشکی دچار ایست قلبی شده اند.

محدودیت های این مطالعه شامل این واقعیت است که داده های ثبت CARES تنها حدود نیمی از جمعیت ایالات متحده را نشان می دهد.

جوامعی که به رجیستری CARES ارسال نمی‌شوند ممکن است الگوهای ایست قلبی را تجربه کنند که با موارد موجود در رجیستری متفاوت است، بنابراین، یافته‌های این مطالعه در این جوامع قابل اجرا نخواهد بود.

علاوه بر این، رجیستری اطلاعاتی در مورد نوع داروی دخیل در مصرف بیش از حد که باعث هر ایست قلبی می‌شود را شامل نمی‌شود.

چیزی که من را در مورد این مطالعه شگفت‌زده کرد این بود که بقا در ایست‌های قلبی مرتبط با مصرف بیش از حد بسیار بهتر بود.

بیشتر ایست‌های قلبی بدون ریتم ضربه‌گیر به دو گروه تقسیم می‌شوند: فعالیت الکتریکی بدون پالس (PEA)، که در آن سیگنال الکتریکی وجود دارد اما قلب وجود دارد.

به اندازه کافی قوی پمپ نمی کند تا نبض ایجاد شود؛ و آنهایی که در آسیستول هستند، یعنی زمانی که هیچ پالس و سیگنال الکتریکی از قلب وجود ندارد.

کامرون دزفولیان، MD، FAHA، نویسنده اصلی بیانیه علمی انجمن در سال 2021 در مورد ایست قلبی خارج از بیمارستانی مرتبط با مواد افیونی، گفت: “این یافته ها نشان می دهد که افراد بیشتری با PEA و اوردوز آسیستولیک زنده مانده اند. ” 

دزفولیان مدیر پزشکی بخش ICU بیماری های مادرزادی قلب بزرگسالان در بیمارستان کودکان تگزاس، عضو هیئت علمی ارشد در اطفال، بیهوشی و پزشکی مراقبت های ویژه بزرگسالان در کالج پزشکی بیلور، هر دو در هیوستون است.

تحقیقات قبلی تأیید کرده است که فشار خون ناپایدار که منجر به ایست قلبی دیگر می شود، به جای مراقبت از تیم واکنش اورژانس، عامل اصلی مرگ ناشی از ایست قلبی است. بیماران اوردوز؟

“تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا بیماران بدون مصرف بیش از حد، ایست قلبی طولانی‌تر دارند، ایست قلبی دیگر یا هر عارضه دیگری که هر کدام ممکن است در بقای ضعیف‌تر و نتایج ضعیف‌تر نقش داشته باشند، دارند یا خیر، مورد نیاز است.

ما همچنین به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا دزفولیان گفت: اثرات بیولوژیکی و فیزیولوژیکی نالوکسان را برای تعیین اینکه آیا ممکن است کمک کند، درک کنید.

اطلاعات بیشتر: Aditya C. Shekhar و همکاران، ایست قلبی به دنبال مصرف بیش از حد دارو در ایالات متحده: تحلیلی از ثبت ایست قلبی برای افزایش بقا، مجله انجمن قلب آمریکا (2024). DOI: 10.1161/JAHA.123.031245

اطلاعات مجله: مجله انجمن قلب آمریکا 

رابطه مصرف مواد مخدر و ایست قلبی در جوانان

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا