تغذیهغذا درمانیمزاج شناسی

رابطه بی اشتهایی عصبی و سحرخیز بودن

رابطه بی اشتهایی عصبی و سحرخیز بودن -افراد مبتلا به اختلال خوردن اغلب زود از خواب بیدار می شوند و بی خوابی را تجربه می کنند.

مطالعه ارتباط ژنتیکی جدیدی بین بی اشتهایی عصبی و سحرخیز بودن را نشان می دهد -تحقیقات جدید نشان می دهد که اختلال خوردن بی اشتهایی عصبی بر خلاف بسیاری از اختلالات دیگر مانند افسردگی، اختلال پرخوری و اسکیزوفرنی که مبتنی بر عصر هستند، با سحرخیز بودن مرتبط است.

تحقیقات جدید نشان می دهد که اختلال خوردن بی اشتهایی عصبی بر خلاف بسیاری از اختلالات دیگر مانند افسردگی، اختلال پرخوری و اسکیزوفرنی که مبتنی بر عصر هستند، با سحرخیز بودن مرتبط است.

این مطالعه که در JAMA Network Open و توسط محققان بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) با همکاری دانشگاه کالج لندن و دانشگاه جمهوری در اروگوئه منتشر شده است، همچنین ارتباط بین بی‌اشتهایی عصبی و خطر بی‌خوابی را نشان داد.

تحقیقات قبلی ارتباط احتمالی بین اختلالات خوردن و ساعت درونی بدن یا ساعت شبانه روزی را پیشنهاد کرده است که طیف وسیعی از عملکردهای بیولوژیکی مانند خواب را کنترل می کند و تقریباً بر هر اندام بدن تأثیر می گذارد.

این مطالعه با هدف درک بیشتر این رابطه با ارزیابی ژن های مرتبط با بی اشتهایی عصبی، ساعت شبانه روزی و چندین ویژگی خواب از جمله بی خوابی انجام شد.

محققان از یک روش آماری به نام تصادفی سازی مندلی استفاده کردند تا ببینند چگونه ژن هایی که با یک صفت خاص مرتبط هستند بر سایر ویژگی های مورد علاقه تأثیر می گذارند.

 به عنوان مثال، بررسی الگوهای خواب افراد دارای تفاوت های ژنتیکی که آنها را بیشتر در معرض بی اشتهایی عصبی قرار می دهد، شواهدی در مورد رابطه بین بی اشتهایی عصبی و خواب ارائه می دهد.

آنها ارتباط دو طرفه ای بین ژن های مرتبط با بی اشتهایی عصبی و ژن های مرتبط با کرونوتیپ صبحگاهی (زود بیدار شدن و زود خوابیدن) پیدا کردند.

رابطه بی اشتهایی عصبی و سحرخیز بودن
رابطه بی اشتهایی عصبی و سحرخیز بودن

به عبارت دیگر، یافته‌ها نشان می‌دهد که سحرخیز بودن می‌تواند خطر ابتلا به بی‌اشتهایی عصبی را افزایش دهد و ابتلا به بی‌اشتهایی عصبی می‌تواند منجر به بیداری زودتر شود.

 این تیم همچنین رابطه ای بین بی اشتهایی عصبی و بی خوابی پیدا کردند.

هنگامی که آنها ارتباط بی خوابی را با استفاده از Mass General Brigham Biobank با ایجاد “امتیاز خطر ژنتیکی” برای بی اشتهایی عصبی بیشتر ارزیابی کردند، دانشمندان دریافتند که امتیاز خطر ژنتیکی در واقع با خطر بی خوابی بالاتر مرتبط است.

حسن س دشتی، نویسنده ارشد، دکترا، RD، دستیار محقق می گوید: یافته های ما بی اشتهایی عصبی را به عنوان یک اختلال صبحگاهی در مقایسه با سایر بیماری های روانپزشکی مبتنی بر عصر نشان می دهد و از ارتباط بین بی اشتهایی عصبی و بی خوابی همانطور که در مطالعات قبلی دیده شده است، حمایت می کند.

در بخش بیهوشی، مراقبت های ویژه و درد در MGH و استادیار بیهوشی در دانشکده پزشکی هاروارد.

درمان‌های بی‌اشتهایی عصبی محدود است و درمان‌های فعلی نرخ عود تا 52 درصد دارند.

 علاوه بر این، علت این بیماری هنوز مشخص نیست.

با توجه به اینکه بی اشتهایی عصبی دارای دومین میزان مرگ و میر بیماری های روانپزشکی است، تحقیقات بیشتری در مورد استراتژی های پیشگیری و درمان های جدید مورد نیاز است.

هانا ویلکاکس، نویسنده اصلی این مطالعه و محقق MGH می گوید: «پیامدهای بالینی یافته های جدید ما در حال حاضر نامشخص است؛ با این حال، نتایج ما می تواند تحقیقات آینده را در مورد درمان های مبتنی بر شبانه روزی برای پیشگیری و درمان بی اشتهایی عصبی هدایت کند.

نویسندگان دیگر عبارتند از والنتینا پاز، کارشناسی ارشد، ریشا ساکسنا، دکترا، جان دبلیو وینکلمن، دکترای دکترا، و دکترای ویکتوریا گارفیلد.

رابطه بی اشتهایی عصبی و سحرخیز بودن

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا