تغذیه

دستور العملی برای نصف کردن آلودگی ناشی از تولید مواد غذایی

دستور العملی برای نصف کردن آلودگی ناشی از تولید مواد غذایی – یک گزارش مهم برای سازمان ملل متحد راه حل هایی را برای کاهش آلودگی نیتروژن ناشی از کشاورزی و سیستم غذایی در اروپا به نصف ارائه کرده است، از جمله کاهش مصرف گوشت و لبنیات، استفاده از کود و ضایعات مواد غذایی.

نیتروژن، که برای رشد گیاهان حیاتی است ، در فضولات حیوانات و کودهای مصنوعی وجود دارد که برای تقویت تولید محصول به زمین اعمال می شود.

 اما استفاده بیش از حد و ناکارآمد از این ماده مغذی به این معنی است که تا 80 درصد آن به محیط زیست نشت می کند که عمدتاً به اشکال مختلف نیتروژن آلاینده است: آمونیاک و اکسیدهای نیتروژن که آلاینده های مضر هوا هستند.

 اکسید نیتروژن، یک گاز گلخانه ای قوی؛ و نیترات که بر کیفیت آب تأثیر می گذارد.

دستور العملی برای نصف کردن آلودگی ناشی از تولید مواد غذایی
دستور العملی برای نصف کردن آلودگی ناشی از تولید مواد غذایی

گزارش جدید، با عنوان “اشتها برای تغییر” توسط گروهی از محققان با هماهنگی مرکز اکولوژی و هیدرولوژی بریتانیا (UKCEH)، کمیسیون اروپا، دانشکده بازرگانی کپنهاگ و موسسه ملی بهداشت عمومی و محیط زیست تهیه شده است. RIVM) هلند.

«اشتها برای تغییر» می‌گوید ناکارآمدی در مزارع، خرده‌فروشی و شیوه‌های فاضلاب به این معنی است که راندمان استفاده از نیتروژن در سیستم غذایی در اروپا تنها 18 درصد است، و بیشتر باقیمانده به هوا، آب و خاک نشت می‌کند.

این گزارش دستور العملی برای نصف کردن این تلفات کلی ارائه می کند و “مواد تشکیل دهنده” آن عبارتند از:

  • نصف کردن میانگین مصرف گوشت و لبنیات اروپایی، جایگزینی با رژیم های گیاهی بیشتر، که باعث کاهش آلودگی و بهبود سلامت انسان می شود. (متوسط ​​مصرف فعلی گوشت 70 کیلوگرم در سال است.)
  • کاربرد کود و ذخیره سازی کود دامی کارآمدتر
  • کاهش ضایعات مواد غذایی توسط خرده فروشان و مصرف کنندگان، در نتیجه کاهش مقداری که باید تولید شود
  • تصفیه بهتر فاضلاب برای جذب نیتروژن از فاضلاب، که باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و امکان استفاده از مواد مغذی بازیافتی در مزارع می شود.
  • کمک به تغییر به سمت رژیم‌های غذایی متعادل‌تر با ارائه انگیزه‌های مالی برای غذاهایی که تأثیر کمی بر محیط‌زیست دارند و اتخاذ قراردادهای پذیرایی بخش عمومی که این گزینه‌های غذایی پایدار را ارائه می‌دهند، برای مثال.
  • ترکیبی منسجم از سیاست‌های مربوط به تولید و مصرف مواد غذایی برای حمایت بهتر از انتقال به سمت سیستم‌های پایدار
  • بسیج کشاورزان، صنعت، دولت و مصرف کنندگان و کمک به آنها برای توافق برای همکاری برای کاهش تلفات نیتروژن در سراسر سیستم غذایی، به عنوان مثال از طریق راه اندازی پلت فرم های حاکمیتی در سطوح ملی، منطقه ای و محلی.

پروفسور مارک ساتون از UKCEH، یکی از ویراستاران «اشتها برای تغییر»، توضیح می‌دهد: «اقدام در دروازه مزرعه شروع و پایان نمی‌یابد؛ بلکه نیازمند رویکردی جامع نه تنها کشاورزان، بلکه سیاست‌گذاران، خرده‌فروشان، شرکت‌های آب و افراد است.

همچنین به این معنا نیست که همه ما باید گیاهخوار شویم.

تحلیل ما نشان می دهد که مجموعه وسیعی از اقدامات از جمله رویکرد غیرمجاز (نصف کردن مصرف گوشت و لبنیات) بیشترین امتیاز را در کاهش ضایعات نیتروژن تا سال 2030 به دست آورده است.”

این گزارش از جاه طلبی نیمی از ضایعات نیتروژن تا سال 2030 به عنوان تمرکز استفاده می کند زیرا این امر توسط بیانیه کلمبو سازمان ملل تنظیم شده است و توسط چارچوب تنوع زیستی جهانی کونمینگ-مونترال تمدید شده است.

مصرف پروتئین یک فرد متوسط ​​در اروپا بسیار فراتر از توصیه های سازمان بهداشت جهانی است.

 این گزارش می گوید یک رژیم غذایی متعادل که گوشت و لبنیات کمتری دارد، تغذیه را بهبود می بخشد و مردم را سالم تر می کند و تقاضا برای خدمات بهداشتی را کاهش می دهد.

“اشتها برای تغییر” بر اساس گزارش “نیتروژن روی میز” آنها در سال 2014 است که این مشکل را بیان می کند و می گوید سیستم غذایی در اروپا، به ویژه دام، 80 درصد از انتشار نیتروژن در این قاره را تشکیل می دهد.

علاوه بر عدم انتشار مستقیم از دام، کشت سبزیجات و سایر محصولات گیاهی معمولاً کارآمدتر از کشاورزی دام است و به زمین و کود کمتری نیاز دارد.

حدود 40 درصد از زمین‌های کشاورزی در اروپا غذای دام را تولید می‌کند، اگرچه وابستگی شدیدی به واردات خوراک، مانند دانه‌های روغنی و کودها نیز وجود دارد.

 هزینه های کود نیتروژن برای کشاورزان در دو سال گذشته افزایش یافته است که عمدتاً در نتیجه جنگ در اوکراین بوده است و بر نیاز به کاهش تلفات بیهوده منابع گران قیمت نیتروژن تأکید دارد.

دکتر آدریان لیپ، دانشمند محیط زیست در کمیسیون اروپا، که سردبیر اصلی این گزارش است، می‌گوید: «افزایش بی‌سابقه قیمت انرژی، کود و مواد غذایی از سال 2021 بر لزوم رسیدگی به آسیب‌پذیری سیستم غذایی فعلی تأکید می‌کند .

رژیم های غذایی مبتنی بر نیاز به زمین و کود کمتری دارند، مصرف انرژی را کاهش می دهند و انعطاف پذیری ما را در برابر بحران های چندگانه فعلی افزایش می دهند: غذا، انرژی، آب و هوا. آزادسازی زمین برای احیای زیستگاه ها به مقابله با بحران های آب و هوا و تنوع زیستی کمک می کند.

برای “اشتها برای تغییر”، دانشمندان 144 سناریو را بررسی کردند که شامل کاهش های مختلف در مصرف گوشت و لبنیات، شیوه های کشاورزی و خرده فروشی و سرمایه گذاری در تصفیه فاضلاب بود.

 آنها به مزایا یا معاوضه برای محیط زیست و سلامت، شدت و هزینه اقدامات احتمالی پرداختند.

با در نظر گرفتن تمام سناریوها، محققان به این نتیجه رسیدند که طیف متعادلی از اقدامات، از جمله مصرف گوشت و لبنیات به نصف (رویکرد “دمیتاریا”) با بهبود مدیریت مزرعه و زنجیره غذایی می تواند به کاهش 49 درصدی در تلفات نیتروژن دست یابد و بالاترین امتیاز را برای خالص به دست آورد. منفعت اجتماعی

از میان بسیاری از سناریوهای بررسی شده، این گزارش نشان داد که یک رژیم غذایی مبتنی بر گیاه همراه با اقدامات فنی جاه طلبانه می تواند ضایعات نیتروژن را تا 84 درصد کاهش دهد.

 این سناریو زمانی که منافع زیست محیطی در مقابل سختی اقدامات مورد نیاز برای دستیابی به این هدف خنثی می شد، سود خالص اجتماعی را ارائه نمی داد.

UKCEH گزارش “اشتها برای تغییر” را به نمایندگی از گروه ویژه در مورد نیتروژن فعال کنوانسیون UNECE در مورد آلودگی هوای فرامرزی دوربرد، که توسط پروفسور ساتون ریاست مشترک انجام می شود، هماهنگ کرد.

 این گزارش از 20 دسامبر 2023 بر روی وب سایت گروه ویژه در دسترس خواهد بود .

دستور العملی برای نصف کردن آلودگی ناشی از تولید مواد غذایی

مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است. مهندس حمید تدینی: نویسنده و وبلاگ نویس مشهور، متخصص در زبان برنامه نویسی و هوش مصنوعی و ساکن آلمان است. مقالات روشنگر او به پیچیدگی های این زمینه ها می پردازد و به خوانندگان درک عمیقی از مفاهیم پیچیده فناوری ارائه می دهد. کار او به دلیل وضوح و دقت مشهور است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا